Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

‘Ruha Şifa Hüsn-ü Hat’ sergisi İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak

Yayınlanma:
ABONE OL

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününde

Albayrak Grubu, genç sanatseverleri ve usta hattatları buluşturmaya devam ediyor. “Ruha Şifa Hüsn-ü Hat” sergisinin açılışı, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününde, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Külliyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. “Ruha Şifa Hüsn-ü Hat” eserleri, psikolojik sağlamlık olgusunun geleneğimizde nasıl icra edildiğine dair çalışmaları içeriyor. Sergi, 10- 30 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

Her yıl farklı bir tema etrafında hat eserlerini bir araya getiren Albayrak Grubu, Ruh Sağlık Derneği ve Kim Psikoloji iş birliğinde, ruh sağlığı alanında bir hüsnü hat sergisi yapmak amacıyla yola çıktı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Külliyesi ev sahipliğinde yarın saat 18.00’da açılacak “Ruha Şifa Hüsn-ü Hat” sergisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Psikolojik sağlamlık, psikolojik esneklik, psikolojik iyi oluş temalarının konu olarak seçildiği sergide, Arapça Osmanlıca ve Türkçe yazılarda ruh sağlığı ile ilgili söylenmiş yazılmış birbirinden güzel hatları bir araya getiriyor. Türkçe ve İngilizce olarak hat yazılarının hem metin hem videolarla birleştirildiği sergi, 10- 30 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak. 

Sergi, İslam Sanatları özelinde yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor 

Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri: “İslam sanatı, köklü bir geçmişe sahip olup insanın ruh dünyasıyla yakın bir bağlantı kurar ve İslam Medeniyetleri, yüzyıllar boyunca sanatı kendini ifade etme aracı olarak görmüştür. Ruha Şifa Hüsn-ü Hat Sergisi de, aynı bilinçle ruhumuza şifa olacak ayet-i kerimeler ve hadisler güzel yazım örneklerinden oluşuyor. Bu sergimiz, sanatseverlere sadece yeni eserlerle buluşma fırsatı sunmakla kalmayıp, aynı zamanda psikolojik sağlamlık arayışına farklı bir ufuk açarak İslam Sanatları özelinde yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor. Açtığımız bu pencerenin sükûnete, huzura ve şifaya ulaştıracak bir yol olacağını umuyoruz.” İfadelerini kullandı. 

Arapça Osmanlıca ve Türkçe yazılarda birbirinden güzel hatlar bir araya getirildi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ömer Akgül, “Bizler geçmişin bilboardları olan geleneğimizdeki başa çıkma mekanizmaları hat yazılarımızı tekrar hatırlamak ve hatırlatmak ve bizi geçmişte güçlü kılan geleneklerimizden beslenerek şifayı aramak için 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününde bir sergi gerçekleştiriyoruz” dedi.

Akgül, “Malumunuz olduğu üzere pandeminin ve depremin psikolojik etkileri her geçen gün daha belirgin ortaya çıkmaktadır. Çok şükür biyolojik olarak belki hepimiz enfekte olmadık, enkaz altında kalmadık, buna rağmen psikolojik olarak hepimiz bir miktar enfekte olduk ve yıkıldık. Ve biyolojik salgın bittiğinde maalesef psikolojik salgının yıkıcı etkileri bulaşmaya devam edecek. Önümüzdeki yılların en önemli temalarından olacak psikolojik sağlamlık, psikolojik esneklik, psikolojik iyi oluş kavramları sık sık vurgulanacak.

Bizler de geçmişin bilboardları olan geleneğimizdeki başa çıkma mekanizmaları hat yazılarımızı tekrar hatırlamak ve hatırlatmak ve bizi geçmişte güçlü kılan geleneklerimizden beslenerek şifayı aramak için 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününde bir sergi gerçekleştiriyoruz.

Ruh sağlığı alanında bir hüsnü hat sergisi yapmak amacıyla çıktığımız bu yolda başta Arapça Osmanlıca ve Türkçe yazılarda ruh sağ sağlığı ile ilgili söylenmiş yazılmış güzel hatları bir araya getirdik. Türkçe ve İngilizce olarak hat yazılarındaki hikmetli yolcuğumuzu hem metin hem videolarla birleştirdik.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Basında Kadıköy
22 Mayıs 2024
Erzurumlu Hanımlar Kadıköy’den Yalova’ya gidip hem gezdiler hem gönüllere dokundular

  İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Kadınlar Kolunun Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneği ile birlikte düzenledikleri günübirlik Yalova gezisi 45 bayan ve 20 çocuk ile yapıldı. İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Kadınlar Kolları Başkanı Neslihan Arzu Keteci, etkinlik hakkında yaptığı açıklama da; “İstanbul’dan Paytur & Kaldetur şirketi güvencesiyle hareket eden otobüsümüz Karamürsel Aşıklar […]

Basında Kadıköy
20 Mayıs 2024
Duman’ın “Erzurum’a Selam Söyle’nin ardından, “Kars’a Selam Söyle” kitabı yayınlandı

Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Erzurumlu Prof. Dr. Halûk Harun Duman, Erzurum’u konu alan iki kitapla birlikte bir de Kars’ı konu alan yeni bir kitap yayımladı. Kitaplar hakkında değerlendirme yapan Duman, “Çok zengin anılar ve tarihsel bilgiler içeren kitaplar her iki şehrin 1960-1985 yıllarına ışık tutan ilginç bilgilerden oluşuyor. Adeta şehrin gizli tarihi sayılabilecek kitaplarla hiç […]

Genel
20 Mayıs 2024
Mardin Basın Çalıştayı’nda Gazeteciliğin Olumsuz Etkilendiği Sebepler Konuşuldu

Gazeteciler, yeni başlattıkları Basın Platformu hareketiyle Mardin’de bir çalıştay düzenlediler. Mardin Yay Grand Oteli’de gerçekleşen Basın Platformu 2. Çalıştayı, Mardinli gazetecilerinde yer aldığı toplantıda, önemli sorunların masaya yatırılmasına ev sahipliği yaptı. Toplantıya katılan gazeteciler, gelişen teknoloji, ekonomik sıkıntılar ve sosyal medya etkisi gibi konuların basılı gazeteciliği nasıl etkilediğini derinlemesine ele aldılar. TEKNOLOJİ VE TÜKETİM ALIŞKANLIĞI […]

Yaşam
20 Mayıs 2024
20 – 26 Mayıs 2024 Astroloji haftalık yorum: 23 Mayıs Boğa, Aslan, Akrep, Kovalar Dikkat!

23 Mayıs haftanın en olumlu günü ancak Güneş ve Uranüs Transitleri Boğa, Aslan, Akrep, Kova burçlarını son derece olumsuz etkileyebilir. 26 Mayıs ise haftanın en düşük katsayılı günü olup bugünde Başak ve Balıklar Güneşden Aslan ve Kovalar Jüpiterden son derece olumsuz etkiler alabilirler. İşte Hafta boyu en çok konuşulacak transitler:   21 Mayıs Plüto (+5), […]