Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Araç Markalarına Göre Trafik Sigortası

Yayınlanma:
ABONE OL
Araç Markalarına Göre Trafik Sigortası

Araçlarda sigortalama işlemlerini etkileyen pek çok unsur bulunur. Trafik sigortası fiyatlarını belirleyen faktörlerin başında araç türü, markası, modeli, yaşı ve kayıtlı olduğu il gibi pek çok kategori bulunur.

Araç markaları arasında özellikle rayiç bedeli, hasar tamiri için olası gider raporu, markanın kullanım yoğunluğu gibi başlıklara dikkat edilir. Bu sayede araçlar arasında belirli bir değer farkı da doğar. Bu değer farkı, otomatik olarak kaza veya hasar durumlarında yaşanan mali kayıp tutarlarını da etkiler. Daha yüksek bedelli ve hasar sonrası mali kaybı daha yüksek araçlar ve diğerleri arasındaki trafik sigortası bedeli de farklılaşır.

Araçların ruhsat kaydında yer alan tür bilgisi, sigorta primlerine etken unsurlardan biridir. Çünkü bazı araçlar kullanım amaçlarına göre ticari, bazıları ise şahsi araç kategorisinde yer alır. Sonuç olarak aracın kullanım sıklığı ve amacına ilişkin belirlenen kaza riski ve hasar olasılığı trafik sigortası fiyatlarını belirleyen faktörler arasında yer alır.

Trafik sigortası yapılırken her aracın sahip olduğu değerleme başlıklarına göre prim tutarı belirlenir. Bu başlıklar genel olarak; yaş, model, il kaydı ve hasar basamağı gibi kategorilere ayrılır. Değerlendirmeler sonucunda bir araç için verilen en yüksek trafik sigortası prim tutarına tavan fiyat adı verilir. Tavan fiyat uygulanan bir araç, yüksek risk grubuna dahildir. 

Düşük risk grubuna dahil olmayan araçlar için basamaklarına uygun şekilde prim zamları da uygulanabilir. Bir aracın tüm incelemeler sonucunda en yüksek risk basamağında yer alması, o araç için uygulanacak prim ödemelerinin tavan fiyattan yapılmasına neden olur. Bu sebeple araç sahiplerinin, hangi basamakta ve risk grubunda yer aldıklarına dair bilgi edinmesi önemlidir. Böylece trafik sigortası tavan fiyat uygulamaları arasında da karşılaştırma yaparak araçları için doğru trafik sigortası hizmetine erişebilirler.

Araçların risk oranı düştükçe prim tutarlarına ilişkin fiyatlarda da düşüş yaşanır. Yani bir araç uzun süre hasarsızlığa sahipse, düşük riskli bir ilde kaydı bulunuyorsa, 0-5 yaş arası genç bir araçsa trafik sigortası fiyatlandırma sürecinde indirim uygulanabilir.

Trafik sigortası yaptırırken kullanıcıların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri tavan fiyat uygulamalarıdır. Çünkü bu fiyatlandırma süreci hizmet sağlayıcılara göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla en kapsamlı hizmeti uygun fiyatlama modeliyle sunabilen hizmet sağlayıcılarla çalışılması avantaj sağlar.

İlgili Haberler

Belediye
20 Nisan 2024
Dünyanın Çocukları “Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” için İBB’de buluştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 farklı ülkeden ‘Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali’ için İstanbul’a gelen çocukları, Saraçhane’deki tarihi Meclis Salonu’nda ağırladı. İmamoğlu, aralarında Filistin ve Ukrayna’dan gelen çocukların da bulunduğu katılımcılara, “Dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan savaşların, acıların son bulması, Atatürk’ün dediği gibi, yurtta ve dünyada barışın egemen olması için, çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var. Dilerim, […]

Çocuk
05 Nisan 2024
Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivalinde farklı ülkelerden çocuklar İstanbul’da olacak

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı (İBB Kültür) tarafından yine Türk ve dünya çocuklarının bir araya geleceği bir etkinlikle kutlanıyor! 19-25 Nisan 2024 tarihleri arasında bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali, dünya genelinde 16 ülkeden çocuk halk dansları topluluğunu İstanbul’da ağırlayacak. Şehrin 11 farklı […]

Neden Güçlü İletişim Özelliklerine Sahip Bir Cep Telefonu Taşımalısınız?

Günümüzün birbirine bağlı dünyasında, uluslararası seyahatlerde iletişimi kolaylaştırmak için cep telefonlarının rolü önemlidir. Rahat bir tatil veya iş seyahati yaparken güçlü iletişim özelliklerine sahip bir cep telefonuna sahip olmak seyahat deneyiminizi önemli ölçüde artırabilir ve size birçok avantaj sağlayabilir. Uluslararası Seyahatlerde Gelişmiş Mobil İletişimin Kritik Rolü Sınırlar Arası Bağlantı Kurun Uluslararası seyahatlerde güçlü iletişim özelliklerine […]

Büyükşehir
23 Mart 2024
İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden “Verdi & Wagner” Gala Konser

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, “Giuseppe Verdi & Richard Wagner” Gala Konseri ile, 30 Mart 2024 günü Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Salonu’nda sanatseverle buluşuyor… İtalyan operasının babası olarak bilinen Giuseppe Verdi ve Alman opera literatürünün en büyük bestecisi olarak anılan Richard Wagner’in tezatlıkları ve ortak noktalarının buluştuğu konserde, bu iki bestecinin şan […]