Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

NEDİR BU DEEP FAKE  ?

Yayınlanma:
ABONE OL

Gerçeğinden ayırt edilemeyen gündemi etkileyen videolar !

Son günlerde siyasi liderlerin ağzından düşürmediği, fakat biz siber güvenlikçilerin iyi bildiğimiz Deep Fake bahsedildiği gibi sahte sosyal medya hesaplarının oluşturulduğu video ve fotoğraflar üzerinde oynama yapılan bir programıdır, bunu kimler yapar ?

Aslında internetin %96 bölümünü oluşturan, görünmeyen yüzü olarak tabir edebileceğimiz Deep Web (Derin Web) ve Dark Web (Karanlık Web) uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir. Katman hakkında daha sonra ayrıntılı bir yazı yazacağım. Bu tehlikeli olduğunu söyleyebileceğim katmanlar dışında kalan bölüm ise iş, eğitim, eğlence gibi özgürce hareket edilebilen alandır.

Bu alanın adı surface ( yüzey ) ‘dir %4 bölümünü kapsar. Hiçbir kısıtlamanın olmadığı diğer bir değişle Kamuya açık alanlar olarak da adlandırabileceğimiz arama motorları, ücretsiz video ve paylaşım alanları, üyelik istemeyen sitelerden oluşmaktadır. Bunların hepsi %4 lük bölümde günlük hayatımızda kullandığımız sitelerdir.

Haberlerde sürekli duyduğumuz sahte videolar, görseller, hesaplar için gerçekten internetin derin katmanlarında yasa dışı işler ile uğraşan bilişim sistemleri konusunda uzman olan Hacker diye tabir edebileceğimiz kişilere ihtiyaç varmıdır?

Teknolojinin ilerleme seviyesinden her yazımda bahsediyorum, yapay zeka sistemleri, mobil grafik uygulamaları ve daha bir çok özellik kullanıcı seviyesi diyebileceğimiz kitlenin hizmetine sunulmuş, çok fazla teknolojik beceri gerektirmeyecek kadar basit kullanım koşullarına göre hazırlanmış uygulamalar, yazılımların olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu programları birçoğumuz eğlence amaçlı da olsa cep telefonlarımızda, bilgisayar sistemlerimizde kullanmaktayız.

Cep telefonlarımızın uygulama marketlerinden veya arama motorlarından rahatlıkla bulabileceğimiz ücretli veya ücretsiz bir çok uygulama yazılım mevcut. Bu yazılımdan ilk akla gelenler Deepfake, Impressions, Wombo, DeepFaceLab, Reface, Zao, MachineTube, ses veya grafik düzenleyici yazılımlardır.

Bu programları kullanmak için üst seviye bir bilgiye ihtiyaç yoktur.

Buradaki farklılıklar sadece kullandığınız programın beceri ve kalitesidir. Diğer bir etken ise yapılan sahte videoları izleyen kişinin bilinçaltındaki izlediği video ya ne kadar inanmak istediği ile alakalıdır.

Profesyonelce hazırlanmış bir videoyu teknik yazılım ve donanımlar olmadan siz kullanıcıların ayırt etme ihtimali yoktur. İzlediğiniz videoda ki ses, görsel, ortam hatta konuşulan konu herkesin dikkat ile takip ettiği gündem konuları seçilerek özenle hazırlanmış olacaktır.

Sosyal medya uygulamaları sizlerin en çok nelerden hoşlandığınızı, neleri izlediğinizi takip edip bildiği için siyasi görüşünüzden, tuttuğunuz takıma kadar sizin ilginizi çekebilecek sahte videoları karşınıza çıkacağından inanma oranınızda yüksek olacaktır.

Sonraki aşama ise sosyal medyanın olmazsa olmazı beğendiğiniz videoyu paylaşmak olacaktır. Size güvenen sosyal çevrenizdeki insanlarda olaya dahil olması ile bu sahte videolar milyonlarca kişiye ulaşan ama gerçekliği konusunda kimsenin bilgisi bulunmayan içerikler olarak sanal alemde gezinmeye başlayacaktır.

Sizlerin yapabileceğiniz bu video veya görsellerin içindeki bahsi geçen kişilerin resmi hesaplarından yapacakları açıklamalardır. Bu açıklamalara da inanmaz iseniz, İçerik adli makamlara intikal etmiş ise gerekli incelemeler sonucunda açıklanacak yargı kararlarına itibar etmek en doğrusu olacaktır.

Okan Algün
Siber Güvenlik Uzmanı

 

author avatar
Okan ALGÜN - Siber Güvenlik Uzmanı

İlgili Haberler

Belediye
09 Haziran 2024
Taksim Cumhuriyet Meydanı, Cumhuriyet Müzesi’ne kavuştu!

Cumhuriyet’in ilk modern meydanlarından Taksim Cumhuriyet Meydanı, Cumhuriyet Müzesi’ne kavuştu! Meydanın simge yapılarından Taksim Maksemi, İBB Miras’ın özenli restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarının ardından İBB Cumhuriyet Müzesi olarak kapılarını açtı. Cumhuriyet Müzesi’nin açılışı, 8 Haziran Cumartesi akşamı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, Eyüpsultan Belediye Başkanı Dr. Mithat Bülent Özmen, […]

Etkinlikler
09 Haziran 2024
Kendi Hazırladıkları Şile Bezi Kıyafetlerini Mini Defileyle Sundular

Şile Halk Eğitimi Merkezinin yıl sonu etkinlikleri kapsamında Şile Kültür Merkezinde düzenlediği yıl sonu gecesinde Şile Bezinden hazırlanan ve kursiyerler tarafından işlenen kıyafetler mini bir defileyle sergilendi. Halk Eğitim Merkezi Kursiyerlerinin bir yıl boyunca aldıkları eğitimler sonunda kendi dokudukları ve modelleme hazırlıkları ile birlikte çoğunluğu el işlemesi olan 20 adet Şile Bezi kıyafetleri Amatör Manken […]

Eğlence
09 Haziran 2024
Elif Buse Doğan, “Bitti” ile Yeni Bir Dönem Başlatıyor!

Müzik dünyasında adından sıkça söz ettiren ve üretimlerine hız kesmeden devam eden Elif Buse Doğan, yeni şarkısı “Bitti” ile müzik listelerinde iddialı bir çıkış yapmaya hazırlanıyor. Pop türündeki bu duygusal ve sarsıcı şarkının söz ve müziği Ramazan Kızılpınar’a ait olup, düzenlemesi yetenekli müzisyen Çağrı Telkıvıran tarafından gerçekleştirildi. Şarkının büyüleyici atmosferine Mehmet Süzenler’in klarneti ve Doğukan […]

Belediye
09 Haziran 2024
İSKİ Terkos Kültür Evi’ndeki Karne Şenliğinde Doyasıya Eğlendiler

İstanbul Vakfı’nın Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun fikir öncülüğüyle hayata geçirdiği Büyüt Hayallerini projesi, eğitim yılını tamamlayan çocuklar ve ailelerine eğlenceli bir gün yaşatmak için Karne Şenliği düzenledi. İBB İstanbul Vakfı Genel Müdürü Perihan Yücel,  atölyeler, dans etkinlikleri ve sahne gösterileriyle keyifli vakit geçiren çocukların heyecanına ortak oldu.   2023-2024 eğitim yılının sona erdiği ve karne […]