Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

DEPREMİN DİLİ TÜRKÜLER

Yayınlanma:
ABONE OL
DEPREMİN DİLİ TÜRKÜLER

Çok önceden gelmişti yazmak aklıma. Neden gelmişti derseniz; sosyal medyada deprem görüntüleri paylaşılırken, görüntülerle birlikte çalan müzikler çok dikkatimi çekti. Bunun üzerine bir yazı kaleme almak istedim.

Türküler!

Evler yıkılıyor, insanlar feryat ediyor, insanlar kaçışıyor. Ağıt, isyan göklere yükseliyor. Bu görüntüler arasından bir ezgi yükseliyor, o ezgi depremle bütünleşiyor, yüreğimizi titretiyor…

Bu sokaklar acıya kardeş olur

Yaralar kapanmıyor

Mezar taşlarına bak

Toprak kan olur

Duvarların dili olsa konuşsa

Benim acı öyküme karanlık çöker yine

Evet, sosyal medyadaki görüntülerde deprem türkülerle anlatılmıştı. Yüreğimize bir hançer gibi saplanan deprem görüntüleri, türkü ezgileri ile daha bir derin yaralar açmaktaydı.

Türküler, bu ülkede yıllardır küçümsendi, hakir görüldü, ötekileştirildi, yok sayıldı. Oysaki türküler; bizi biz yapan, bizi bize anlatan en büyük yegâne değerimizdi.

Özümüz, sözümüzdü…

Bizi biz yapan türküler yok sayılmış; türkülerin yerine, rak, pop, rep ve yabancı müzik var edilmişti.

Arabesk denilen bir türle başladı her şey…

Sonra diğerleri peydahlandı…

Müziğin; türü, tarzı, şekli, menşei ne olursa olsun hiç fark etmedi, dinlenilmesine özendirildi. Tüm televizyon, radyo ve sosyal medya kanalları bu tür müziklerin hizmetine sunuldu.

Ezgisi, sözü belli olmayan, sadece ritimden ibaret olan müzik türlerine, onu söyleyen sözüm ona sözde sanat müsveddelerine tüm televizyon kanallarında, radyo programlarında yer verildi, konserler düzenlettirildi.

Türkü dinlenmek, türkü söylemek suç sayıldı.

Bir de bunun geçmişi vardı. Özellikle seksenden sonra başladı türkülere karşı bu yasak koymak…

Bilinçli bilerek yapılan bir işti…

Yasak koymak, yasaklama, o günden bugüne sürdü geldi.

Ne televizyonda ne radyoda ne sosyal medyada türküler var olabildi.

Türkülerin yok sayıldığı bir Türkiye’de yaşarken, türküler depremi anlatmanın en büyük aracı oldu.

Ülke olarak acımızı, yasımızı türkülerle ifade ettik. Türkülerle anlattık derdimizi. İçimizi türkülere döktük, seksen dört milyon Türkülerle bir ses olduk.

Türkülerle ağladık, türkülerle gözyaşı döktük.

Türkülerden almadık haberi ama acımızı türkülere döktük. Türküler anlattı tüm dünyaya depremi.

Türküler ne kadar önemliydi.

Depremde göçük altında kalanlara bir umuttu. Yaşamını yitirenlere ağıttı, kurtulanlara uzanan sıcak bir eldi. İnsanlığa dayanışma ruhu, dünya halklarına bir çağrıydı.

O kadar etkili bir araçtı türküler…

İyi ki türküler vardı.

Depremde, türkünün ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anladık.

Bir halkın dili, sesi, yüreği, feryadı türküleriydi.

Sayfalar dolusu sözlerde, kitaplar dolusu yazılarda, atılan nutuklarda değil, türkülerde aradık umudu, dostluğu paylaşımı.

O kadar kısa ve netti…

Depremin dili türkülerdi…

author avatar
Yıldırım Gündoğdu

İlgili Haberler

Türk futbolunun Hamit Altıntop’a ihtiyacı yok!
Yazarlar
23 Haziran 2024
Türk futbolunun Hamit Altıntop’a ihtiyacı yok!

Tarihini tam hatırlamıyorum ama yaklaşık 1 buçuk ay önce de olabilir, A Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamasında “Benim Türk futboluna, Türk futbolunun bana ihtiyacı olduğu kadar ihtiyacım yok.” gibi ukalaca sözler sarf etmişti. Bugün Milli Takım’ın haline baktığımızda, aslında bizim Hamit Altıntop’a ihtiyacımız yok. Hamit o gün, o sözleri sarf ettiğinde Milli Takım’la ilişiği kesilmeliydi. Ve […]

Dünyadan
09 Haziran 2024
10 – 16 Haziran 2024 Astroloji haftalık yorum: 14 Haziran Önemli bir Gün! Yengeç ve Oğlaklar Marsa Dikkat!

10 Haziran haftanın en düşük katsayılı günüdür. 10 Haziranda zayıf fay hatlarında depremler ve olumsuz hava koşulları ve kazaları artabilir. Hafta boyu ve bilhassa 10 Haziranda Yengeç burcu evimize ve sembolize ettiklerine dikkat etmemiz gerekebilir. Hafta boyu Başak ve Balık burcu evlerimiz ise son derece olumlu etkiler alabilir. İşte Hafta boyu en çok konuşulacak transitler: […]

BİR LGS DAHA GEÇTİ
Yazarlar
05 Haziran 2024
BİR LGS DAHA GEÇTİ

Milli Eğitim Bakanlığının, “Sınavları kaldıracağız!” demesine karşın bir LGS daha geldi geçti. Sınava girenlerin kimi sevindi, kimi üzüldü. Anlaşılan odur ki, bu ülkede çocuklar daha çok sevinip, üzülecekler… Oyun çağındaki çocukları, yarış atı gibi sınava sokmaya, üzmeye hiç kimsenin hakkı yok! Yazıktır! Günahtır! Bu çocukların hiç birisi çocukluğunu yaşayamıyor. Varsa yoksa sınav… Ortaokula adım atar […]

YENİ MÜFREDAT YENİLİKÇİ Mİ
Yazarlar
05 Haziran 2024
YENİ MÜFREDAT YENİLİKÇİ Mİ

Milli Eğitim Bakanlığı yeni öğretim programını “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adı altında duyurdu. 2024-2025 Eğitim-Öğretim yılına öğretim programındaki köklü değişikliklerle başlayacağız. Önümüzdeki yıl okul öncesi, 1. 5. ve 9. sınıflardan başlayarak kademeli şekilde hayata geçecek olan programın tüm kademlere uygulanması 4 yılı bulacak. % 35 oranında bir sadeleştirme söz konusu ancak sadeleşen konuların yerine neler […]