Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

BAŞKALARININ HATALARI SİZİN DİNİNİZ OLMASIN!

Yayınlanma:
ABONE OL
<strong>BAŞKALARININ HATALARI SİZİN DİNİNİZ OLMASIN!</strong>

Üç aylar gelip de mübarek Ramazan Ayı yaklaşınca her zaman olduğu gibi dini hassasiyetimiz arttı, içimizde bari bu aylarda dinimizi daha iyi yaşayalım arzusu doğdu ama gel gör ki bu günler hatalı din algılarını ve zanlarını da depreştirdi.

İnsanlar kendi koydukları bir ofsayt kuralını bile Allah’ın koyduğu kurallardan daha çok önemsiyor, milim milim inceliyor, üzerine günlerce konuşuyor da Allah’ın koyduğu, Peygamber Efendimizin uygulamalarıyla gösterdiği İslâm’ın kuralları artırılarak veya eksiltilerek esnetiliyor da esnetiliyor.

Yeni yeni ibadetler, günler, geceler, kurallar konuyor, bazı ibadetler veya kurallar kaldırılıyor özetle birileri kafalarına göre dine ekleme, birileri de dinden azaltma yapıyor, zanlarına, kafalarına göre bir din yaşıyor, yaşatıyorlar.

İLGİLİ HABER ÖĞRETMENE ŞİDDET!

Yüce Allah; “Sizin için dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım” dediği halde, uydurulan din adına uyardığınız zaman ne zararı var, Müslümanların ibadetlerine karışmayın, sanki Kur’an ve Sünnet motive etmeye yetmiyormuş gibi, motivasyonlarına engel olmayın gibi eleştirilerle karşılaşıyorsunuz.

Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de belirtmediği, Peygamber Efendimiz (sav) aracılığıyla bize bildirmediği, Peygamber Efendimizin hayatında yer almayan bir sürü ekleme veya azaltma sebebiyle okumadan, öğrenmeden, araştırmadan, ondan bundan duyduğu kulaktan dolma bilgilerle dini yaşamaya çalışan bir sürü insan da cehaletleri sebebiyle dini bu sanıyor.

Demek ki, haşa, bazı kişiler İslâm’ı Allah’tan iyi biliyor ki Allah’ın koymadığı kuralları, ibadetleri, günleri, geceleri ihdas ediyor, Allah’ın yapın demediklerini yapıyor, Peygamber Efendimizin yapmadığı ibadetleri yaparak dini Peygamber Efendimizden iyi yaşıyorlar.

Din iman demektir, iman da teslimiyet ve samimiyetle Allah’ın emrettiklerini yaparak, Peygamber Efendimizin yaptıklarını yaşayarak olur.

Ama günümüzde zanlar imanın yerini aldığı için fazla mal göz çıkarmaz diyenler belki de farzları, sünnetleri bile terk etmek pahasına zanlarına göre uydurulan bir din yaşıyorlar ve doğruyu söyleyenlere de dine karşı gelme diyorlar.

Müslümanlar bilmelidir ki;  İslam’ın sahibi Allah’tır, tek rehberi, önderi, örneği Hz. Muhammed Mustafa’dır (sav). Hiçbirimiz kendi kafamıza veya biat ettiğimiz kulların kafalarına göre İslâm tanımı yapamayacağımız gibi zanlarımıza, kendi kafamıza göre de İslâm’ı yaşayamayız.

İslâm her bir insana indirildiği için bunları düşünmek, söylemek, yaşamak ve birbirimizi uyarmak için âlim, hoca olmamız değil Mümin olmamız yeterlidir.

Din bizim içindir. Hepimiz Allah’ın emirlerini, yasaklarını ve dinin bütün kurallarını araştırmak, okumak, öğrenmek, bilmek, yaşamak zorundayız.

author avatar
Ahmet Berhan Yılmaz

İlgili Haberler

Basında Kadıköy
13 Mayıs 2024
Sadettin Saran fırsatı kaçırıyor

Malumunuz Fenerbahçe’nin eski başkanı Aziz Yıldırım, tekrar başkanlık için adaylığını açıkladı. 4 Haziran 2018 tarihinden bu yana başkan olan Ali Koç döneminde elle tutulur bir başarı yok. Aziz Yıldırım da bunu gözeterek başkanlığa aday oldu. Tekrar kazanır mı? Bilemem ama Fenerbahçe’nin artık başka yüzlere ihtiyacı var. Evet, Aziz başkan Fenerbahçe’nin bir efsanesi ama yaşı itibarıyla artık genç adayların önü […]

Yazarlar
12 Mayıs 2024
13 – 19 Mayıs 2024 Astroloji haftalık yorum: 18 Mayıs Ay ve Plüto Süper!

19 Mayısda Boğanın son derecelerindeki Güneş ve Jüpiter en çok Başak, Balık, Aslan ve Kova burçlarını rahatsız edebilir. Hafta boyu ve bilhassa 19 Mayısda Aslan burcu evimize denk gelen konulara dikkat etmeliyiz. Örneğin Aslan burcu evimiz 1.ev ise hafta boyu ve bilhassa 19 Mayısda 1.evi sembolize eden fiziksel sağlığımıza, yapacağımız yeni başlangıçlara dikkat etmemiz gerekebilir. […]

MÜLAKAT!
Toplum
07 Mayıs 2024
MÜLAKAT!

Bir devlet dairesine girmek için KPSS yetmiyormuş gibi bir de mülakat getirdiler; üniversite mezunu gençlerimizi hayatlarından bezdirdiler. Bırakın hayatlarından bezdirmeyi, KPSS ve mülakat illetinden bezip kendi canına kıyan bir sürü gencimiz oldu. İnanın şu yazıyı yazarken, mülakat mağduru gençlerimiz aklıma geldi, tüylerim diken diken oldu, içim ürperdi. Epey bir mülakata girmiş birisi olarak şunu açık […]

Yaşam
05 Mayıs 2024
06 – 12 Mayıs 2024 Astroloji haftalık yorum: 06, 07 Mayıs Dikkat, 12 Mayıs Ay Süper!

06, 07 Mayıs Haftanın ve Ayın en düşük katsayılı günü olup bu günde Dünyanın muhtelif yerlerinde olumsuz hava şartları ve kazaları çoğalabilir. Hafta boyu ve bilhassa 06, 07 Mayısda Aslan ve Kova burcu evlerimize dikkat etmemiz gerekebilir. 06, 07 Mayısda Aslan ve Kova burçları Ay Transitinden çift yönlü olumsuz etki alabilir. 06, 07 Mayısda Aslan […]