Deneme Bonusu

Slot Siteleri: Hayalleri Gerçekleştiriyor

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Kadıköy’ün Afet Gönüllüleri afetlere karşı sürekli eğitiliyor

Yayınlanma:
ABONE OL

Kadıköy Belediyesi’nin iki yıl önceki İzmir depreminin ardından yaptığı çağrıyla hayata geçirdiği Kadıköy Afet Gönüllüleri projesinin eğitimleri hız kesmeden devam ediyor. BAK Kadıköy öncülüğünde yürütülen proje ile ilçenin 21 mahallesinde olası afetlere hızlı müdahale edebilecek bilinçli bir mahalleli oluşturmak ve Kadıköy’ün afetlere karşı dirençli hale getirilmesi amaçlanıyor.

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma takımı (BAK Kadıköy), Kadıköy’de afetlerde görev yapacak bir gönüllü ordusu örgütlemek üzere ‘BAK’san Yaşatırsın’ sloganıyla 2 yıl önce bir çağrıyla Kadıköy Afet Gönüllüleri projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında verilen eğitimlerin sonunda ilçenin 21 mahallesindeki gönüllüler mahallelerini iyi tanıyacak, riskleri bilecek ve afet sonrasında hızlı müdahale edebilecek yeterliliğe erişmiş olacak. Gönüllüler proje kapsamında bilinçlendirme eğitimlerinin yanında ilk yardım, temel yapı bilgileri ve hafif arama kurtarma eğitimleri de alıyor. Eğitimler AFAD ‘Orta Seviye Arama Kurtarma’ akreditasyonu sahibi BAK Kadıköy’ün uzman ekipleri tarafından veriliyor. 

TEMEL ENKAZ EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Bugüne kadar 200’e yakın gönüllü başvurusu alan proje pandemiye rağmen eğitimlerine ara vermeden devam etti. Online ve yüz yüze eğitimlerin sonunda 48 kişi Hafif Arama 1 ve 2 eğitimlerini tamamladı ve 3’üncü seviye olan temel enkaz eğitimine başladı. Bu eğitimlerde gönüllüler enkazı tanıma, enkaza yaklaşma, enkazda emniyet güvenlik tedbirlerini alma, sinyalizasyonlar, arama – kurtarma, kütle kaldırma gibi birçok profesyonel arama kurtarma ekibinin yaptığı müdahaleleri öğreniyor. Kadıköy Belediyesi’nin BAK Kadıköy ekibi bu eğitimleri, kendi enkaz eğitim alanında veriyor. Afet gönüllüleri avukatlardan mühendislere, ev hanımlarından ralli pilotlarına kadar birçok meslek grubuna sahip üyelerden oluşuyor.

AFET EĞİTİM PARKI’NDA EĞİTİMLER DEVAM EDİYOR

Kadıköy Belediyesi’nin Kozyatağı Mahallesi’nde bulunan Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nda da Ekim ayı itibariyle eğitimler başladı. Eğitimlere mahalle gönüllülerinin yanı sıra okullardan öğrenciler, sivil toplum kuruluşları ve her yaştan yetişkin gruplar halinde katılım sağlıyor. Eğitim çalışmalarının uygulamalı olarak da yapıldığı parkta, ‘Deprem Deneyim Odası’, ‘5 Boyutlu Sinema’, ‘Interaktif Portatif Yangın Simülasyonu’ ile olası afetler durumunda davranış ve müdahale biçimleri öğretiliyor; atölye çalışmaları ile olası afetlerin öncesinde alınması gereken önlemler, afet anında nasıl davranılacağı, sonrasında nasıl çalışmalar yürütüleceği konusunda eğitimler veriliyor. Parkta grup ziyaretlerine açık oyun alanları da yer alıyor. Eğitimlerden bugüne kadar 80 bini aşkın kişi yararlandı.

ORTA SEVİYE ARAMA KURTARMA SERTİFİKASI’NA SAHİP İLK KAMU KURUMU

Kadıköy Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü himayesinde, belediye çalışanlarından oluşan BAK Kadıköy’ün eğitimli ve uzman ekibi 26 Mart 2022 tarihinde AFAD tarafından gerçekleştirilen ‘Orta Seviye Arama Kurtarma Akreditasyon Sınavı’na girmiş ve sınavı başarıyla geçerek akreditasyon belgesini almıştı. BAK Kadıköy bu belgeyle olabilecek bir afete AFAD ile birlikte müdahale etme yetkisi alan ilk kamu kurumu olmuştur. Ekibin arama kurtarma köpeği Lena da geçtiğimiz ay AFAD tarafından düzenlenen ‘Köpekli Arama Timleri Görev Yeterlilik Sınavı’nı başarıyla geçerek sertifikasını aldı ve artık ekibin arama kurtarma çalışmalarında görev alacak.

Kadıköy Afet Gönüllüsü olmak için Kadıköy’de ikamet etmek ve Kadıköy Belediyesi’nin afet.kadikoy.bel.tr web sayfasında yer alan formu doldurmak yeterli.

İlgili Haberler

Genel
09 Nisan 2024
Tatil Fotoğraflarınız: Hırsızlara Davetiye mi, Keyifli Anılar mı?

Sosyal Medyanın Hırsızlık İstatistikleri Üzerindeki Etkisi Son yıllardaki istatistikler, bayram ve ara tatiller gibi yoğun dönemlerde artan hırsızlık vakalarına dikkat çekiyor. Ancak bu artışın arkasında yalnızca geleneksel yöntemlerin değil, aynı zamanda dijital dünyanın etkisinin de olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte, hırsızlar giderek daha sofistike ve planlı bir şekilde işlerini yürütüyorlar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, […]

Genel
07 Nisan 2024
MABEL MATİZ’DEN SABA TÜMER’E ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Saba Tümer’in yapımcılığını Hann Yapım’ın üstlendiği, Peyman’ın sponsorluğunda kendi kanalında yayınlanan “Saba Tümer’le” isimli YouTube programının bu haftaki konuğu Mabel Matiz oldu. Mabel Matiz, Hann Sahne’nin ev sahipliği yaptığı, Saba Tümer’in YouTube programı “Saba Tümer’le” de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aşk Aşeriyorum Saba Tümer, programının ikinci bölümünde çok sevdiği Mabel Matiz’i ağırladı. Tümer’in; “Bazen ruhun, bedenin […]

Belediye
07 Nisan 2024
ŞİLE’NİN GENÇ BELEDİYE BAŞKANI ÖZGÜR KABADAYI GÖREVE BAŞLADI

31 Mart Yerel Seçimlerinde, Şilelilerin halkının desteğiyle %51.88 oy oranı ile Şile Belediye Başkanı seçilen Cumhuriyet Halk Partisi adayı Özgür Kabadayı, 4 Mart Perşembe günü Şile İlçe Seçim Kurulu’ndan düzenlenen mazbatayı vatandaşlarında yoğun katılımlarıyla birlikte teslim alarak başkanlık görevine resmen başladı. ŞİLE İÇİN YENİ BİR DÖNEM   Şile İlçe Seçim Kurulu’nda gerçekleşen mazbata teslim töreninden […]

Genel
06 Nisan 2024
08 – 14 Nisan 2024 Astroloji haftalık yorum: 08 Nisan Güneş Tutulmasına Dikkat!

Haftanın en önemli olayı 08 Nisan Güneş Tutulmasıdır. Çünkü 08 Nisandaki Güneş Tutulması -1 katsayılı olup Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak burçlarını olumsuz etkileyebilir. Natal Marsı İkizler, Aslan, Yay, Kova olanlar ise çeşitli fırsatlar elde edebilirler. Koç burcu NATO, Yengeç burcu Irak, Terazi burcu Suriye gibi ülkeler Güneş tutulmasından son derece olumsuz etkiler alabilir. Bu […]