MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Basında Kadıköy, Etkinlikler, Genel, Kültür-Sanat, Magazin, Manşet, Sivil Toplum, Toplum, Üsküdar, Yaşam » GAZÂLE (UZUN GECE) PRÖMİYERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

GAZÂLE (UZUN GECE) PRÖMİYERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİProf. Dr. İskender Pala’nın yazdığı Gazâle (Uzun Gece), Hidayet Erdinç’in rejisi ile 12 Ekim Salı akşamı Üsküdar Tekel Sahnesinde prömiyerini gerçekleştirdi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un ve Prof. Dr. İskender Pala’nın katılımlarıyla ilk temsilini gerçekleştiren oyun, seyircinin büyük beğenisini kazandı.

22 Ekim Cuma gününe kadar Üsküdar Tekel Sahnesinde temsillerine devam edecek olan Gazâle (Uzun Gece)’nin konusu şöyle:

1826 Ağustos’unda Sultan II. Mahmud’un, kendisine karşı ayaklanan yeniçerilerin kışlalarını top ateşine tuttuğu, yangın dumanından göz gözü görmeyen İstanbul’da, Üsküdar Salacak’ta bir tekkede Kethüdazade Arif Efendi, dostları İsmail Dede Efendi, Keçecizade İzzet Molla, Yeniçeri Mülazim Efendi ve o gece tanıştığı Celep Ağa ile bir araya gelir. Arif Efendi o uzun gecede onları bir oyuna davet eder. Oyunda, her biri hamlesini yapacak, veziri tehdit edilen veya şah çekilen, aşk veya kader temalı bir hikâyesini anlatacaktır. Sabahın ilk ışıklarına kadar anlattıkları hikâyelerle ilahi, beşeri, tasavvufi ve platonik aşkı irdelerken kaderi, hayatı ve aşkı sorgulayan kahramanlar oyunun sonunda hikâyelerinin ortak bir noktada buluşacağı büyük bir sürprizle karşılaşacaklardır.

Yazan: İskender Pala                                                    

Yöneten: Hidayet Erdinç

Dekor Tasarımı: Suzan Tunca

Kostüm Tasarımı: Özge Akarsu

Işık Tasarımı: Yakup Çartık

Müzik: Fırat Akarcalı

Koreografi: Murat Turhan

Galeri
📆 13 Ekim 2021 Çarşamba 23:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR