MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Basında Kadıköy, Genel, Kültür-Sanat, Manşet, Sivil Toplum, Toplum, Yaşam » Edebiyat Nöbeti’nin Dosya Konusu Mario Levi
Edebiyat Nöbeti’nin Dosya Konusu Mario Levi


           Edebiyat dergiciliğinin zorluklarına karşın yayın hayatını sürdüren ‘Edebiyat Nöbeti’, edebiyatımızın önemli isimlerini dosya olarak ele almaya devam ediyor. Celal Karaca yönetimindeki dergi, ‘Mart-Nisan 2021’ sayısında, İstanbullu yazar/iletişim eğitmeni Mario Levi’ye yer verdi. Hazırlanan dosyaya katkı sağlayanların, Mario Levi ve eserleriyle ilgili görüşleri özetle şöyle: 

 

          Semrin Şahin yaptığı söyleşide Mario Levi’nin İstanbul tutkusuna dikkat çekerken, ‘yazma rutini, İstanbul’la ilgili yeni roman projesi, esin kaynakları ve yaratıcı yazarlık’ hakkında sorular yöneltti. Söyleşide, Mario Levi’nin, “Edebiyat bir mirastır” sözü öne çıktı.

          Meltem Dağcı, Mario Levi’nin ‘Madam Floridis Dönmeyebilir’ adlı öykü kitabını ele aldı. Kitaptaki öykülerin, eski zamanları canlandırdığına ve öykülere sızan tınılara vurgu yaptı. Yazısını, “İstanbul’daki azınlık halka, topluma ve insanlara uyum sağlamaya çalışan insanların hikâyelerine bir de böyle kuş bakışıyla bakabilirsiniz” şeklinde tamamladı.

          Meriç Gök, Mario Levi’nin ilk hikâye kitabı ‘Bir Şehre Gidememek’le ilgili yazısında, ana izleği aşk olan üç hikâyenin, yazarın yaşantı deneyimlerinden yoğun izler taşıdığını ifade etti. 

          Gamze Haklı Geray, Mario Levi’nin İstanbul serüvenine yer verdi. Mario Levi’nin, İstanbul’un geçmişten bugüne taşınan insan dokusunu, çok kültürlü, çok renkli kimliğini öykü ve romanlarının odağına taşıdığını belirtti.  

          Göksu N. Çakır, ‘En Güzel Aşk Hikâyemiz’ romanında Mario Levi’nin, olaydan çok anlatıma önem verdiğini ve anlatıcının hem kahraman hem de dinleyici olduğunu ve mekânlarını genelde İstanbul’dan seçtiğini vurguladı.

          Didem Görkay ise yazısında, Mario Levi’nin “Bu Oyunda Gitmek Vardı” romanında merkez mekânın İstanbul olduğuna, kentin yok olup giden eski varlığının özlem içinde anıldığına dikkat çekti.

         ‘Edebiyat Nöbeti’nin, büyük kentler başta olmak üzere ülkemizin her noktasında okuyucusu bulunuyor. ‘Edebiyat Nöbeti’ni İstanbul’da;Mephisto (Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu) kitabevlerinden temin etmek mümkün. İletişim adresi: “edebiyatnobeti@gmail.com”

📆 23 Nisan 2021 Cuma 09:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR