Deneme Bonusu

Slot Siteleri: Hayalleri Gerçekleştiriyor

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

TEMİZ TOPLUM DERNEĞİ: TÜRKİYE’DE 26 MİLYON BAĞIMLI VAR

Yayınlanma:
ABONE OL

Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, Türkiye’de uyuşturucu, alkol, sanal kumar ve teknoloji bağımlılarının sayısının 9 milyonu bulduğunu buna sigarada eklendiğinde sayının 26 milyona ulaştığını, ortalama her ailede bir bağımlı olduğunu söyledi.Temiz Toplum Derneği’nden bağımlılık uyarısı geldi. Türkiye’de bağımlı sayısının hızla arttığına ve bu konuda yeterli çalışma yapılmadığına dikkat çeken Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, “Öncelikle bağımlılık nedir bunu ifade etmemiz gerekiyor. Bağımlılık, kişinin bedensel, ruhsal ve toplumsal yaşamını olumsuz etkileyen, anlık ve sahte diyebileceğimiz bir haz sağlayan ve yapılmaması/kullanılmaması durumda yoksunluk belirtileri ortaya çıkan durumdur. Bağımlılık, bir beyin hastalığıdır.  Nüksedicidir. Psikiyatrik bir sendromdur. Korunmak için geniş bir halk sağlığı çalışması gerekir. Daha büyük adımlara ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

26 MİLYON BAĞIMLI VAR
Bağımlılığın kişilerin olduğu kadar toplumunda bir sorunu olduğunu ifade eden Başkan Ay, “Bağımlı sadece kendisine değil ailesine ve çevresine de zarar verebiliyor. Sadece üzüntü, kaygı gibi durumları düşünmeyin. Bağımlılık bağımlığı, bağımlılık suçu tetikliyor. Bugün, Türkiye’de pek çok sahada 26 milyon civarında bağımlı var. Hem kendi saha çalışmalarımız hem de yapılan çeşitli araştırmalardan gördük ki ülkemizde, 2 milyon uyuşturucu, 3 milyon teknoloji, 2 milyon sanal kumar, 2 milyon alkol bağımlısı var. Buna 17 milyon sigarayı da eklediğimizde sayı 26 milyonu buluyor. Tabii ki bunun içinde mükerrer yani birden fazla bağımlılığın tek kişide görüldüğü durumlarda var. Örneği, uyuşturucu kullananların yüzde 57’si aynı zamanda alkol de kullanıyor. Özetle her ailede bir bağımlı var desek, abartılı bir tespitte bulunmuş olmayız” dedi.

BİN SAAT DERS, BİN 500 SAAT BİLGİSAYAR VE TELEVİZYON
Bu bağımlılıklarla birlikte başkaca şeylerinde anılabileceğini ifade eden Ay, “Belki, bilimsel olarak tam bir bağımlılık tanımı kapsamına girmiyor ama asla masum olmayan bir şans oyunları meselesi var. Bu oyunu oynayanların sayısı 15 milyonu buluyor. Yine dizi ve televizyon bağımlılığı da bu çerçevede zikredilebilir. Sezon sezon dizi izlemek, tüm günü televizyon karşısında geçirmek, hafife alınmayacak hadiselerdir. Dizi ve televizyon bağımlılığı yetişkinlerle analitik düşünceye zarar verirken çocuklarda ise beyin gelişimine ciddi zararlar verebilir. Ailelerin birlikte geçirdiği zamanların yüzde 60’ı televizyon başında. Öğrenciler senede bin saat derse girerken,  bin 500 saat televizyon ve bilgisayar başında zaman geçiriyor. Başka bir örnek daha vereyim. Hepimizin bildiği, dizi film yayını yapan bir dijital platform dünya internet trafiğinin yüzde 15’ini oluşturuyor” diye konuştu.

32 MİLYON KİŞİ BİLGİSAYAR OYUNU OYNUYOR
Bilgisayar oyunlarınında risk içerdiğini söyleyen Genel Başkan Ay, “2018 yılı için 30 milyon olan Türkiye’deki oyuncu sayısı 2019’da 32 milyona çıkmış durumda. Sektörün büyüklüğü 5 milyar lirayı aşıyor. Bu oyunların öncelikle, sokaklarda, evlerde oynadığımız klasik oyunlar gibi faydalı olmalığını ifade etmek gerekiyor. Hemen ardından, intihara sürükleyen oyunların varlığı da aşikar. Bunların yanı sıra ister çocuklarda ister erişkinlerde sağlık ve sosyal sorunlara yol açtığını uzmanlar belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü de online oyun bağımlılığını resmen bir hastalık olarak kabul ediyor” ifadelerini kullandı.

GÖZLERİMİZİ KAPATTIĞIMIZDA TEHLİKE GEÇMEYECEK
Her bağımlılıkla ilgili sağlıklı istatistiklere erişmenin mümkün olmadığını belirten Bilal Ay, “Bir kısmını belirttik ancak bazıları ile ilgili rakam veremiyoruz. Tabii ki önemli olan rakam değil. Bu sorunu bir tek kişi bile yaşasın istemiyoruz. Ancak, bağımlılık tablosunun geneline baktığımızda 26 milyon rakamının gerçekçi olduğu ve yukarılara çıkabilmesinin de mümkün olduğunu görebiliyoruz. Bağımlılıklarla devlet, STK’lar, öğretmenler ve aileler birlikte bir mücadele ortaya koymak durumdayız. Tüm bağımlılıklardan korunmak, önleyici tedbirleri almak, gerekli toplumsal bilinci oluşturmak durumundayız. Gözlerimizi kapattığımızda tehlike geçmeyecek. Harekete geçmek zorundayız” dedi.

BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK MÜMKÜN
Bağımlılıkların tedavisi olduğunu unutmamak gerektiğinin altını çizen Ay, “İfade ettiğimiz bağımlılılardan kurtulmak elbetteki mümkün. Asla umutsuz olamayız. Bununla birlikte, kimi bağımlılıkları da önemsiz göremeyiz. Mutlaka uzmanlardan yardım almalı, bu işi ciddiye almalıyız. Bağımlılığın bir hastalık olduğunu asla unutmadan bağımlı kişileri dışlamamalıyız. Onları tedavi noktasında yüreklendirmeliyiz” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Haberler

Basında Kadıköy
09 Nisan 2024
KADIKÖY BELEDİYE MECLİSİ, MESUT KÖSEDAĞI BAŞKANLIĞINDA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Kadıköy Belediyesi’nin 31 Mart yerel seçimler sonucunda oluşan yeni meclisinin ilk toplantısı Belediye Başkanı Mesut Kösedağı başkanlığında gerçekleşti. Kadıköy Belediye Meclisi yeni döneminin ilk toplantısını yaptı. Kadıköy Belediye Başkanı Mesut Kösedağı başkanlığında 9 Nisan Salı günü Kozyatağı Kültür Merkezi’nde bulunan Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya siyasi partilerin ilçe başkanları ve Kadıköylüler katıldı. Meclisin ilk toplantısında Meclis […]

Genel
09 Nisan 2024
Tatil Fotoğraflarınız: Hırsızlara Davetiye mi, Keyifli Anılar mı?

Sosyal Medyanın Hırsızlık İstatistikleri Üzerindeki Etkisi Son yıllardaki istatistikler, bayram ve ara tatiller gibi yoğun dönemlerde artan hırsızlık vakalarına dikkat çekiyor. Ancak bu artışın arkasında yalnızca geleneksel yöntemlerin değil, aynı zamanda dijital dünyanın etkisinin de olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte, hırsızlar giderek daha sofistike ve planlı bir şekilde işlerini yürütüyorlar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, […]

Genel
07 Nisan 2024
MABEL MATİZ’DEN SABA TÜMER’E ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Saba Tümer’in yapımcılığını Hann Yapım’ın üstlendiği, Peyman’ın sponsorluğunda kendi kanalında yayınlanan “Saba Tümer’le” isimli YouTube programının bu haftaki konuğu Mabel Matiz oldu. Mabel Matiz, Hann Sahne’nin ev sahipliği yaptığı, Saba Tümer’in YouTube programı “Saba Tümer’le” de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aşk Aşeriyorum Saba Tümer, programının ikinci bölümünde çok sevdiği Mabel Matiz’i ağırladı. Tümer’in; “Bazen ruhun, bedenin […]

Belediye
07 Nisan 2024
ŞİLE’NİN GENÇ BELEDİYE BAŞKANI ÖZGÜR KABADAYI GÖREVE BAŞLADI

31 Mart Yerel Seçimlerinde, Şilelilerin halkının desteğiyle %51.88 oy oranı ile Şile Belediye Başkanı seçilen Cumhuriyet Halk Partisi adayı Özgür Kabadayı, 4 Mart Perşembe günü Şile İlçe Seçim Kurulu’ndan düzenlenen mazbatayı vatandaşlarında yoğun katılımlarıyla birlikte teslim alarak başkanlık görevine resmen başladı. ŞİLE İÇİN YENİ BİR DÖNEM   Şile İlçe Seçim Kurulu’nda gerçekleşen mazbata teslim töreninden […]