MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Tuğrul Kihtir: “Engelli temsilcilerini Belediye Meclisinde görmek istiyoruz”
Tuğrul Kihtir: “Engelli temsilcilerini Belediye Meclisinde görmek istiyoruz”


Kadıköy’de 3 Aralık Dünya Engelliler gününde engellilerimizi yalnız bırakmayan isimlerden birisi de Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı  Opr. Dr. Tuğrul Kihtir’di. Kihtir, Türkiye Görme Engelli Derneği Genel Başkanı Ahmet Cantürk’ten görme engellilerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi, Belediye meclisinde engelli temsilcilerinin de bulunmasının gerekli olduğunu belirtti.

Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı  Opr. Dr. Tuğrul Kihtir, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Türkiye Görme Engelliler Derneği’ni Kadıköy’deki merkezinde ziyaret etti.  Derneğin Genel Başkanı Ahmet Cantürk son dönemlerde görme engellilerin özellikle eğitimle  ilgili yaşadığı zorlukları ve yanlış eğitim uygulamalarını Kihtir’e  aktardı. Cantürk şunları söyledi: “Bir kültür merkezi, bir spor salonu ihtiyacımız, sosyal toplanma merkezine ihtiyacımız var. Görme engelliler okullarının yatılı bölümleri istisnalar dışında kapatıldı. Diğer okullarda 7-8 yaşında teneffüs zili çaldığında engelli olmayan koşup gidiyor, öbürü de koyabileceğini sanıyor kalkıp gidiyor ve önündeki engele takılıp düşüyor. Sonra bu öğrencilerin birlikte oynamalarını ve zaman geçirmelerini bekliyoruz. Bir süre sonra olmadığını anlayınca çocuk oturuyor, içine kapanıyor ve tüm dünya ile ilişkisini kesiyor.”
Cantürk merkezi uygulamalar dışında ayrıca, Kadıköy belediyesinin de engellilerin ihtiyaçlarına yanıt verecek uygulamalarının olmadığını şu sözlerle dile getirdi: “Kadıköy Belediyesi bünyesinde bir engelli merkezi var fakat hiçbir biçimiyle engellilere yönelik hizmet üretebilir durumda değil. Biz bu belediye başkanı göreve geldiği dönemde belediye teknokratlarının, siyasi sorumlularının ve engelli temsilcilerinin içinde yer alacağı bir ortak danışma kurulu, bir çeşit birbirimizi ikna edebileceğimiz bir mekanizmanın kırılmasını talep ettik, başaramadık… Bunlar yapılabilmiş olsaydı Kadıköy birçok yerden farklı bir yer olacaktı”
Kadıköy Belediye Başkan Adayı Kihtir, engellilerin taleplerini dinledikten sonra engelliler için halkçı bir belediye yönetimi kuracağının sözünü verdi.
Kihtir, şöyle konuştu:
“Engelli ancak gönlü, sanatı, vizyonu ve aklı geniş kesimlerin bizle beraber olmasından güç alacağız. Halkla beraber yönetme tarzı olacak, halk konseyleri kuracağız ve ayda bir toplanacağız. Bu konseylerde insanların sorunları neler dinleyeceğiz ve cevabını bir sonraki toplantıda insanlarla paylaşacağız. Çünkü halk belediyeler için yoktur, belediyeler halk için vardır. Bu inançtayız. Siz de belediye encümenliğine adaylığını düşünürseniz sizi o yönde de aramızda görmek isteriz. Her şey halk için ve halk tarafından. Umutsuzluğa gerek yok, güzel günler gelecek”
Kihtir ayrıca engellilerin belediye meclisinde de söz sahibi olmalarının formülünü de aktardı. Kihtir, “Eğer uygun görürseniz, siz engelli temsilcilerimizi Kadıköy Belediye Meclisi’nde görmek istiyoruz” dedi.
📆 04 Aralık 2018 Salı 16:33   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR