MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Ekonomi, Genel, Manşet, Politika » İYİ Partili Aytun Çıray, TRT Payı Yerel Basınla Bölüşülsün!
İYİ Partili Aytun Çıray, TRT Payı Yerel Basınla Bölüşülsün!


İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray TBMM’ye TRT gelirleri konusunda kanun teklifi verdi;
“TRT Payı Yerel Basınla Bölüşülsün”
Kamu yayıncılığından giderek uzaklaşan ve 24 Haziran seçim döneminde de “Tarafsız”lık vasfını tamamen kaybeden TRT’nin elde ettiği muazzam geliri hak etmediğini belirten Aytun Çıray, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi ile yıllık 2 milyar 400 milyon TL olan TRT payının yerel basın ile paylaşılmasını istedi.
Konu hakkında yazılı basın açıklaması yapan İYİ Parti Basın Yayın ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray, 2954 sayılı Türkiye Radyo Televizyon Kanunu’na uymayan TRT’nin elde ettiği geliri hak etmediğini belirtti.
Aytun Çıray, “Türk milletinin tamamının ödediği vergilerle yıllık 2 milyar 400 milyon liraya yaklaşan büyük gelirlere sahip TRT, milleti yanıltan, taraflı yayın yapan, oto sansür ile muhalefetin sesini kısan bir yayıncılık ilkesi benimsemiştir. Bu haliyle TRT kamu yararına yayın yapan bir medya kuruluşundan ziyade, milletin vergilerini sömüren bir kara delik haline gelmiştir. Örneğin, bir, iki ay öncesinde Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden kulüplerimizin maçlarını yayınlamak konusunda düştüğü acziyete hepimiz şahit olduk. Peki milli temsili olan maçları bile yayınlamaktan aciz TRT, bunca parayı nereye harcıyor? Bir kaç yıl önce Hakan Şükür’e harcıyordu, şimdi de Yiğit Bulut’a, Imran Garda’ya harcıyor” dedi.
TRT Payının yüzde 75’i yerel basına aktarılsın
İYİ Parti Basın Yayın ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray, yazlı açıklamasında; “3093 sayılı kanunda belirtilen kalemlerden 2017 yılında TRT’ye 2 milyar 396 milyon TL gelir temin edilmiştir. Bunun Türkiye şartlarında kamu yayıncılığı açısından muazzam bir miktar olduğu aşikârdır. Ancak aynı ölçüde aşikâr olan çok önemli bir gerçek, bütün vatandaşlardan elde edilen bu gelirin TRT’nin yayınlarında açıkça gözlemlendiği gibi kamu yayıncılığının gerektirdiği tarafsızlık ve hakkaniyet ile kullanılmadığıdır. TRT’nin Türk Milletinin tamamından elde ettiği bu muazzam gelirin belirli bir kısmının süreklilik açısından belli objektif kriterleri sağlamış olan görsel ve basılı yerel medya organlarına tahsis edilmesi hem mevcut adaletsizliğin bir nebze olsun telafi edilebilmesi, hem de yıldan yıla artış gösteren söz konusu muazzam meblağın kamu adına daha verimli, üretken ve hakkaniyetli bir şekilde kullanılması bakımından son derece önemli ve gereklidir. TRT’ye sağlanan gelirlerin yüzde 75’lik dilimi asgari on yıldır kesintisiz bir şekilde yayın yapan yerel medya organlarına eşit payla dağıtılması konusunda teklifimizi TBMM Başkanlığı’na sunduk” ifadelerine yer verdi.

📆 12 Kasım 2018 Pazartesi 13:42   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR