MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Boğazlar tehdit altında
Boğazlar tehdit altında


Doğa İle Barış Derneği’nin öncülüğünde, Türkiye Çevre Koza’sını teşkil eden 244 kuruluş ve yaşanacak felaketten zarar görebileceğinin farkında olan kişi ve kuruluşların katılımı ile 13Haziran Pazar günü “Boğaz Eylemi” gerçekleştirildi.

 

2122 teknede 12 bin kişi ile gerçekleştirilen eylemde çeşitli pankartlar ve afişlerle kamuoyunun dikkati çekilmeye çalışıldı.

Kabataş’tan saat 13.30 da hareket eden tekneler boğazın Anadolu yakası sahillerini takip ederek Beykoz’a ulaştı. Toplanan çok sayıda tekne daha sonra organizasyon teknesinin öncülüğünde Tarabya’ya doğru harekete geçti. Yabancı Bandralı bir teknenin de katıldığı eylem Kabataş’ta sona erdi.

Organizasyon teknesinde basın mensuplarına yapılan açıklama şöyle:

 

FELAKETİN EŞİĞİNDEYİZ

 

Türk Boğazları, dünyanın en yoğun ve kaza ihtimali en yüksek uluslararası deniz trafiğine geçiş imkanı veren bölgenin, doğal ve tek suyoludur.

Bu suyolundan tankerlerle yapılan tehlikeli madde taşımacılığı sırasında olabilecek bir kaza veya sabotaj sonucu milyonlarca insan ölebilir, canlı yaşam ile doğal, tarihi, kültürel ve ekonomik değerlerimiz onarılmaz zararlar görebilir.

2001-2009 yılları arası bugüne kadar 518 kaza yaşanmış, birçok kazanın felakete dönmesinden şans eseri kurtulunmuş, büyük çevre ve deniz kirliliği meydana gelmiştir.

Felaketi önlemek üzere, Doğa ile Barış Derneği öncülüğünde Türkiye Çevre Kozası Kuruluşları ve yaşanacak felaketten zarar görebileceğinin farkında olan kişi ve kuruluşların katılımı ile GÜÇ ve EYLEM Birliği oluşturulmuştur.

Burada eyleme katılan 2122 teknede 12 bin kişi ve oluşturulan GÜÇ ve EYLEM Birliği adına tüm dünya yaşayanlarına haykırıyoruz.

 

ÖLÜM GEMİLERİ’NİN, TÜRK BOĞAZLARINDAN GEÇMESİNİ İSTEMİYORUZ.

Saygılarımızla,

Yüksel Üstün

Doğa İle Barış Derneği Başkanı-Türkiye Çevre Kozası İnisiyatifi (244 Kuruluş)

(IBSP) Uluslar arası Karadeniz Ortakları Genel Sekreteri (86 Kuruluş)

 

Konu ile ilgili önemli bilgiler:

 

1-     İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı’ndan oluşan suyolu, Uluslar arası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından, Türk Boğazları bölgesi coğrafi adı olarak kabul edilmiştir.

2-     Türk Boğazları, dünyanın en yoğun ve kaza ihtimali en yüksek uluslar arası deniz trafiğine geçiş imkanı veren bölgenin doğal ve tek suyoludur.

3-     Türk Boğazları suyolu, 304 km uzunluğunda, kimi yerde 698 metreye kadar daralan çok keskin dönemeçlerin olduğu, doğal ve yapay birçok zorlukları barındıran, Karadeniz’i Akdeniz’e birleştiren tek geçittir.

4-     2009 yılında 9300 tanker ile 144 milyon ton tehlikeli madde taşınmıştır.

5-     Her 15 dakikada bir tehli,keli madde taşıyan bir tanker geçmektedir.

6-     Her 2 saatte bir sıvılaştırılmış gaz (LPG: Bütan gazı, LNG: Doğal gaz veya Amonyak vb) yüklü bir tanker geçmektedir ve bunların patlamasının atom bombası gibi etki yapacağı bilinmektedir.

7-     Bazı ülkeler ve şirketler bu suyolunu petrol boru hattı gibi görmekte ve sadece ticari kazanç hedeflemektedir.

8-     Doğa İle Barış Derneği bu mücadeleyi 1993 den beri sürdürmektedir. Sorunun çözümüne kadar etkinlikler artarak ve aynı kararlılıkta sürdürülecektir.

9-     Bu etkinlikte afişlerde kullanılan sloganlar: Ölüm Gemilerine Hayır, Felaketten Önce Güvenlik, Türk Boğazları Petrol Boru Hattı Değildir, İstanbul Tanker Kazaklarına feda edilemez.

Galeri
Etiketler: , , ,
📆 15 Haziran 2010 Salı 10:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR