MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Sarıyer-Beykoz arasına yapılacak köprüye tepkiler sürüyor
Sarıyer-Beykoz arasına yapılacak köprüye tepkiler sürüyor


Sarıyer-Beykoz arasına yapılacağı açıklanan köprüye karşı bir süredir ortak mücadele eden TEMA, TÜRÇEK, Doğa Derneği ve Atlas Dergisi, “Boğazımı Sıkma, 3. Köprüye Hayır” eylemi düzenledi.

 

TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı ), TÜRÇEK ( Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu ), Doğa Derneği ve Atlas Dergisi’nin düzenlediği ilk büyük protesto gösterisi Beşiktaş’ta gerçekleştirildi.

Çevre gönüllüleri, dernek üyeleri ve Atlas dergisi okurlarının 12 Haziran 2010 Cumartesi günü saat 11.00’de Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı önünde toplanması ile başlayan eylemde “Boğazımı Sıkma, 3. Köprüye Hayır” pankartları açılarak, halkın ilgisi ve yetkililerin dikkati çekilmeye çalışıldı.

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Ortak basın açıklamasını okuyan Doğa Derneği Başkanı Dr. Güven Eken, Köprünün çevre yollarının ormanları yok edeceğini, yeni yerleşim alanları oluşmasına, yeni 2/B alanları oluşmasına neden olacağını belirterek, “3. Köprü ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan İstanbul ve ülke genelinde olumsuz etkiler yapacaktır. İstanbul yeterince büyümüştür. Daha ne kadar büyütülmek isteniyor ki bu büyük yatırımlara bilimsel ve şeffaf dayanaklar gösterilmeden girişiliyor, hiçbir kamu kuruluşunun buna hakkı yoktur. İstanbul’un yeni köprülere değil, önceki köprülere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmaya yönelik çözümlere ihtiyacı vardır” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

Daha sonra söz alan TEMA Vakfı Kurumsal İletişim ve Çevre Politikaları Bölüm Başkanı Özgül Erdemli Mutlu, ormanların yollarla bölünerek, bütüncüllüğünün bozulmasının doğru olmadığını, bunun orman ekosisteminde tahribata yol açacağını belirterek, yeni onaylanan İstanbul Çevre Düzeni planında 3. köprünün yer almadığını söyledi. Mutlu bu duruma hukuki olarak itiraz edeceklerini de ifade etti.

Atlas Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksel bu güzel şehrin yaşanmaz hale getirileceğini dile getirirken, TÜRÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Barbaros Gönençgil ise, Yapılan konuşmalara katıldığını söyleyerek, köpünün yapılmaması için ortak çabaların artarak sürdürüleceğini söyledi.

Çevreci gruplar daha sonra 3. Köprüye hayır yazılı dev bir pankartın asılı olduğu motora binerek, eylemlerini boğazda sürdürürken, açtıkları pankartlarla halkın dikkatini çekmeye çalıştı.

 

Galeri
Etiketler: , , , ,
📆 14 Haziran 2010 Pazartesi 21:54   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR