MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » Verdi’nin son başyapıtı, ‘Falstaff’ operası, prömiyer yaptı
Verdi’nin son başyapıtı, ‘Falstaff’ operası, prömiyer yaptı


İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından Kadıköy Süreyya Operası’nda sahnelenen eserde, aşk, para, hırs, entrika gibi insani duyguların karmaşasında, dünyadaki herşeyin büyük bir şakadan ibaret olduğu  vurgulanıyor.

 

Büyük merakla beklenen ve prömiyerinde yoğun seyirci  ilgisi ile karşılanan “Falstaff ”  Giuseppe Verdi’nin son başyapıtı olması özelliğini taşıyor.

 “Falstaff “,  sahnelenme ve müzikal çalışmaları bakımından  dünyanın en zor ancak bir o kadar da eğlenceli operalarından biri olarak bilinir. Prova ve hazırlık  aşamaları  oldukça zor ve yoğun geçen  eser, prömiyer sonrası  seyircilerin oldukça olumlu değerlendirmeleri ile büyük alkış aldı.

William Shakespeare’in “Windsor’un Şen Kadınları” ve “IV. Henry”oyunlarından  uyarlanarak  hazırlanmış olan eserin, Verdi tarafından  bestelenmek istenmesinin en büyük   nedenlerinden birinin, Verdi’nin  Shakespeare’e olan  hayranlığı olduğu bilinmektedir. Eserin librettosu ise  Arrigo Boito tarafından yazılmıştır.

14.yy’da İngiltere’sinde geçen eserde,  Shakespeare’in yarattığı en eğlenceli karakterlerden biri olan şişman çapkın Falstaff’ın , aynı anda evli ve iki iyi dost olan Alice Ford’u ve Meg Page’i baştan çıkarmaya çalışması ile zincirleme olaylar başlıyor.

Bu insanlık komedyasında;  aşk, para, hırs, entrikalar…kısaca tüm beşeri duyguların yaşandığı bir karmaşanın  sonunda , budalalarla dolu olan bu dünyada, her şeyin  bir şakadan ibaret olduğu vurgulanıyor.

İtalyanca olarak seslendirilen eserin rejisörlüğünü Renato Bonajuto üstlenirken, Orkestra Şefliğinde Roberto Gianola  ve  Can Okan dönüşümlü olarak görev alacaklar. Dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı  Ayşegül Alev’e, ışık tasarımı ise Yakup Çartık’a ait. Eserin koro şefi ise Paolo Villa.

Işık Belen, Kevork Tavityan, Caner Akgün, Alper Göçeri, Murat Güney, Caner Akın,  Ahmet Baykara, Çağrı Köktekin, Can Reha Gün, Engin Yavuz, Göktuğ Alpaşar, Ali Haydar Taş, Şebnem Ağrıdağ, Ayşe Sezerman, Deniz Yetim, Dilruba Akgün, Özgecan Gençer, Sevim Zerenaoğlu, Aylin Ateş , Deniz Likos, Nesrin Gönüldağ, Barbora Fritscher Hitay ,Elif Tuğba Tekışık  eserde dönüşümlü olarak yer alıyorlar.

Eser,  10-11-13-14-21-24-25 Nisan 2018  Kadıköy Süreyya Operası’nda  sahnelenmeye devam edecek

📆 10 Nisan 2018 Salı 11:05   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR