MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Kadıköy’de iyilik – kötülük panelinde çok hassas ayrıntılar!
Kadıköy’de iyilik – kötülük panelinde çok hassas ayrıntılar!


Özel Haber: Adem Giden

Hepimizin hayatının temelini oluşturur, iyilikler ve kötülükler… Kadıköy’de bu yönde öyle bir konferans gerçekleşti ki, az da olsa felsefeye ve fikir alışverişine ilgi duyanlar bu etkinlikte yerini alamadıysa çok şey kaçırdılar.

İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından her ay düzenli olarak yapılan söyleşi programlarının bu ayki konuğu Erzurumlu Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziya Yurttaş; “İyilik de kötülükte doğuştan insanda var olan faktörlerdir” dedi ancak, çok önemli ayrıntılara dikkat çekti.

Çevresel faktörlerin insanları önemli ölçüde etkilediğini, zamanla iyiliklerin bastırıldığı kişilerin canavarlaştığına, kötülüklerin ise silinerek iyi bireylerin ortaya çıktığına İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından düzenlenen konferansta vurgu yapan Prof. Yurttaş, başta aile olmak üzere eğitimin en güzel ilaç olduğunu vurguladı.

“KİMSEYE SINIRSIZ YETKİ VERİLMEMELİ, ÖRTÜLÜ ÖDENEKLERDE ÜÇ İMZA OLMALI…”

Kadıköy Gazetesi’nin takip ettiği konferansta Prof. Dr. Ziya Yurttaş şu mesajları verdi;

Pratikte hiçbir insan “tam iyi ya da tam kötü” değildir. Her insan belli bir oranda kötülük yapma potansiyeli taşır. Bazı şartlar insandaki bu potansiyelin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle insanlara, en yüksek makamlardaki yöneticilerde dahil olmak üzere, sınırsız ve denetimsiz yetki verilmemelidir. Hatta şunu da söylemeyelim, örtülü ödeneklerin en az iki, üç imza ile onaylanması ve kontrol edilmesi gereklidir.

İyilik, bir kişinin kendisi için istediğini başkası için de istemesidir. İyiliğin ölçüsü, altın kuraldır. Yani, bir kişinin kendisi için istediğini başkası için isteme derecesidir.

SALON BUZ KESTİ, HERKES YALANCI ÇIKTI!

Yurttaş hem güldüren, hem de buz kestiren anlık soruları ile konferansın her anında dikkatleri üzerine çekti. “İçinizde hiç yalan söylemeyen var mı” dediğinde herkes birbirine baktı ancak, bir tane bile el kalkmadı. Çünkü herkes, hayatında bir kez de olsa “pembe yalan” söylemişti. Ziya Yurttaş,mevcut durumu “bazen kötülükleri bilerek yaparız, ama sonuç bize kötülük yaptırmıştır” olarak yorumluyor.

 

Galeri
📆 25 Mart 2018 Pazar 22:14   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR