MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Toplum » Yıllık asgari ücret tutarını vergi dışı bırakın!
Yıllık asgari ücret tutarını vergi dışı bırakın!


Haber Merkezi

CHP’li Akkaya; “Yılbaşındaki net asgari ücretin devamının sağlanmasının yolu; asgari ücretin yıllık tutarı kadar olan gelirin vergi dışı bırakılmasıdır. ”

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya; TBMM Genel Kurul’unda yaptığı konuşmada; asgari ücretten gelir vergisi alınmasının adaletsiz olduğunu; gerçek çözümün asgari ücretin yıllık tutarı kadar olan gelirin vergi dışı bırakılması ile olabileceğini ifade etti.

BEKAR İŞÇİNİN GÜNAHI NE? 

SGK kayıtlarına göre 14 milyon kayıtlı işçiden 6,5 milyon işçinin asgari ücretli olduğunu belirten Akkaya;  asgari ücretle çalışan bekâr bir işçinin ödediği gelir vergisinin asgari geçim indirimi sonrası aylık 105 TL iken; evli ve 5 çocuklu işçinin gelir vergisi ödemediğini vurguladı. Bu uygulamanın hakkaniyetli olmadığını söyleyen Akkaya; konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bizim önerimiz bütün asgari ücretli çalışanlar için gelirlerinin asgari ücret kadar olan tutarlarının gelir vergisi dışında tutulmasıdır.  Uygulama esasında artan oranlı vergi ilkesinin hayata geçmesidir, vergide adaletin sağlanmasıdır.

Bu uygulamanın bütçeye etkisi işverenlere yaptığınız teşvik tutarının yarısı bile etmemektedir.

Evli, bir çocuğu olan bir asgari ücretlinin asgari geçim indirimi sonrasında ödeyeceği gelir vergisi tutarı 55 TL’dir ve yıllık gelir vergisi 660 TL’dir

SGK’lı 14 milyon işçinin devlete ödeyeceği vergi 9.2 milyar TL olacaktır. Bunun 2018 Bütçe gelirlerine yansıması %1,5 oranındadır.

İşverenlere verilen teşvik tutarına baktığımızda 22,6 milyar TL’dir. Teklifimiz kabul edilirse işçiye uygulanacak tutar işverenlere verilen teşvikin yaklaşık üçte biridir.”

 İŞÇİYE DESTEK, İŞÇİYE KÖSTEK

Geçtiğimiz günlerde işverenlere yönelik getirilen prim indirimleri, vergi indirimleri, muafiyetler vb. düzenlemelere atıfta bulunan Akkaya; bu tutarların da işçinin işsizlik sigortası fonundan karşılandığını önemle hatırlattı.

“Bu hükümetten adil olmasını beklemek deveyi hendekten atlatmak kadar zordur.”

İşverene yapılan desteklerin işçinin hakkı olan işsizlik fonundan karşılanmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Akkaya; “Bu hükümetten adil olmasını beklemek deveyi hendekten atlatmak kadar zordur” dedi.

İşçinin yaşadığı mağduriyetlere acilen son verilmesi gerektiğini ifade eden Akkaya; Meclis kürsüsünden ; “Gelin hep birlikte adaletli, hakkaniyetli bir düzenleme yapalım; asgari ücretten vergi almayalım” çağrısında bulundu.

 

📆 10 Mart 2018 Cumartesi 10:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR