MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Toplum, Üsküdar » Islık Dili Kız Kulesi’nden yankılandı
Islık Dili Kız Kulesi’nden yankılandı


Karadeniz’de sıkça kullanılan ıslak dili Üsküdar’da Kızkulesi’nde yankılandı. Karadeniz’in sıcak kültürü ile İstanbul’un güneşli havası bir araya gelince sıcak görüntüler ortaya çıktı.

Giresun’a bağlı Kuşköy’de sıkça kullanılan ıslık dilini tanıtmak için bir araya gelen köylüler, Üsküdar sahilinde renkli görüntüler oluşturdu. Sıcak havayı fırsat bilerek sahili dolduran vatandaşlar da hem horon tepen hem de ıslık dili ile konuşan Kuşköylülere yoğun ilgi gösterdi. Özellikle kızların horon tepmesine büyük ilgi gösteren vatandaşlar, ellerinde cep telefonu ile bu anları görüntüledi. Kemençe ile birlikte oynanan oyunun ardından Kızkulesi’ne giden bir Kuşköylü, ıslık dili ile kendisine söylenen komutları uyguladı. Kuşdili ceketini çıkarması söylenen vatandaş önce ceketini çıkardı sonra da giydi.

 

Giresun Kuşköy Islık Dili Turizm ve Kültür Derneği Rıfat Göçek, “Biz bu ıslık dilini tüm dünyaya duyurmak adına buradayız. Takdir ederseniz ki Kızkulesi’nin tarihi bir geçmişi var. Biz bugün burada bir arkadaşımızı Kızkulesi’ne göndereceğiz. Bir kişi de burada kalacak. Buradaki söylemlerimizi karşılıklı olarak kuşdili ile konuşacağız. Amacımız ıslık dilini dünyaya tanıtmak” dedi.

📆 19 Şubat 2018 Pazartesi 11:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR