MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Caferağa, Manşet, Rasimpaşa, Toplum » Kadıköy’e yakışmayan çöp sorununu çözmek zorundayız!
Kadıköy’e yakışmayan çöp sorununu çözmek zorundayız!


Özel Haber: Adem Giden

İstanbul’un gözbebeği Kadıköy’de ciddi derecede bir çöp sorunu yaşandığı gerçeği gerek Kadıköylülerin sık sık sosyal medyada haykırışlarına, gerekse de sokakların inkar edilemez görüntülerine yansıyor. Şehrin merkezinde bazen saatlerce bekleyen yığınla kokuşmuş, suları akmış çöpleri şöyle bir köşeye koysak bile; Sadece basit ve ucuz, ağzı açık 24 saat açık mikrop saçan, kimsenin kapaklarına dokunmak istediği naylon konteynerler sorunu başlı başına özetleyen bir gerçeğimiz aslında…

Söz konusu insan sağlığı olduğunda şehrin uç noktaları ya da göbeği diye bir kavram ortaya kalkıyor ama, bu çağdışı manzaralar Kadıköy’ün en merkezi noktalarından… Kadıköy Gazetesi olarak prestij merkezi ilçemize yakışmayan kareleri Ocak ve Şubat ayları içerisinde Altıyol, Rasimpaşa Mahallesi, Moda ve Rıhtım çevrelerinde görüntüledik. Elbet şehrin bazı kesimlerinde cam ve kağıt için ayrıştırma konteynırları, beraberinde yer altı çöp konteynerleri bulunsa da, yeterli olmadığı mevcut manzaralarla da gün yüzüne çıkıyor. Yeraltı konteynerlerini her yerde göremediğimiz gibi “yetersiz naylon konteynerleri” kaldırım kenarlarına bırakmak çöp sorununu çözmek bir yana, daha da içinden çıkılmaz bir noktaya sürüklüyor.

İLLA Kİ HABER OLMASI MI GEREKİYOR, ŞÖYLE BİR EMPATİ KURUN, “BÖYLE OLUR MU” DİYE…

Kaldırımda yürüyorsunuz ve birden karşınıza yığınla dolu çöp konteynırları çıkıyor. Bazıları dakikalar içerisinde görevliler tarafından alınıyor, bazıları da saatlerce daha yıkılarak çöp dağına dönüşüyor. Kadıköy Belediyesi tarafından gerekçe ne olursa olsun sonuç Kadıköylüye hastalık riski, estetik dışı görüntüler ve utanılacak manzaralar olarak yansıyor.

Diğer yandan bazı cadde ve sokaklardan ise metrelerce çöp suları akıyor. İçerisinde bulunduğumuz kış aylarında sıcaklık değerlerinin düşük olması nedeniyle çok anlaşılamasa da, yaz aylarında çöp sularının verdiği rahatsızlık çok daha yüksek seviyelere çıkıyor. Aynı mikroplar, kış aylarında çeşitli enfeksiyonel hastalıklarla birlikte insan vücudunu yine yüksek derecede tehdit edebiliyor.

EMLAK GELİRİ “REKORTMENİ” KADIKÖY’DE ÇÖP SORUNU İÇİN “Bİ’ŞEY YAPMALI”

Veriler yer yer değişiklik gösterse de genel olarak Kadıköy, İstanbul’da emlak geliri vergisinin en yüksek olduğu ilçeler arasında ve zirvelere oynuyor. 2016 yılı verilerine göre İstanbul’da parasını konuta yatırıp en hızlı geri dönüş sağlayan bölgelerin başında 15 yılla İstinye, 16 yıl ile Kadıköy, 17 yıl ile de Topkapı geliyor. Diğer yandan ilçe yapısının, Kadıköy Belediyesi’ne ciddi emlak vergisi katkısı sağladığı da kamuoyuna yansıyor. Bu noktada ilgi odağı olması itibariyle çok fazla sayıda ticarethane ve esnaf işletmesinin bulunması da, çeşitli gelirleri beraberinde getirirken ilçenin günlük geçici nüfusu yer yer 3 milyona yükseliyor. Bu noktada insan sağlığının yanında Kadıköy’ün imajı için çöp sorunun ortadan kaldırılarak estetik bir düzene kavuşulmasının gereği daha da önem kazanıyor.

ÇİÇEKLER EKİYORUZ AMA, “ÇÖPLÜK İÇİNDE” YAŞIYORUZ…

Bir yandan yaşadığımız şehri güzel ve estetik göstermek için çeşit çeşit çiçekler ekiyoruz, diğer yandan bu çiçeklerin yanında “çöp dağları” ile birlikte yaşıyoruz. Naylon konteynerler bazen gece yarıları kimliği belirsiz kağıt – plastik toplayıcıları tarafından götürülüyor, bazen de içine kül gibi sıcak maddeler dökülerek çıkan küçük yangınlarla zarar görerek kullanılamaz hale geliyor. Tüm bunların faturası ise, Kadıköylülerin cebine yansıyor.

GERİ DÖNÜŞÜM BİLE BÜYÜK ÖLÇÜDE İLKEL KOŞULLARA TESLİM!

Kadıköy Belediyesi tarafından kısmi olarak evlerde ve işyerlerinde yapılan geri dönüşüm çalışmaları, İstanbul’daki birçok ilçeye oranla sistemli ve başarılı yürütülüyor. Diğer yandan ise her ne kadar kağıt üzerinde cezası olduğu söylense de, Kadıköy’de adımbaşı kağıt toplayıcıları bir hayli yoğun olarak görmek mümkün. Kadıköy Gazetesi olarak, geri dönüşümde sorunun cezai işlem yerine kazanç ile çözülmesi gerektiğini şu önerimiz ile gündeme getiriyoruz…

Sokaklarda insani olmayan ve eşitlik koşullarından uzak yaşayan atık toplayıcılarının, şehir dışına yakın kesimlerde inşa edilecek geri dönüşüm tesislerinde istihdam edilmeleri. Çöplerin şehirden toplu halde uzaklaştırılarak bugün sokaklarda çöp toplayan kişilerce insani koşullarda ayrıştırılması, bu kişilerin maaş ve sosyal güvenlik haklarından yararlanır hale getirilerek topluma, istihdama kazandırılabilmeleri. Böylece yerel belediyelerin de çöplerden çok büyük gelirler elde ederek halka hizmet yönünde bütçelerini genişletebilmelerini sağlamaları.

 

Galeri
📆 19 Şubat 2018 Pazartesi 13:14   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR