MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Kadıköy ve Üsküdar’a “Yeşil Vadi” nefes aldıracak!
Kadıköy ve Üsküdar’a “Yeşil Vadi” nefes aldıracak!


Özel Haber: Adem Giden 

İstanbul’un incisi Kadıköy’de değişimin sancısı hat safhaya çıkarken geleceği gören bir mimar laf değil, iş üreterek aylardır üzerinde çalıştığı projesini kamuoyunda ilk kez Kadıköy Gazetesi özel röportajı ile birlikte paylaştı. Daha önce Kadıköy için 20 özel proje geliştiren ve bir kısmı da farklı ölçek – tasarımlarla hayata geçirilmeye başlanan Yüksek Mimar Göksel Öksüz; “Mevcut durumda sosyal donatı alanları yeterli değildir” diyerek mükemmel bir çalışmaya imza attı.

Yaşadığın şehri ne kadar seviyorsan, o kadar varsın! Bunun en açık örneklerinden biri Mimar Göksel Öksüz’ün projesi dikkate alınıp hayata geçirilmesi halinde hem Kadıköy, hem de Üsküdar’ın E-5 karayoluna bakan kısmında yeni bir “yeşil cennet” oluşacak. Proje, yaklaşık 165 dönümlük alanda kavşağın dört bölgesini birbiri ile birleştiren yoğun yapılaşmanın olduğu alanda yeşil bir vadi oluşturmayı amaçlıyor.

ELBET HAYATA GEÇİRİLMESİ ÖNEMLİ AMA ÖYLE BİR AYRINTI VAR Kİ!

O, birçok kişinin aksine dert yanan ve tartışanı olmadı. Gündüzünü gecesine kattı, en az üç ay süren bir planlama ile proje üretti. Elbette proje hayata geçerse İstanbullular için faydası olabilecek ancak bir Kadıköylünün “bu böyle olmaz, bir şey yapmalı” diyerek bölgeye can verecek bir çalışmaya aşkla imzasını atarak hayallerini projeye dökmesi; “İşte gerçek Kadıköylülük” dedirtti. Peki proje neleri kapsıyor? Aynı zamanda Kadıköy Belediyesi’nin Ak Parti Grubu MEclis Üyesi de olan Yüksek Mimar Göksel Öksüz, ayrıntıları Kadıköy Gazetemize kamuoyunda ilk kez şöyle aktardı;

Öncelikle yerel konulara göstermiş olduğunuz duyarlılığınızdan ve projemi gündeme getirme nezaketinizden dolayı size ve ekibinize teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi Uzunçayır kavşağı Kadıköy ve Üsküdar ilçe sınırlarında; Metro, metrobüs ve diğer ana ulaşım akslarının kesişim noktasında yer almaktadır.

Kavşağın hemen güneyinde Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi devam etmektedir. Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi ile yaklaşık 40.000 kişinin yaşadığı alanın nüfusu gelecekte 160.000 kişiye ulaşması beklenmektedir. Ayrıca kavşağın kuzey doğusunda ve Üsküdar ilçesinde kalan bölümü de kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenmiştir. Tüm bu nüfus yoğunluğunu arttıran dönüşüm projeleri ile birlikte kentsel donatı alanlarının eksikliği yoğun bir şekilde hissedilecektir.

Mevcut durumda da sosyal donatı alanları yeterli değildir. Hazırladığım konsept proje ile yaklaşık 165 dönümlük alanda kavşağın dört bölgesini birbiri ile birleştiren yoğun yapılaşmanın olduğu alanda yeşil bir vadi oluşturmayı amaçladım. Mevcut yolların üzerine yeşil bir örtü şeklinde oluşturulacak alanın en üst katında, spor alanları, kültürel tesisler, hobi bahçeleri gibi birimler yer alırken, alt katlarında kapalı otopark bulunacaktır. Günümüzde enerji verimli ve sürdürülebilir yapı tasarımı çok önem kazanmıştır. Konsept proje içerisinde rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanma ve alanın ihtiyaç duyduğu enerjiyi kendisin üretmesi esas alınmıştır.

İstanbul içerisinde kamulaştırma sorunu olmayan bu tür pek çok alan var, arazi eksikliğinin had safhaya çıktığı kentimizde bu alanları kamu yararına sunmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

Galeri
📆 12 Şubat 2018 Pazartesi 19:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR