MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Kültür-Sanat » Cem Karaca’yı düşünüyorum…
Cem Karaca’yı düşünüyorum…


Haber: Pınar Uçar

Zordur sanatçı olmak bazı dönemlerde… Hele ki 60’larda…. Cem Karaca hayatı boyunca tüm zorluklarla ve paralel olarak başarılarılarla hayatını sürdüren ender sanatçılardan biridir.

Cem Karaca’yı oldum olası sevmişimdir. Duruşunu, hakkında söylenen onca söze rağmen asla bildiğini yapmaktan vazgeçmeyişini, sanatını ve en çok da yorumculuğunu. Sizlere burda Cem Karaca’yı anlatmaya kalksam bilgim yetmez.

1945 de Azeri bir babanın Ermeni bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Anne baba tiyatrocu olunca sanatla tanışması kaçınılmaz olmuştur. Aslında müzikle tanışması çok ilginçtir. Ergenlik döneminde  hoşlandığı kızı etkilemek amacıyla şarkı söylemeye başlamış bu başlangıç onu müzik piyasasına sokmuştur. Size burda hayatını anlatmak istemiyorum bu zaten herkes tarafından biliniyor. Anadolu Rock müziğinin duayeni bizlere bu müziği sevdiren büyük ustaydı o.

Ben kendimi çok şanslı hissediyorum kendisiyle tanışma fırsatım ve onu sahnede izleme şansım olduğu için. Nazım Hikmet , Ahmed Arif gibi büyük şairlerin şiirlerini şarkı formatında okumuşluğu vardır.

Onsuz geçen 14. yıl…. Cem Karaca bana göre müziğin envai güzel halidir. Aşk da , Özlem de , İsyan da , Emek de , Mizah da , İroni de , Hayat felsefesi de , Eşsiz bir ses tonu ve üslup da ondadır , onun müziğindedir. Yıllar geçsese asla dinlemekten onu özlemekten vazgeçmeyeceğiz……..

Cem Karaca’nın çok sevdiğim bir şarkısıyla bitirmek istiyorum sözlerimi  lütfen sizde kendinize bir iyilik yapın ve açın bu şarkıyı o eşşiz yorumu dinleyin…….

Ne varsa dünyada bir rüya demek

Biraz da hayatı boş vermek gerek

Her şeyin Çaresi sevmek mi sevmek

Hayat devam ediyor bak

En güzel şey mutlu olmak

Gideceğiz Çırılçıplak

Hayat ne garip oooo

Hayat çok garip

Yalan olur bir gün yalan

Yaşadığım aşkım sevdam

Yaradandır Baki kalan

Hayat ne garip oooo

Hayat çok garip ……………

📆 08 Şubat 2018 Perşembe 23:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR