MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Verdi’nin “ERNANİ” Operası’nı sahneliyor
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Verdi’nin “ERNANİ” Operası’nı sahneliyor


İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Verdi’nin “ERNANİ” Operası’nı sahneliyor!

 Geçtiğimiz sezon, Türkiye’de 170 yıl aradan sonra ilk kez sahnelenen eser, 19 Ocak 2018  tarihinden itibaren sanatseverler ile buluşuyor.

Ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi’yi uluslararası sahnelere taşıyan ilk eseri olan Ernani,  Fransız yazar Victor Hugo’nun eserinden uyarlanmıştır.

Eser , dünyada ilk kez 1844 yılında Venedik’de sahnelendi. Türkiye’de ise  ilk kez 1846’da, İtalyan sanatçılar tarafından bugünkü Çiçek Pasajı’nın bulunduğu yerdeki Naum Tiyatrosu’nda oynandı.

16.yy İspanya’sında geçen Ernani’nin konusu ise şöyle;

Bütün toprakları elinden alınmış bir soylu olan Ernani, haydutların içine düşmüş ve onlardan biri olmuştur. Güzeller güzeli Elvira’yı sevmektedir. Elvira, yaşlı Silva’nın nişanlısıdır ve yakında onunla evleneceği için çok üzülmektedir; çünkü o da Ernani’yi sevmektedir. Kral Carlos da Elvira’ya aşıktır. Elvira onun aşkını reddedince, zor kullanmaya çalışır ancak tam o sırada Ernani gelip Carlos’u durdurur. Daha sonra seyyah kılığında Silva’nın sarayına girmeyi başarır ve Silva’dan kalacak bir yer ister. Bu sırada Silva’nın, Elvira ile evlenmek üzere olduğunu öğrenir. Elvira, Ernani’nin öldüğünü sanmaktadır. Ernani, Elvira’ya gerçek kimliğini açıklar. Tam o sırada Silva, çifti birlikte yakalar ve neler döndüğünü anlar. Buna rağmen Ernani’ye, kendisini krala karşı koruyacağına dair söz verir. Ancak bu söz Ernani’yi, Silva’ya karşı daimi olarak borçlu bırakacaktır.

İtalyanca seslendirilecek olan eserin orkestra şefliğini, Zdravko Lazarov  üstleniyor. Eserin rejisörü  Kuzman Popov,  koro şefi ise Paolo Villa.

Koreografi Rumjana Popova’ya,  kostüm tasarımları  Maria Trerdafilova ve Lora Marinova’ya,                                                            dekor  ve ışık tasarımı ise Kuzman Popov’a ait.

Eserde;  Efe Kışlalı, Bülent Külekçi, Murat Güney, Cengiz Sayın, Zafer Erdaş, Gökhan Ürben, Perihan N.Artan, Evren Ekşi, Deniz Yetim, Banu Ergün, Pınar Koç, Serkan Bodur, Engin Yavuz ve Cengiz Arslan dönüşümlü olarak rol alıyorlar.

19/23/24 Ocak  2018 Saat: 20:00  –  20 Ocak 2018 Saat: 16:00

                                           Kadıköy Bld. Süreyya Opera Sahnesi’nde

📆 16 Ocak 2018 Salı 14:36   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR