Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Flaş

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda Yeni Sezon Başlıyor

Yayınlanma:
ABONE OL
Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda Yeni Sezon Başlıyor

Süreyya Operası Yeni Sezonu Yeniliklerle Açıyor

Atatürk Kültür Merkezi’nin kapanmasıyla İstanbul’un tek operası haline gelen Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası yeni sezonuna sanatseverleri mutlu edecek yeniliklerle giriyor. 2009–2010 Sezonunu 28 Eylül de gerçekleştirecek Ufuk & Bahar Dördüncü Piyano Konseri ile başlatacak olan Süreyya Operası’nda yeni sezonda ünlü sanatçıların konserleri, sevilen operalar, çocuk oyunları ve ücretsiz konserler var.

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Genel Sanat Yönetmeni Murat Katoğlu, 2007 yılında hizmete giren Süreyya Operası’nın yeni sezonda perdelerini yeniliklerle açacağını söyledi. Yaz döneminde Süreyya Operası’nda kapsamlı bir tadilat yapıldığını ve orkestra çukurunun daha da genişletilerek, büyük operaların sahnelenmesine olanak sağlayacak duruma getirildiğini kaydeden Katoğlu şunları söyledi: “Süreyya Operası yeni sezonu dolu dolu geçirecek.

2009-2010 sezonu için çok zengin bir program hazırladık. Öncelikle bu sezon İstanbul Devlet Opera ve Balesi üç yeni opera ve bir yeni bale sahneye konacak. Puccini’nin La Bohame Operası, Mozart’ın ünlü Figaro’nun Düğünü Operası ile J.Offenbach’ın Rossini’nin Masalları adlı opera oyunları Süreyya’da seyirci ile buluşacak. Bu sezon özel gösteriler de var. Örneğin Rossini’nin eserlerinden oluşan özel bir konser ile Verdi’nin Recumi’i de Süreyya da sahnelenecek. Don Kişot Balesi de yine Süreyya Operası’nda sahnelenecek.

Bu sezon yine çocuklar unutulmadı. Geçen sezonda sahnelenen müzikli çocuk oyunları çok büyük ilgi görmüştü. Bütün biletler günler öncesinden satılmış çocuklarımız hafta sonları oynanan oyunlara büyük ilgi göstermişti. Bu sezon da yine hafta sonları çocuk seyircilerimiz için Bremen Mızıkacıları adlı yeni bir oyun sahneye konulacak. Ayrıca geçen sezon sahnelenen Heidi gibi oyunlar da yine sahnelenecek.

Geçen dönemde Süreyya Operası’na yönelik “sahne küçük” eleştirileri gelmişti. Oysa Avrupa da halen bizim sahnemizden daha küçük sahnelerde çok büyük operalar sahneleniyor. Biz böyle bir eleştiriyi kabul etmiyoruz. Zaten geçen dönem ve bu dönem sahnelenecek operaların hepsi de büyük operalar, Süreyya’nın da sahnesi ve genişletilen orkestra çukuru bu oyunların sahnelenmesi için uygun.”

Ücretsiz Fuaye Konserlerine Bekliyoruz

Süreyya Operası’nda bu sezon bir yenilik olarak halka ücretsiz fuaye konserleri düzenleyeceklerini de müjdeleyen Katoğlu, şunları söyledi:“Akşam saatlerinde özellikle 17.00–18.00 arasında Süreyya Operamızın fuayesinde ücretsiz aryalar, oda müziği eserleri ve piyano dinletileri gibi organizasyonlar planladık. Kadıköylüler, gelip bu konserleri hiçbir ücret ödemeden izleyebilecekler.”

opera-alt

Ünlü Sanatçıların Özel Konserleri Var

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin konser ve gösterileri dışında Kadıköy Belediyesi’nin de ünlü sanatçılarımızın katılacağı özel konserler düzenlediğini de kaydeden Katoğlu, başta İdil Biret ,Gülsin Onay olmak üzere yurt içi ve yurt dışında Türkiye’nin adını duyuran ünlü sanatçıların Süreyya Operası’ndaki özel konserlerde seyircisi ile buluşacağını söyledi.

Ayrıca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 10 Kasım Atatürk’ü Anma gününde de özel konserler düzenleneceğini kaydeden Katoğlu, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızda Muammer Sun ve Turgut Özakman’ın Kurtuluş ve Kuruluş adlı opera eseri sahnelenecek. Ayrıca Cemal Reşit Rey’in eserleri de Süreyya Operası’nda seyirci ile buluşacak. Bilet fiyatlarımız geçen yılki fiyatlarla aynı olacak. Kadıköy Belediyesi olarak sanattan kar etmeyi uygun görmüyoruz. Bizim için yapılan etkinlikler sanata ve eğitime yapılan bir yatırımdır. Zaten bilet fiyatlarımız İstanbul’daki diğer konser salonlarıyla karşılaştırıldığında en uygun fiyat olduğu görülecektir. Yeni sezonda herkesi Süreyya Operası’ndaki konserleri izlemeye çağırıyoruz” dedi.

İlgili Haberler

Basında Kadıköy
20 Mayıs 2024
Duman’ın “Erzurum’a Selam Söyle’nin ardından, “Kars’a Selam Söyle” kitabı yayınlandı

Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Erzurumlu Prof. Dr. Halûk Harun Duman, Erzurum’u konu alan iki kitapla birlikte bir de Kars’ı konu alan yeni bir kitap yayımladı. Kitaplar hakkında değerlendirme yapan Duman, “Çok zengin anılar ve tarihsel bilgiler içeren kitaplar her iki şehrin 1960-1985 yıllarına ışık tutan ilginç bilgilerden oluşuyor. Adeta şehrin gizli tarihi sayılabilecek kitaplarla hiç […]

Basında Kadıköy
18 Mayıs 2024
Kadıköylü Yazar Özge Doğar’dan Yeni Kitap

Kadıköylü Yazar Özge Doğar’ın “Renkli Çiçeklerim Var” başlıklı yeni öykü kitabı, Ters Kule Yayınları etiketiyle çıktı. 13 öyküden oluşan kitapta Çiçekçi Kadın Pembe, kadınlığa, insanlığa, geleceğe dair öyküler anlatırken; umudun oltasına takılmamızı sağlıyor. Özge Doğar “Renkli Çiçeklerim Var” hakkında, “Toplumsal acıların, bireyi etkilememesi mümkün değil. Benim öykülerimde kadınlar eşitlikten ve özgürlükten yana bir dünya için […]

Basında Kadıköy
16 Mayıs 2024
FENERBAHÇE PARKI’NDAKİ FENER KÖŞKÜ HAMAMI İÇİN RESTORASYON ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Kadıköy Belediyesi, Fenerbahçe Parkı’nda bulunan Osmanlı dönemine ait olduğu bilinen yaklaşık 600 yıllık Fener Köşkü Hamamı’nın restorasyonu için çalışmalara başladı. İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onaylanan proje kapsamında tarihi hamamın yenilenmesi ve yeniden turizme kazandırılması hedefleniyor. Kadıköy; Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait birçok tarihi ve kültürel mirasa ev sahipliği […]

Eğlence
16 Mayıs 2024
Acâibü’l Temâşa oyunu Üsküdar Tekel Sahnesinde seyirci ile buluştu

Oğuz Utku Güneş’in yazıp yönettiği Acâibü’l Temâşa oyunu bu hafta 15 Mayıs’ta Üsküdar Tekel Sahnesinde seyirci ile buluştu. Acâibü’l Temâşa’da, Dekor Tasarımı Aytuğ Dereli’ye Kostüm Tasarımı Dilek Kaplan’a, Işık Tasarımı Ayşe Ayter’e, Müzik ve Koreografi Vehbi Can Uyaroğlu’na, Kukla Tasarım Cansu Akdeniz’e, Kaligrafi  Mehmet Kemal Şahinboy’a , Video Tasarım Murat Soner’e, oyunun Yönetmen Yardımcılıkları Zuhal […]