MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Kültür-Sanat » Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda Yeni Sezon Başlıyor

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda Yeni Sezon BaşlıyorSüreyya Operası Yeni Sezonu Yeniliklerle Açıyor

Atatürk Kültür Merkezi’nin kapanmasıyla İstanbul’un tek operası haline gelen Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası yeni sezonuna sanatseverleri mutlu edecek yeniliklerle giriyor. 2009–2010 Sezonunu 28 Eylül de gerçekleştirecek Ufuk & Bahar Dördüncü Piyano Konseri ile başlatacak olan Süreyya Operası’nda yeni sezonda ünlü sanatçıların konserleri, sevilen operalar, çocuk oyunları ve ücretsiz konserler var.

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Genel Sanat Yönetmeni Murat Katoğlu, 2007 yılında hizmete giren Süreyya Operası’nın yeni sezonda perdelerini yeniliklerle açacağını söyledi. Yaz döneminde Süreyya Operası’nda kapsamlı bir tadilat yapıldığını ve orkestra çukurunun daha da genişletilerek, büyük operaların sahnelenmesine olanak sağlayacak duruma getirildiğini kaydeden Katoğlu şunları söyledi: “Süreyya Operası yeni sezonu dolu dolu geçirecek.

2009-2010 sezonu için çok zengin bir program hazırladık. Öncelikle bu sezon İstanbul Devlet Opera ve Balesi üç yeni opera ve bir yeni bale sahneye konacak. Puccini’nin La Bohame Operası, Mozart’ın ünlü Figaro’nun Düğünü Operası ile J.Offenbach’ın Rossini’nin Masalları adlı opera oyunları Süreyya’da seyirci ile buluşacak. Bu sezon özel gösteriler de var. Örneğin Rossini’nin eserlerinden oluşan özel bir konser ile Verdi’nin Recumi’i de Süreyya da sahnelenecek. Don Kişot Balesi de yine Süreyya Operası’nda sahnelenecek.

Bu sezon yine çocuklar unutulmadı. Geçen sezonda sahnelenen müzikli çocuk oyunları çok büyük ilgi görmüştü. Bütün biletler günler öncesinden satılmış çocuklarımız hafta sonları oynanan oyunlara büyük ilgi göstermişti. Bu sezon da yine hafta sonları çocuk seyircilerimiz için Bremen Mızıkacıları adlı yeni bir oyun sahneye konulacak. Ayrıca geçen sezon sahnelenen Heidi gibi oyunlar da yine sahnelenecek.

Geçen dönemde Süreyya Operası’na yönelik “sahne küçük” eleştirileri gelmişti. Oysa Avrupa da halen bizim sahnemizden daha küçük sahnelerde çok büyük operalar sahneleniyor. Biz böyle bir eleştiriyi kabul etmiyoruz. Zaten geçen dönem ve bu dönem sahnelenecek operaların hepsi de büyük operalar, Süreyya’nın da sahnesi ve genişletilen orkestra çukuru bu oyunların sahnelenmesi için uygun.”

Ücretsiz Fuaye Konserlerine Bekliyoruz

Süreyya Operası’nda bu sezon bir yenilik olarak halka ücretsiz fuaye konserleri düzenleyeceklerini de müjdeleyen Katoğlu, şunları söyledi:“Akşam saatlerinde özellikle 17.00–18.00 arasında Süreyya Operamızın fuayesinde ücretsiz aryalar, oda müziği eserleri ve piyano dinletileri gibi organizasyonlar planladık. Kadıköylüler, gelip bu konserleri hiçbir ücret ödemeden izleyebilecekler.”

opera-alt

Ünlü Sanatçıların Özel Konserleri Var

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin konser ve gösterileri dışında Kadıköy Belediyesi’nin de ünlü sanatçılarımızın katılacağı özel konserler düzenlediğini de kaydeden Katoğlu, başta İdil Biret ,Gülsin Onay olmak üzere yurt içi ve yurt dışında Türkiye’nin adını duyuran ünlü sanatçıların Süreyya Operası’ndaki özel konserlerde seyircisi ile buluşacağını söyledi.

Ayrıca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 10 Kasım Atatürk’ü Anma gününde de özel konserler düzenleneceğini kaydeden Katoğlu, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızda Muammer Sun ve Turgut Özakman’ın Kurtuluş ve Kuruluş adlı opera eseri sahnelenecek. Ayrıca Cemal Reşit Rey’in eserleri de Süreyya Operası’nda seyirci ile buluşacak. Bilet fiyatlarımız geçen yılki fiyatlarla aynı olacak. Kadıköy Belediyesi olarak sanattan kar etmeyi uygun görmüyoruz. Bizim için yapılan etkinlikler sanata ve eğitime yapılan bir yatırımdır. Zaten bilet fiyatlarımız İstanbul’daki diğer konser salonlarıyla karşılaştırıldığında en uygun fiyat olduğu görülecektir. Yeni sezonda herkesi Süreyya Operası’ndaki konserleri izlemeye çağırıyoruz” dedi.

📆 14 Eylül 2009 Pazartesi 10:27   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda Yeni Sezon Başlıyor” için bir cevap

  1. asuman dedi ki:

    merhaba yazılanları okudum bana gore çok beğendim indirimli gunleriniz olacakmı .opera ne zaman başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR