MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Toplum » Öğrenciler, “Atatürk ve Bayrak Yürüyüşü” düzenlediler
Öğrenciler, “Atatürk ve Bayrak Yürüyüşü” düzenlediler


İstanbul Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü ve Türkçe Yaşam Kulübü’nün düzenleyicilerinden olduğu, Vatansever İstanbul Üniversitesi Öğrencileri 10 Kasım saat 09.05’te ‘Atatürk ve Bayrak Yürüyüşü’ düzenledi. Anma, saygı duruşu ardından İstiklal Marşı ile başladı. Akabinde İzmir marşı ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Şehitler ölmez Vatan bölünmez” sloganları eşliğinde yüründü.
Yürüyüş İstanbul Üniversitesi Tarihi kapısının önünde yapılan basın açıklaması ile son buldu.

ATATÜRK, EMPERYALİZME KARŞI SAVAŞ DEMEK

Yapılan basın açıklamasında Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Mert Gezici “Bugün Kurtuluş Savaşı’mızın başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı, büyük Türk devrimcisi, ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrılışının 79. yıl dönümü. Bedenen diyoruz çünkü Atatürk bugün burada, Türk gençliğinin bilincinde ve eylemlerinde yaşıyor! Ata’mızı yalnızca anmıyoruz. Yas tutmuyoruz. Atatürk yaşıyor, yalnızca şu an burada İstanbul Üniversitesi’nde değil, bütün Türkiye’de ve emperyalizme karşı savaşan bütün ulusların onun tabiriyle mazlum milletlerin mücadelesinde yaşıyor! Atatürk, 15 Temmuz sonrası birleşen Türkiye demek. Ömer Halisdemir, Fethi Sekin, Aydoğan Aydın, Songül Yakut demek. Başöğretmen Atatürk bugün, Şenay Aybüke Yalçın demek, Necmettin Öğretmen demek, Atatürk, FETÖ’yle, PKK’yla, IŞİD’le kısaca Amerikan emperyalizminin taşeronlarıyla mücadele demek, emperyalizme karşı savaş demek!” ifadelerini kullandı. Gezici, “Atatürk bugün nasıl bizimle İstanbul Üniversitesi’nde yaşıyorsa, ordumuzla cephelerde de yaşıyor! Yani, Atatürk yaşıyor, Türkiye savaşıyor!” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Yürüyüşün düzenleyicilerinden olan Türkçe Yaşam Kulübü adına Onur Cıkıt, “Bugün burada toplanmamızın sebebi gayesi, Cumhuriyetimizin banisi, milli kurtuluşumuzun Ulu Önder’i Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 79. sene-i devriyesinde anmaktır. Türk gençliği; Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde bize işaret ettiği ” gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunanların” karşısında daima uyanıktır; milli menfaatlerini, düşmanlarına rağmen ve her şartta savunmaya hazırdır. Ölümünün 78. yılında Türk milleti olarak Ulu Önder Atatürk’ün aziz hatırasına ve bizlere bıraktığı mirasa bağlılığımızı yineliyor, Ulu Önderimizi ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

O BÜYÜK ÇÖZÜM ATATÜRK’ÜN ÇÖZÜMÜDÜR

Yürüyüşün katılımcılarından Öncü Gençlik Genel Sekreteri Uğurcan Yardımoğlu, “Öncelikle Ebedi Başkomutan ve Devrimci Liderimiz gazi Mustafa kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz. Bu 10 Kasım arkada kalan 10 Kasımlardan daha farklıdır. Bu farkı yaratan bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu olağanüstü koşullardır. Olağanüstü koşullar, olağanüstü görevleri beraberinde getirir. Türkiye’nin Amerikan emperyalizminin aparatlarına karşı verdiği Vatan Savaşı’nı başarıya ulaştırmak işte bu olağanüstü görevimizdir. Bu görevi başarmak için Atatürk’e sarılıyoruz. İstanbul Üniversitesi’ndeki manzaraya bakın. Sağ sol demeden en geniş kesimler Atatürk bayrağı altında toplanmıştır. Anıtkabir’deki resme bakın orada iktidar resmini göreceksiniz. Ülkemiz büyük çözümlerin eşiğindedir, o büyük çözüm Atatürk’ün çözümüdür. Bu 10 Kasım’da o büyük çözüme çok yaklaştığımızın farkındayız. Türkiye çok yakında Milli Hükümet’e, Atatürk’ün Hükümetine kavuşacaktır.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

10 KASIM YAS DEĞİL MÜCADELE GÜNÜDÜR

Yürüyüşün bir diğer katılımcılarından olan TGB Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı Elif İlhamoğlu, “Yıllardır 10 Kasım’da TGB olarak kullandığımız bir slogan var: 10 Kasım Yas Değil Mücadele Günüdür! Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı en büyük miras Türk Devrimi programıdır. Bu program cumhuriyetimizi korumamız ve ilerletmemiz için bize yol gösterecek olan programdır. Bu program ‘Tam Bağımsız, Demokratik ve Çağdaş Türkiye’ye ulaşmamızı sağlayacak çağdaş programdır. Mustafa Kemal Atatürk’le bu programı Türkiye’yi korumak ve ilerletmek için bizlere Türk Gençliğine emanet etmiştir. Bu yüzden yas değil mücadele günüdür diyoruz. Özellikle Amerikan emperyalizmine karşı mücadele verdiğimiz, terör örgütleri ile boğuştuğumuz, ülkemizin birliğinin ve bütünlüğünün hedef alındığı bugünlerde Atatürk’ün programına sarılmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. 7’den 70’e Türk milleti de bunun farkında. Bugün herkes Atatürk’e sarılıyor; çünkü Atatürk bugün Türkiye’miz için en birleştirici değerdir. Bugün herkes yaşlı genç, sağ sol demeden Anıtkabir’e bu birleştirici değere koşacak, bunu biliyoruz. Biz de Türk gençliği olarak Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’de ve Bursa Nutku’nda bizlere söylediği gibi cumhuriyetimizi korumaya, ülkemizin birliğini ve bütünlüğünü, bağımsızlığını savunmaya devam edeceğiz.” açıklamasının ardından yürüyüş son buldu.

📆 11 Kasım 2017 Cumartesi 23:19   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR