MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Kültür-Sanat, Manşet » Avrupa, Romeo ve Juliet oyunları 17 Ekim’de prömiyer yaptı
Avrupa, Romeo ve Juliet oyunları 17 Ekim’de prömiyer yaptı


İstanbul Devlet Tiyatrosu 2017-2018 sezonu açılışını 1 Ekim 2017’de Berkun Oya’nın Bayrak isimli oyunu ile yaptıktan sonra yeni oyunlarla izleyici karşısına çıkmaya devam ediyor.

 

David Greig’in yazdığı, Hakan Silahsızoğlu’nun çevirisini yaptığı, Mehmet Birkiye’nin yönettiği Avrupa 17 Ekim 2017’de Cevahir 2 sahnesinde prömiyer yaptı. Oyunun dekor ve kostüm tasarımında Şirin Dağtekin Yenen, ışık tasarımında Yakup Çartık, koreografide ise Alpaslan Karaduman imzası bulunmakta. Oyunun müzikleri Fırat Akarcalı’ya ait. Avrupa oyununda toplumsal ve ekonomik açıdan çürümeye yüz tutmuş bir sınır kasabasına gelen iki kaçak mültecinin, ülkelerindeki savaştan kaçarken ekonomik sorunların yerli halk üzerinde yarattığı gerilimin kurbanlarına dönüşmeleri anlatılıyor. Oyundaki karakterlere Dündar Müftüoğlu, Atilla Şendil, Eylem Yıldız, Umut Tabak, Gülşah Fırıncıoğlu, Ferdi Alver, Gökay Akgör, Hakan Yeni, Zuhal Acar, Burak Çiçek, Ferit Çelik ve Ahmet Armutlu hayat veriyor. Avrupa oyunu, 28 Ekim Cumartesi gününe kadar Cevahir 2 Sahnesindeki gösterimlerine devam edecek.

 

17 Ekim’de prömiyerini yapmış olan diğer oyun ise Romeo ve Juliet. William Shakespeare’in yazdığı, Özdemir Nutku’nun çevirisini yaptığı oyunun rejisi Makedon yönetmen Dejan Projkovski’ye ait. Oyunun dekor tasarımında M. Nurullah Tuncer, giysi tasarımında Medina Yavuz Almaç, ışık tasarımında Serhat Akın imzası bulunmakta. Oyunun müzikleri Goran Trajkoski, koreografisi Olga Pango tarafından hazırlandı. Yönetmen Dejan Projkovski, Shakespeare’nin iki düşman ailenin çocukları olan Romeo ve Juliet’in trajik aşklarını anlattığı ölümsüz eseri Romeo ve Juliet’i farklı bir yorumla seyirciye sunuyor. Oyundaki karakterlere Damla Ece Dereli, Atakan Akarsu, Seda Yıldız, Ahmet Dizdaroğlu, Zeliha Güney, Nuray Durmuş, Kerim Altınbaşak, Murat Turhan, Muhammed Çakay, Bilal Ercan, Yunus Emre Terzioğlu, Ozan Erdönmez, Deniz Can Erzaim, Burak Pamuk ve Cem Bayurgil hayat veriyor. Romeo ve Juliet oyunu, 22 Ekim Pazar gününe kadar Üsküdar Tekel Sahnesindeki gösterimlerine devam edecek.

📆 19 Ekim 2017 Perşembe 10:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR