MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Genel, Manşet, Politika, Toplum, Üsküdar » CHP’li Küçükerden, Üsküdar meydanında neden hala su baskını oluyor!
CHP’li Küçükerden, Üsküdar meydanında neden hala su baskını oluyor!


Üsküdar meydanını deniz ile birleştiren sel baskınları için milyonlar harcandı, peki neden hala su baskını oluyor!

Üsküdar Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi İnş. Müh. Nezih Küçükerden hazırladığı ve meclis toplantısında sözlü okuduğu yazılı soru önergesinde Üsküdar Çavuş Deresi, Bülbül Deresi ıslah çalışmaları ve 2017 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanan Üsküdar meydanı ve meydana yakın sokaklarının tamamını bir göl haline getiren yağışların ortaya çıkardığı gerçek tabloyu, vatandaşın uğradığı maddi ve manevi zararları İBB Meclis gündemine getirdi ve şu soruları sordu: “Yapılanların veya yapılmak istenenlerin neticesinde, birçok Üsküdarlı maddi kayba uğramıştır. Ancak hiçbirinin hasarı karşılanmamıştır. Konunun gerçek sorumluluğu su baskınlarını, ilgili proje ile engellemeyi hedefleyen ve kamu kaynaklarını bilgisizce kullanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığıdır. Bu nedenle soruyorum: Üsküdar Çavuş Deresi ve Bülbül Deresi ıslah çalışmaları ne zaman başlamıştır? Projenin uygulaması hangi tarihte bitirilmiştir? İhale bedeli nedir?Hangi yüklenici firma tarafından yapılmıştır? Geçici kabulü ve kesin kabulü yapılmış mıdır? İşin bitişi kaç TL dir? Projenin bitirilmesine rağmen su baskınının nedeni nedir? Kamu kaynaklarının boşa tüketildiği açıktır, konu ile ilgili olarak herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise neden başlatılmamıştır? 2017 Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanan sel baskınlarından hasar görenlerin hasarlarının ödenmesi konusunda ne yapılmıştır? Üsküdarlılara bu nedenle yapılan bir ödeme var mıdır? Varsa kime ödenmiştir?”

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2017 yılı Eylül ayı Meclis toplantılarında Üsküdar Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Nezih Küçükerden’in imzası ile Meclis Başkanlığına sunulan, oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen önerge:

 

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞINA

Sayın Başkan, değerli meclis üyesi arkadaşlarım; 2014 yılında Üsküdar’da yaşanan ve nerede ise boğazda deniz taşımacılığı yapan deniz araçları ile karadaki araçların bir birine selektör yaptığı sel bakınları neticesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyemiz konunun hassasiyetini göz önüne alıp 2014 yılı Ekim ayının 22’sinde başlamak üzere 3 etaptan oluşan yaklaşık 130 gün süreceğini açıkladığı, Üsküdar Çavuş deresi ve Bülbül deresi ıslah çalışmaları adı altında bir çalışma başlattı. Çalışma süresince Üsküdar halkı, esnafı ve transit olarak Üsküdar’ımızı bir geçiş güzergahı olarak kullanan İstanbullular aylarca, bir daha selin basmaması için yapılan çalışmalara fedakarlık göstererek katlandılar.

Şimdi gelelim sonuca, sonuç ne oldu? Tam bir hüsran.

2017 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanan ve Üsküdar’ımızın meydanı ve meydana yakın sokaklarının tamamını bir göl haline getiren yağışların ortaya çıkardığı gerçek tabloya.

Sayın Başkan, değerli meclis üyesi arkadaşlarım; Yapılanların veya yapılmak istenenlerin neticesinde, birçok Üsküdarlı maddi kayba uğramıştır. Ancak hiçbirinin hasarı karşılanmamıştır. Konunun gerçek sorumluluğu su baskınlarını, ilgili proje ile engellemeyi hedefleyen ve kamu kaynaklarını bilgisizce kullanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığıdır.  Bu nedenle soruyorum:

1- Üsküdar Çavuş deresi ve Bülbül deresi ıslah çalışmaları ne zaman başlamıştır?

2- Projenin uygulaması hangi tarihte bitirilmiştir?

3- İhale bedeli nedir?

4- Hangi yüklenici firma tarafından yapılmıştır?

5- Geçici kabulü ve kesin kabulü yapılmış mıdır?

6- İşin bitişi kaç TL dir?

7- Projenin bitirilmesine rağmen su baskınının nedeni nedir?

8- Kamu kaynaklarının boşa tüketildiği açıktır, konu ile ilgili olarak herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise neden başlatılmamıştır?

9- 2017 Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanan sel baskınlarından hasar görenlerin hasarlarının ödenmesi konusunda ne yapılmıştır?

10- Üsküdarlılara bu nedenle yapılan bir ödeme var mıdır? Varsa kime ödenmiştir?

📆 08 Ekim 2017 Pazar 19:06   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR