MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Manşet » Müjdat Gezen Cumhuriyet festivalinde
Müjdat Gezen Cumhuriyet festivalinde


“Cumhuriyet ilelebet yaşayacak”

Türk tiyatrosunun duayenlerinden Müjdat Gezen, Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Benim” festivaline katıldı. Hem güldüren, hem de halkla keyifli bir sohbet gerçekleştiren Gezen, belediyenin Cumhuriyet’in 94’üncü yılı için yaptığı 94 etkinliği takdir ederek, “ Cumhuriyet ilelebet yaşayacak” dedi.

Ünlü tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen, Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen ve 1 ay boyunca, çeşitli etkinliklerle sürecek Cumhuriyet Festivali’ne katıldı. Gezen, senaristliğini Turgut Özakman’ın, yönetmenliğini Ziya Öztan’ın yaptığı “Cumhuriyet” dizisinin ikinci bölümünün gösterimi öncesi, halkla keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Anlattığı anektod ve fıkralarla halkı güldürürken düşündüren Gezen, “Kendime Atatürk’ü örnek alıyorum” dedi ve şunları söyledi: “Bütün o yabancı gemiler İstanbul’a gelmiş, toplarını çevirmişler şehre. Yanında gencecik yaveri ve göz pınarlarında iki damla yaş. Atatürk’e dönüp, ‘Paşam ne olacak bu hal’ diyor? Paşa da, ‘Merak etme çocuk, geldikleri gibi giderler’ diyor. Atatürk’ün bu sözünü kendime örnek alıyorum. Cumhuriyet ilelebet yaşayacak.”

“MENDERES’İN İDAMINA ÇOK ÜZÜLDÜM”

Adnan Menderes’in idam edilmesine üzüldüğü kadar hiçbir şeye üzülmediğini de ifade eden Gezen, “Ama Menderesçi değilim. Cumhuriyet hatalarla doludur. Bunu da söylemek gerekiyor. Gerçekten Cumhuriyetçi olmak bunu gerektirir. Atatürk heykeline orakla saldıran da var ama onun heykeline şemsiye açıp, onu yağmurdan koruyanlar da var. Nerede durmamız gerektiğini bileceğiz. Bilesiniz ki, her şey şimdikinden daha güzel olacak. Evrim, ilerleme böyle bir şeydir” diye konuştu. Gezen’in konuşması sonrası, soru-cevap bölümüne geçildi. Daha sonra Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Melih Morsünbül tarafından, kendisine, Maltepeli kadınların el emeği göz nuru tabak hediye edildi. “Cumhuriyet” dizisinin ikinci bölümünün gösterimiyle etkinlik sona erdi.

KONSER VE SERGİ

Ayrıca festivali kapsamında Maltepe Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, şef Füsun Batum’un yönetiminde, Küçükyalı Adnan Kahveci Parkı’nda Atatürk’ün sevdiği şarkılar ve Cumhuriyet temalı bir konser verdi. Gülensu Nurettin Sözen Parkı’nda da, ressam Turgut Kahraman’ın yaptığı, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ile bazı aydınların portre resimlerinden oluşan “Tarihe Dokunanlar” sergisi halkın beğenisine sunuldu.

📆 06 Ekim 2017 Cuma 11:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR