MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Politika » Yenikapı’daki Büyük Kudüs Mitingine yüzbinler katıldı
Yenikapı’daki Büyük Kudüs Mitingine yüzbinler katıldı


İslam ümmetinin kalbi dün İstanbul’da attı. “Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez” düsturuyla yola çıkan Saadet Partisi’nin “İsrail yalnız güçten anlar” çağrısına kulak veren ve ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmak için Anadolu’nun ve İstanbul’un dört bir yanından Yenikapı’ya akın eden yüzbinler kıyama durup zalim İsrail’e net bir mesaj verdi: “Biz ümmet bilinciyle hareket edip bir olduğumuz müddetçe asla emellerine ulaşamayacaksın ey Siyonizm!..” Mitingde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Kudüs, sadece bir şehir, bir mekân, mukaddes bir belde değil ulvi bir dava ve vazgeçilmez bir sevdadır” diye konuştu.

Yüzlerce STK’nın destek verdiği “Büyük Kudüs Mitingi”, 1980’de Konya’da ortaya konan inancın yeniden şahlanışı olarak tarihe geçti. Türkiye dün tarihi bir gün yaşadı. Saadet Partisi’nin öncülüğünde çok sayıda STK’nın destek verdiği Büyük Kudüs Mitingi’nde yüzbinler kıyama durdu. Anadolu’nun ve İstanbul’un dört bir yanından gelip ilk kıblesine sahip çıkan inanmış yürekler, zalime korku salıp mazluma umut oldu.

FİLİSTİN’İN GÖZÜ YENİKAPI’DA
Büyük Kudüs Mitingi’nde yaptığı konuşmasına Mehmet Akif’in “Zulmü Alkışlayamam” şiiri ile başlayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Muhterem kardeşlerim, inanıyorum ki, bugün Gazze’nin, Batı Şeria’nın, Ramallah’ın, Kudüs’ün gözü bu meydanda. Halid Meşal’in, İsmail Heniye’nin, Kudüs muhafızı Raid Salah’ın, Mahmud Abbas’ın gözü, yüreği bugün bu meydanda. Mescid-i Aksa’ya Siyonist çizmesi girmesin diye mücadele ederken şehit olan kardeşinin cenazesini defnettikten sonra, üstünün başının kanıyla şehit olma nöbetine koşan koca yürekli mücahit ve mücahidelerin gözü burada. Haktan ve hakikatten yana olanların, ufukta bir umut ışığı arayanların gözü bu meydanda. İnanıyorum ki bu meydana baktıkça yürekleri ferahlıyor. İyi ki Türkiye var, iyi ki İstanbul var, iyi ki bizleri unutmayan kardeşlerimiz var diye heyecanlanıyor, gözyaşı döküyorlar. Çünkü bu meydanda, ‘Filistin işgal altındayken ben nasıl uyuyabilirim’ diyen Selahaddin-i Eyyubi’nin torunları var. ‘200 bin kişilik Bizans ordusu bize doğru yaklaşıyor’ denildiğinde, 20 bin kişilik ordusuna bakıp, ‘Biz de onlara yaklaşıyoruz’ diyen Alparslan’ın torunları var. ‘İman varsa imkân da vardır’ diyen Necmettin Erbakan’ın talebeleri var” diyerek katılımcılara teşekkürlerini iletti.

KUDÜS İSLAM BİRLİĞİ’NE GİDEN YOLUN MİHENK TAŞIDIR
Kudüs’ün İslam Birliği’ne giden yolun mihenk taşı olduğunu belirterek, Milli Görüş’ün Kudüs davasını hep gündemde tuttuğunu söyleyen Karamollaoğlu, “Milli Görüşçüler olarak bizler, Kudüs’ü her zaman İslam Birliği’ne giden yolun mihenk taşı olarak gördük. Bu sebeple Milli Görüş hareketini başlattığımız ilk günden itibaren, hep Kudüs’ü ülkemizin ve dünyanın gündeminde tutmak için, her sene Kudüs Mitingleri yapmayı önemli bir görev olarak gördük” dedi. Rahmetli Erbakan Hocanın daha yola yeni çıkarken 1969 yılında Konya’da gerçekleştirdiği ilk mitingin Kudüs Mitingi olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, “Milli Selamet Partisi’nin kapatılmadan önceki son mitingi de Kudüs için tertip edilmişti. Çünkü bütün ihtilaflarımıza rağmen, İslam dünyasının üzerinde tartışmasız ittifak ettiği tek konu Filistin’dir, Kudüs’tür, Mescid-i Aksa’dır. Gazze’de patlayan bir bomba Dakka’dan Abuja’ya, Kuala Lumpur’dan İslamabad’a, Jakarta’dan Kahire’ye, Şam’dan Cidde’ye, Tahran’dan İstanbul’a aynı acıyla yürekleri yakmaktadır” dedi.

BİZ, ZALİMLERİN ZULMÜNÜ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ
Karamollaoğlu, “Bizler, elhamdülillah Müslüman’ız. Ve bizler hakkın, adaletin hâkim olduğu bir dünyanın mücadelesini veriyoruz. Bizler sömürünün olmadığı, herkesin insanca yaşama hakkına kavuştuğu bir dünyanın mücadelesini veriyoruz. Gazze’deki, Kabil’deki, Şam’daki, Bağdat’taki yetimler kadar Washington’un, Londra’nın, Paris’in varoşlarına terk edilmiş evsizlerin de mücadelesini biz veriyoruz” diye konuştu. Karamollaoğlu, “Bizler Hz. Ömer’in, Selahaddin-i Eyyubi’nin Kudüs’e yürüdüğü gibi yürüyoruz. Sultan Fatih’in Bizans’a yürüdüğü gibi yürüyoruz. Hz. Musa’nın Kızıldeniz’e yürüdüğü gibi yürüyoruz. Çünkü biz, zalimlerin zulmünü ortadan kaldırmak, mazlumları kucaklamak için mücadele ediyoruz” dedi. Kudüs’ün önemine de değinen Bilge Başkan, “Konumu, tarihi ve manası ile öne çıkan şehirler vardır. İnsanlığa yol gösteren önderler bu şehirlerde yetişmiş, hak ve adalete insanlığı bu yerlerde davet etmişlerdir. Kudüs bu şehirlerin en önemlilerinden biridir. Bu itibarla Kudüs, sadece bir şehir, bir mekân, mukaddes bir belde değil ulvi bir dava ve vazgeçilmez bir sevdadır” diye konuştu.

KÜRESEL KUŞATMAYA KARŞI KÜRESEL DİRENİŞ
Kudüs’ün Siyonizm tarafından topyekûn olarak kuşatması ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Karamollaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kuşatma aynı zamanda küresel bir kuşatmadır. Bu küresel kuşatmaya ancak küresel bir direnişle karşılık verebiliriz. Bu yüzden zaman konuşma zamanı değil çok çalışma ve şuurla hareket etme zamanıdır. İhtilaflarımızı, farklılıklarımızı kaşıyarak değil ittifaklarımızı güçlendirerek bu kötü gidişatı engelleyebiliriz. Kudüs’ün kurtuluşu için lafa değil icraata ihtiyacımız var. Çünkü ırkçı emperyalizm laftan değil ancak ve ancak güçten anlar. Bu itibarla, başta kendi coğrafyamız olmak üzere bütün insanlığa barış ve huzuru getirecek olan İslam Birliği’nin kurulmasını bir an evvel gerçekleştirmeliyiz.”

KUDÜS, İNSANLIĞIN ADETA TURNUSOL KÂĞIDIDIR
Mescid-i Aksa’nın, ümmetin ortak şuuru olduğunu dile getiren Karamollaoğlu, “Mescid-i Aksa, Peygamber Efendimizin miraca çıktığı ulu mekândır. Hakka açılan kapı, zulme karşı direniştir. İlk kıble, ilk istikamettir. Ama hepsinden önemlisi Arap’ıyla, Acem’iyle, Sünni’siyle, Şii’siyle, hepimizin ortak şuuru, ortak paydasıdır. Kudüs, insanlığın adeta turnusol kâğıdıdır. Tarihi hakikatler göstermektedir ki, Kudüs’e hâkim olan yeryüzüne hâkim olmuştur. Kudüs’e zulüm getiren yeryüzünü kana bulamış; barış ve huzur getiren yeryüzünde hakkı ve adaleti hâkim kılmıştır” dedi.

📆 31 Temmuz 2017 Pazartesi 17:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR