MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Genel, Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » Ahunur Özkarahan’ın, çinko ve bakır plakalar üzerine çalıştığı “Doğa’nın Ritmine Dönüş” sergisi
Ahunur Özkarahan’ın, çinko ve bakır plakalar üzerine çalıştığı “Doğa’nın Ritmine Dönüş” sergisi


Ahunur Özkarahan’ın son dönem baskı çalışmalarını içeren kişisel sergisi, 4¬ – 18 Ekim 2016 tarihleri arasında Halka Sanat’ta izlenebilecek.
Sergi’de Ahunur Özkarahan’ın, çinko ve bakır plakalar üzerine çalıştığı, dijital ve klasik baskı tekniklerini birleştirdiği çalışmalarını görmek mümkün. Serginin teması olan “Doğa’nın Ritmine Dönüş” sanatçının en duyarlı olduğu meselenin altını çizmektedir.
Şehir hayatının insanlar ve çevre üzerinde yarattığı olumsuz etkileri geriye çevirme, tekrar doğal olana dönme ideali çerçevesinde çaba harcayan sanatçı, bu nedenle kişisel hayatında ve her alanda doğal olanı seçmektedir. Bu konularda farkındalığı arttırmak için, uzun süredir üzerinde çalışıp bilgi ve deneyim kazandığı baskı resim tekniğini kullanan sanatçı, doğada çektiği fotoğrafları plakaya aktarmakta, dokular, çizimler, chine¬collé eklemeler gibi birçok farklı tekniği kullanarak baskılarını oluşturmaktadır. Küresel ısınma, iklim değişikliği, nüfus artışı, temiz ve doğal gıdaya ulaşamama ve yeterli yeşil politikaların olmayışı dünyanın şu andaki en önemli sorunlarıdır.
ahunur-ozkarahan
Bunların yanısıra ölçüsüz tüketim alışkanlığı da doğaya son derece zarar vermektedir. Sanatçı bu sergi ile bu konulardaki farklındalığı arttırmak istemektedir. Halka Sanat’ta da birçok ekolojik ve çevreyi gözeten eğitimlere katılan sanatçı, baskı resimleriyle 2 hafta boyunca bizlerle olacaktır.
Ahunur Özkarahan Kimdir? Ahunur Özkarahan, liseyi Koç Özel Lisesi’nde okudu. 1998 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarımı bölümünü bitirdi. Daha sonra Amerika’da California State Üniversitesi’nde ‘Computer Arts’ alanında yüksek lisansını tamamladı.
Koç Özel Lisesi ve Robert Kolej’de ‘Eğitim Teknolojileri Koordinatörü’ olarak çalıştı ve aynı zamanda özgün baskı resim tekniği sanat çalışmalarına da devam etti. 2006¬2009 yılları arasında IMOGA’da baskı resim atölye programına katıldı (IMOGA¬ İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi). 2008¬2009 yıllarında, Edinburgh Printmakers’da photopolymer baskı resim tekniği üzerinde çalışmak üzere İskoçya’ya gitti. Londra’da bulunan Central Saint Martins College UAL’de özgün baskı teknikleri ile ilgili eğitimler aldı. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Şu anda Yeditepe Üniversitesi’nde Plastik Sanatlar alanında doktorasını yapmakta ve ayrıca kendi atölyesinde çocuklara ve yetişkinlere özgün baskı resim dersleri vermektedir.

📆 18 Eylül 2016 Pazar 19:02   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR