MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Genel, Gezi-Alışveriş, Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » Mimaride Yeni Trend “Kültürlerin Yok Olmasını Önlüyor”

Mimaride Yeni Trend “Kültürlerin Yok Olmasını Önlüyor”Dünya her gün yepyeni bir akımla karşı karşıya… Gelişen moda sektörü teknoloji ile hız kaybetmeden geleceği yakalamaya çalışıyor. Bu doğrultuda iç mimaride yeni trend; geçmiş ile gelecek arasındaki bağı kopartmamak. Bu bakış açısı ile tasarlanan mekânlar hem hızla gelişen modern dünya içerisinde kültürlerin yok olmasını engelliyor, hem de ihtiyaçlara cevap veriyor.

29 Ağustos 2016, İstanbul. Yüzyıllardır insanların ihtiyaçları doğrultusunda büyük emeklerle oluşturdukları kültür öğelerinin çok önemli bir miras olduğunu söyleyen AA Design Kurucusu  İç mimar Aytaç Akyüz; “Biz çalıştığımız bölgelerde o yörelerin simgesi haline gelmiş, o yöreyi, o bölge insanını anlatan ürünleri kullanmayı gerçekten çok önemsiyoruz. Çünkü ortaya çıkan tüm o kültür öğeleri uzun süreçler içerisinde bugünkü formlarını alıyor ve yaşayan her neslin izlerini taşıyor.  Ayrıca bu ürünlerin çoğu el emeği ile ortaya çıkıyor ve bu onları paha biçilmez yapıyor” dedi.

yeni-trend-ahsap-mimariler

Yöresel çizgileri mekân tasarımlarında kullanırken modern dünyanın ihtiyaçlarını da göz önünde tuttuklarının altını çizen Akyüz; “Tasarladığımız mekânlarda ilk önceliğimiz insanların isteklerine cevap vermek.  Çünkü insanlar daha lüks restoranlarda daha akıllı evlerde oturmak istiyor. Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe istekler daha da artacak ve beklentiler yükselecek. Bizde gelişen teknolojiye uyum sağlayarak kendimizi bu alanda daha çok ilerletmek için çalışıyoruz. Aynı zamanda insanların yaşam kalitesini de… Bunu yaparken de yüzyıllardır oluşmuş kültürlerden esinleniyoruz” diye konuştu.

📆 01 Eylül 2016 Perşembe 12:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR