MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Atatürk, Belediye, Etkinlikler, Genel, Manşet, Toplum » Türk Halkı Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’nde tek yürek oldu
Türk Halkı Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’nde tek yürek oldu


Cumhuriyet Halk Partisi’nin Taksim Meydanı’nda düzenlediği ‘Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’nde yüz binlerce vatandaş tek yürek oldu.

“Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi” için sabah erken saatlerden itibaren Tünel, Tepebaşı, Beşiktaş ve Şişli gibi dört farklı noktada buluşarak Taksim Meydanı’na gelen vatandaşlar ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile Cumhuriyet ve demokrasiye sahip çıkmak için bir araya geldi.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartallı vatandaşlarla birlikte Taksim Meydanı’ndaki coşkuya ortak oldu.

demokrasi-mitingi
Cumhuriyet Halk Partisi’nin çağrısıyla Taksim Meydanı’nda saat 18:00’de başlayan mitinge Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu da katıldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, mitingde “Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi tarihinde yerini alacaktır” dediği 10 maddelik ‘Taksim Manifestosu’nu okudu.

Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’ne; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, çok sayıda milletvekili, il-ilçe belediye başkanları ve yönetimleri, sanatçılar, sivil toplum kuruluşları ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nden de bir heyet katıldı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün de Kartallılarla tek yürek olarak buluştuğu mitingde sanatçı Onur Akın ve Selçuk Balcı da sahneye çıkarak şarkılar söyledi. Onur Akın, “Ne mutlu ki dünyanın en güzel cennet köşesi Türkiye’yi sizinle paylaşıyoruz. Bu ülkeyi karanlığa götürmek isteyen, geriye götürmek isteyen, can damarlarını kesmek isteyen insanlara karşı; tek yürek olup direnmiş insanlarla aynı topraklarda yaşamanın gururu içindeyim” dedi. Akın daha sonra sahnede “Bekle bizi İstanbul”, “Güzel günler göreceğiz” şarkılarını seslendirdi. Akın’ın ardından sanatçı Selçuk Balcı “Deniz Üstünde Fener” şarkısını söyledi. Cumhuriyete ve Demokrasi’ye sahip çıkan yüz binler ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak şarkılara eşlik etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte sahneye çıkarak halkı selamladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Cumhuriyet ve Demokrasi Buluşması”ndaki konuşmasına 10 maddelik “Taksim Manifestosu”nu okuyarak başladı.

1) 15 Temmuz darbe girişimi parlamenter demokrasimize karşı yapılmıştır. TBMM bombalanmış; ama bombalar altına parlamento görevini yapmış ve darbeyi püskürtmüştür. Bu darbe girişiminin sorumlularını iç ve varsa dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz.
2) Bütün siyasal partiler, darbe girişimine karşı çıkmış demokrasi konusunda Türkiye’de tartışmasız bir ortak payda oluşmuştur. Bu ortak tutum ve anlayış, siyasette uzlaşma kültürünün güçlenmesine de katkı vermek zorundadır.
3) Her türlü darbeye ve parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayete karşı çıkmak tüm demokratların, demokrasiden yana olanların bu ülkeye namus borcudur. Hep birlikte ve her zaman ne darbe, ne dikta; yaşasın tam demokrasi demeliyiz ve söylemeye devam etmeliyiz.
4) Demokratik parlamenter sistemimize karşı yapılan darbe girişimi halkın direnme hakkını kullanmasıyla ayrı bir anlam ve boyut kazanmıştır. Direnme hakkı demokrasiyi korumanın meşru bir yolu olarak ortaya çıkmıştır.
5) Demokrasimizin teminatı olan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkesinin Türkiye için ne kadar yaşamsal olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır. Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti bizi çağdaş uygarlığa taşıyacak olan en temel anahtardır.
6) Bu darbe girişimi Anayasa’da, yasama yürütme ve yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesinin demokrasideki denge ve denetleme işlevinin güvencesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur
7) Balyoz, Ergenekon ve Casusluk gibi davalarda mağdur edilen insanların itibar ve haklarının iadesi kaçınılmaz olarak bütün siyasal partilerin gündeminde olmak zorundadır.
8) Bu darbe girişimi devlet yönetiminin liyakata dayanması gerektiğini çok açık bir biçimde ortaya koymuştur. Devletin yapılanmasında siyasal yandaşlık, akrabalık, cemaatçilik tarikatçılık değil; bilgi, birikim ve deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır.
Bir başka anlatımla devleti yönetme yerine, devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz. Bu bağlamda devletin yeniden inşası zorunludur.
9) İnancı, kimliği yaşam tarzı ne olursa olsun bu ülkenin güzel insanları; bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında, meydanlarında, parklarında özgürce gezebilmedir. Hiç kimse unutmasın 15 Temmuz darbe girişimi 3. sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablodur. Bu ülkenin insanları 3. sınıf demokrasiye değil, özgürlükçü demokrasiye yani tam demokrasiye layıktır. Türkiye tümüyle darbe hukukundan ayrılmalıdır.
10) Devlet kinle, öfkeyle, ön yargıyla yönetilmez. Darbe girişiminde bulunanlar hukuk içinde hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalınarak yargılanmalıdır. Devletin vakarı ve ciddiyeti bunu zorunlu kılmaktadır. İşkence, kötü muamele, baskı tehdit, devleti darbecilerle aynı duruma düşürür. Buna izin verilmemelidir” dedi.
YÜZ BİNLER ONAYLADI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu manifesto maddelerini okumasının ardından, alana gelen yüz binlerce kişinin huzuruna sundu. Kılıçdaroğlu, vatandaşlara, -Kabul ediyorsanız ellerinizi kaldırın- diyerek oylama yaptı. “Demokrasiye sahip çıktık. Hep birlikte Cumhuriyetimize sahip çıktık. ‘Taksim Manifestosu’ Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi tarihinde yerini alacaktır. Dünyada ilk kez kabul ediliyor, destek veren, gönül veren, bütün yurttaşlarıma hepinize gerçekten de yürekten şükranlarımı sunuyorum. Sağ olun, var olun diyorum demokrasi adına” diye konuştu.

📆 26 Temmuz 2016 Salı 19:13   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR