MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Hsyk Başkanvekili Özbek:“Sizinle Paylaşamayacağımız Sıkıntılar Var”
Hsyk Başkanvekili Özbek:“Sizinle Paylaşamayacağımız Sıkıntılar Var”


Bu yıl ikincisi düzenlenen Türkan Saylan Onur Ödülleri sahiplerini buldu. Törende konuşmaların odak noktası, referanduma sunulan anayasa değişikliği oldu.

Biri özel olmak üzere toplam altı dalda ödül verilen, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde düzenlenen ödül töreni, Türkan Saylan’ın kendi sesinden hayat hikayesiyle başladı.

“KORKU TOPLUMU HALİNE DÖNÜŞMEMELİYİZ”

 

Açılış konuşmasını aynı zamanda programın ev sahibi olan Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin yaptı. Konuşmasında bir süredir Türkiye’nin zor günlerden geçtiğine işaret eden Başkan Zengin, Türkan Saylan’ın evine düzenlenen baskını hatırlatarak, “Sevgili meslektaşım, can yoldaşım” dediği Türkan Saylan’ın tek suçunun, çağdaş, tam bağımsız, gelişmiş bir Türkiye istemek olduğunu söyledi. “Değerlerimiz gözümüzün önünde yıkılmak isteniyor. İnsani duygularımız, dayanışma ruhumuz sorgulanıyor. Hatta zaman zaman sorgulanmayı aşıp direkt yargılanıyoruz da. Bu süreç yeni değil. Uzun zamandan bu yana oya gibi ince ince işlendi her şey. Bütün Türkiye’nin gözleri önünde bir süredir de sahneleniyor.”diyen Prof. Dr. Mustafa Zengin, “ Dünya değişiyor. Hepimiz değişiyoruz. Kuşkusuz, değişime karşı durmamak lazım. Ama bu değişim bizi ileriye taşımalı. Işığa taşımalı. Karanlığa mahkûm olmamalıyız, korku toplumu haline dönüşmemeliyiz.” sözleriyle devam etti.

Başkan Zengin’in ardından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel konuşmasında, Türkan Saylan için “Atatürk ilkelerini yaşatan seçkin bir bilim insanı” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Çelikel, Türkan Saylan’ın yorulmak bilmeyen, azimli iradesiyle hayatını vakfettiği mücadeleleri ve kararlarıyla gerçekten bulunmaz bir toplum lideri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aysel Çelikel, “Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, bu anlamlı gecenin yapıldığı kültür merkezine, Türkan Saylan Kültür Merkezi adını vererek Türkan Saylan’ı ebedileştirdi. Sayın Başkanımıza geleneksel hale getirmeyi düşündüğü onur ödüllerinden dolayı, ÇYDD ve toplum olarak sevgi ve şükran duyuyoruz.” dedi.  

“SİZİNLE PAYŞAMAYACAĞIMIZ SIKINTILAR VAR”

Türkan Saylan Onur Ödülleri hukuk alanına layık görülen isim anons edildiğinde tüm salon HSYK Başkanvekili Kadir Özbek’i ayakta alkışladı. Plaketini Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin’in elinden alan Özbek, yaptığı konuşmada referanduma sunulan anayasa değişikliğini eleştirdi.  “Türkiye Cumhuriyeti şu an sizinle paylaşamadığımız sıkıntılar içinde.” diyen Özbek, herkesin gücünü hissederek elinden geleni yapması gerektiğini vurguladı.

Törende duygusal anların yaşanmasına neden olan bir diğer isim kısa bir süre önce Barolar Birliği Başkanlığı  görevindeyken kaybettiğimiz Özdemir Özok oldu. Özok ailesinin tüm üyelerinin katıldığı törende, ödülü almak üzere sahneye çıkan ve babası gibi hukukçu olan Özdemir Özok’un kızı Ayça Özok, “Doğru insanlar, doğru evlatlar yetiştirir.” sözleriyle büyük alkış aldı. 

Bilim dalında Türkan Saylan Onur Ödülü Anayasa Hukuku Profesörü, Prof. Dr. Süheyl Batum’a verildi. Batum, ödülünü aldıktan sonra konuşmasında anayasa değişikliğini onaylamadığını ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti aleyhine açılan davalar karşısında Türkan Saylan Onur Ödüllerinin verilmesi çok önemlidir. Hukuku kıskaç içine almaya çalışıyorlar, buna karşı çıkmamız gerekiyor.” dedi.

Sanat dalında ödül alan isim Genco Erkal oldu. Erkal ödülünü Nazım’ın dizeleriyle kabul ederken, edebi yat dalında ödül alan Pınar Kür, Türkan Saylan’la tanışma hikayesini anlattı. Türkan Saylan’ın cüzzam hastalığı için verdiği mücadeleye değinen Kür, aynı özveriyle aydınlık Türkiye için çalıştığını ve özverili çalışmalarının daima ışık tutacağını söyledi.

Eğitim alanında, ÇYDD bursuyla okuyan iki üniversite öğrencisi ödül aldı. İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümü öğrencisi Tuğçe Darik ve Üniversitesi Hukuk bölümü öğrencisi Çağdaş Ateş aldı.

Basın dalında ödül alan gazeteci Yılmaz Özdil geceye katılamadı, ödülünü onun adına Star TV’den Arzu Çetik aldı.

Gece, Maltepe Belediyesi Senfoni Orkestrası ve solist Selva Erdener’in konseri ile devam etti.

Büyük beğeni toplayan konserin sürprizi salonun dört yanından “Atam İzindeyiz” şarkısını söyleyen Maltepe Belediyesi Çocuk Korosu oldu. Salondaki tüm konukların tüylerini ürperten altın çocuklar uzun süre ayakta alkışlandı.

Galeri
📆 18 Mayıs 2010 Salı 11:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR