MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Manşet, Toplum » KADİR TOPBAŞ JAPONYA BAŞBAKANI SHINZO ABE İLE GÖRÜŞTÜ
KADİR TOPBAŞ JAPONYA BAŞBAKANI SHINZO ABE İLE GÖRÜŞTÜ


Japonya’da üst düzey temaslarda bulunan İBB ve UCLG Dünya Teşkilatı Başkanı Kadir Topbaş, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile görüştü ve Şimonoseki’de İBB’nin desteğiyle düzenlenen İstanbul Lale Bahçesi’nde incelemelerde bulundu.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve UCLG Dünya Teşkilatı Başkanı Kadir Topbaş, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin davetlisi olarak gittiği Japonya’da üst düzey temaslarda bulundu.Başkan Kadir Topbaş’ı Tokyo’da Japonya Başbakanı Shinzo Abe kabul etti. Görüşmede Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkiler ele alındı.

 

İstanbul’daki 3 köprü ve Avrasya tünelinde Japon işadamları ve mühendislerinin çalışmasını çok önemsediklerini ifade eden Başbakan Abe, Türk-Japon teknoloji üniversitesi kurulması için çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Türkiye ile ilişkileri daha da geliştirme yolunda olduklarını ifade eden Abe, gelecek yıl İstanbul ile Japonya’nın Şimonoseki Belediyesi arasındaki ‘Kardeş Şehir’ protokolünün 45. yılının kutlanacak olmasının da memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Laleler sakura ağaçlarıyla bir başka güzel olacak…

Başkan Kadir Topbaş İstanbul’da Yenikapı sahilindeki Kenedi Caddesi’ne iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin sembolü olarak 8 kilometre boyunca Şimonoseki’ye özgü Sakura (kiraz) ağacı dikeceklerini belirtti.

Topbaş, “İstanbul’da Sirkeci’den Bakırköy’e uzanan Kennedy Caddesi’ne Sakura ağaçlarından dikeceğiz. Şehrin her tarafına ektiğimiz 20 milyon lale, Sakura ağaçlarıyla birlikte daha güzel olacak” diye konuştu.

Japonya’daki yerel yönetimlerin, kendisinin 3 dönemdir başkanlığını yürüttüğü UCLG ile daha çok işbirliği içinde olmasını arzu ettiklerini vurgulayan Topbaş, “Güvenilir kentler kurmalıyız” dedi.

Topbaş’a Şimonoseki Fahri Hemşerilik Beratı takdim edildi. Başkan Topbaş’a İstanbul’un kardeş şehri Şimonoseki’de Fahri Hemşerilik Beratı takdim edildi.

Beratı ve şehrin sembolik anahtarını Şimonoseki Belediye Başkanı Tomoaki Nakao’nun elinden alan Topbaş, gelecek yıl kardeşliğin 45. yılının İstanbul’da kutlanmasından büyük memnuniyet duyacaklarını kaydetti.

Şimonoseki Belediye Başkanı Nakao da iki şehrin 45 yıllık kardeşliğinin her alanda daha da gelişmesini istediklerini söyledi.

Kadir Topbaş, Japonya ziyareti kapsamında ülkenin önde gelen işadamları ve şirket yöneticileriyle de iş yemeğinde buluştu. Kadir Topbaş’ın Japonya ziyaretinde İBB Heyeti ile Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç de yer aldı.

📆 08 Nisan 2016 Cuma 11:46   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR