MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Flaş, Genel, Gezi-Alışveriş, Kültür-Sanat, Magazin, Manşet, Toplum » İdil Biret yılın ilk konserini Kadıköy’de verecek
İdil Biret yılın ilk konserini Kadıköy’de verecek


opera-idil-biretKlasik müzik deyince akla gelen ilk isimlerden olan İdil Biret, 2016 yılının ilk konserini Kadıköy Belediyesi Süreyya Operasında verecek

Klasik müziğin dünya çapında en önde gelen piyano virtüözlerinden İdil Biret 2016 yılının ilk konserini Kadıköy Belediyesi Süreyya Operasında verecek.

Sayısız konser veren Avrupa ve Amerika’nın önde gelen orkestralarıyla çalan ve aralarında Polonya ve Fransa Hükümetinin Liyakat Nişanları’nın da olduğu birçok ödül alan İdil Biret 4 Ocak Pazartesi günü Kadıköy Süreyya Operasının konuğu olacak.

Saat 20:00’de başlayacak konserde Alman barok müzik bestecisi Johann Sebastian Bach’ın eserlerinden oluşan bir repertuvar sunacak olan sanatçı programına dair şöyle konuştu:

“Küçüklüğümden beri Johann Sebastian Bach benim için ‘Müzik’ demekti. Bach’ın ‘Wohltemperierte Klavier’ (İyi Akortlanmış Piyano) adlı eserinin ilk cildindeki birinci ve ikinci prelüdleri evde annem hep çalardı. Mithat Fenmen ile 1946 yılında Ankara’daki evimizde ilk karşılaştığım gün, bu eserleri kulaktan dolma ona çalmıştım. Dersler başlayınca ise Mithat Amca ile çalışmak benim için zevk kaynağı oldu. Güçlü sezgileriyle benim gibi ufak bir çocuğu (o zaman beş yaşında bile değildim henüz) hiç sıkmadan, belli olmayan bir disiplinle çalıştırıyordu. Bazen mükafat olarak bana plaktan Bach’ın eserlerini dinletiyordu. Bunlardan en çok anımsadığım bir icra Edwin Fischer’in Wohltemperierte Klavier’in II. defterinden 12. Prelüd ve Füg’ü olmuştu. 78’lik taş plağı bir dersten sonra dinlemiş ve bu esere hayran olmuştum. Eve dönünce de Prelüd’ü ezberden hemen çalabilmiş fakat, Füg’ün değişik seslerini kafamda duyduğum halde o zamanki tekniğimle piyanoda pek çıkaramamıştım. O Prelüd ve Füg, hocam Mithat Fenmen’in 100. doğum yılında ona ithaf ettiğim bu Bach konserinin programında yer alıyor.”

📆 02 Ocak 2016 Cumartesi 18:30   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR