MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Eğitim, Flaş, Genel, Manşet, Politika, Toplum » Pendik’te, çocuklar için akran zorbalığına dikkat çekildi
Pendik’te, çocuklar için akran zorbalığına dikkat çekildi


pendik-akran-zorbaligiÇocuklar arasında akran şiddetine dikkat çekmek ve duyarlılık oluşturmak amacıyla Pendik’te düzenlenen ve çözüm önerilerinin sunulduğu sempozyum, eğitimciler ve ailelerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Pendik Belediyesi, özellikle ilkokul ve orta öğretim çağındaki çocuklar arasında yaşanan  önemli bir sorunu gündeme taşıdı.  Akran zorbalığı konusunda öğrencilere mesaj vermek amacıyla okullarda tiyatro gösterileri düzenlendi. Ayrıca gerçekleştirilen sempozyumla da uzmanların çözüm önerilerini eğitimciler ve ailelerle paylaşması sağlandı.

Sempozyuma büyük ilgi

“Akran Zorbalığı ve Bir Çözüm Önerisi Olarak Akran Arabuluculuğu Sempozyumu”, Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Pendik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen sempozyumda, akran zorbalığının sebepleri ve çözümüne yönelik öneriler aktarıldı.  Üç oturumda gerçekleşen Akran Zorbalığı Sempozyumu’nda konuşan Belediye Başkanı Kenan Şahin, yöneticiliğinin yanında aynı zamanda üç çocuklu bir baba olduğunu ifade ederek ‘Akran zorbalığı’ projesinin önemine dikkat çekti.

Çocuklardaki şiddet toplumsal şiddetin bir parçası”

Günümüzde toplumun bir ‘şiddet toplumu’ haline geldiğini ifade eden Başkan Şahin, iyi eğitim almış kişilerin bile trafikte birbirine girebildiğini belirterek “Sorun çözme yöntemi olarak şiddeti kullanan bir toplumuz ve maalesef zaman zaman kendi çocuklarımızı da böyle yetiştiriyoruz. Aslında çocuklarımıza yansıyan şiddetin de toplumsal şiddetin bir parçası olduğunu düşünüyorum” dedi. Proje kapsamında pek çok okulda mini tiyatro ve seminer verildiğini belirten Başkan Kenan Şahin; “Okumuyoruz, öğrenmiyoruz. Bu nedenle tiyatro gibi görsel etkinliklerle çocuklara bu konuda eğitim verdik ” şeklinde konuştu.

“Tek suçlu bilgisayar oyunu değil”

Üçü moderatör toplam 12 konuşmacının katıldığı “Akran Zorbalığına Karşı Çözüm Önerileri” sempozyumunda çocuklar arasındaki şiddete neden olan etkenler üzerine ayrıntılı sunum yapıldı. Konuşmacılardan Yrd. Doç. Dr. Neslihan Zabcı, çocuklar arasındaki şiddetle ilgili sadece   bilgisayar oyunlarını suçlamanın kolaya kaçmak olduğunu söyledi.  Geçmişte  mahalle aralarında oynanan oyunlarda da tahtadan silahların kullanıldığını ve çocukların birbirini vurduğunu söyleyen Zabcı, “Çocukların oynadığı bilgisiyar oyunu, yaşına uygun olmalı” dedi.

Çocuğa tebeşir yedireni bile gördük”

Psikolog  Murat Kaya ise  şiddet uygulayan öğretmenlere dikkat çekti. Akran zorbalığına yol açan sebeplerden birinin de  öğrencisine hem fiziksel hem de duygusal şiddet gösteren öğretmenler olduğunu ifade eden Kaya, “Geçmişte okullarda çocuğa tebeşir yediren öğretmeni bile gördük. Şiddete maruz kalan çocuk buna tepki olarak kendinden güçsüz akranına şiddet gösterebilir” dedi. Aynı konu üzerinde değerlendirmelerde bulunan Yrd. Doç Dr. Yüksel Erdoğdu da şiddet uygulayan otoriter öğretmenlere yönelik eğitim verilmesi gerektiğini söyledi.  

Gazete foto: Programa katılan öğretmenler uzmanların verdiği bilgileri not aldı

Gazete tiyatro : Proje kapsamında okullarda tiyatro gösterimi yapıldı

Gazete yer kalırsa: Yapılan araştırmalar Türkiye’de her iki öğrenciden birinin akran zorbalığına maruz kaldığını gösteriyor

📆 28 Aralık 2015 Pazartesi 10:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR