MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » NEDEN YAŞAMI CİDDİYE ALMIYORUZ?
Yılmaz Uğurluakan

NEDEN YAŞAMI CİDDİYE ALMIYORUZ?Evet neden yaşamı ciddiye almıyoruz? Hayatla adeta dalga geçiyoruz anlamış değilİm.
Yaşam içerisinde o kadar vurdumduymaz davranışlarımız oluyorki,İnanılır gibi değil…
Adeta ölüme meydan okuyan,Canı pahasına inanılmayacak hatalar,yanlışlar yapanları çevremizde çokça görmemiz mümkün.
Şöyle cadde ve sokaklarda biraz dolaşalım,Bakalım nelere tanık olacağız? Ne yanlışlar göreceğiz? Sonrada YOKCANIM bizler bunlarımı yapıyoruz inanamıyorum deyip yaptıklarımızdan pişmanlıkmı duyacağız? Yoksa,neden yaşamımızı riske atıp ölümle dans ettiğimizimi sorgulayacağız.
Gezdik,dolaştık.Baktık,gördük.Şaşırdık.Bakın neler,neler görmüşüz.
15 katlı inşaatın orta katlarında Hiçbir güvenlik tedbiri almamış,Kendisini küçük bir kemerle iskeleye bağlamış inşaat ustası.Adeta bir cambaz edasıyla,Boya yapıyor.duvar sıvıyor.öylede rahat görünüyorki.sanki yerde giriş katında çalışıyor.Gelebilecek tehlikenin farkında bile değil.
Hızla akan trafikte caddeye bakıyoruz.Biraz ilerisinde yaya geçidi ve Üstgeçit var Ama insanlarımız araçların arasından zikzaklar çizerek karşıdan karşıya koşarak geçiyor…
Hatta,Otoyolda veya Otobanda yayaların girmemesi gereken taşıt yolunda insanların gezip dolaştığını karşıdan karşıya geçiş yaptığını görüyoruz.
Trafik kazası yapmış,araç içinde sıkışarak yaralanmış kazazedeyi kurtaracağını zannederek ilkel yöntemlerle,kurtarmaya çalıştığını zannedip,yaralının daha fazla zarar gördüğünün farkına varamayan eğitimsiz kurtarıcılara rastlıyoruz.
Kaldırımda yürürken düşen,Ayağını veya elini inciten veya kıran yaralıya nasıl bir ilkyardım yapılması gerektiğini bilmeden müdahele edip,incime veya kırığın dahada kötü sonuçlar doğuracak seviyeye gelmesine meydan veren.Kendince YARDIMSEVERLER görüyoruz.
Kanamalı bir yaralının,Nasıl bir ilkyardım ile kanamasının durdurulacağını bilmeden yanlış müdahele ile,hayatını riske atan gönüllü turnike uygulayıcarı ile karşılaşıyoruz.
Vucudunun bazı bölümleri yanmış yaralıya,YANIK ile ilgili bilgisi olmayan işgüzarların çeşitli kulaktan dolma bilgileri ile yardım etmeye çalıştıklarını görüyoruz.
Karayolunda otomobili ile sürat hadlerinin çok,çok üzerinde 200-250 km. Hızla seyreden . Kırmızı ışıkta rahatlıkla geçebilen.Alkollü olarak trafiği birbirine katan,Aracını kaldırıma veya insanların geçeceği alanlara park eden.Kendilerince Demokratik haklarını  kullandıklaronı söyleyen.Trafik magandalarına rastlıyoruz
Yüzmeyi bilmediği halde,denizde,nehirde veya gölde sanki iyi bir yüzücü veya bir dalgıç edasıyla boy gösteren su canbazlarını seyrediyoruz.
Bu olayları ve bu olanları çoğaltmamız mümkün.
Gördüğünüz gibi En kutsal hak olan YAŞAM HAKKIMIZI korumak,Sağlıklı bir yaşam sürmek için hiçbir çaba göstermiyor,Adeta YAŞAMLA dalga geçiyor.Ölüme meydan okuyoruz.
Öyle de duyarsız davranıyoruzki… Gerek kendimizin,gerekse yardıma ihtiyac duyabilecek insanlara yardımcı olabilmek için hiçbir eğitim almayı düşünmüyor,Hatta TV lerde ve Basında,Kamu ve STK larda zaman,zaman İLKYARDIM ve kurtarma programları yapıldığında Ya kanal değiştirip magazin seyrediyor.Yada sayfayı veya TV yi kapatıyoruz.
Oysa Ülkemizde,Bu konularla ilgili okadar Ücretsiz EĞİTİM veren Resmi ve Özel kurum ve STK varki.Ama çoğumuz bu hayat kurtarmaya yarayacak eğitimi almak için ne zaman ayırırız.Nede bir çabamız olur.
Yanlış ve bilinçsiz  yapılan ilkyardımlar nedeni ile,birçok insanın sakat kaldığı veya hayatını kaybettiği düşünülürse konunun önemi dahada iyi anlaşiliyor.
İşte yaşamla dalga geçmek,Ölümle dans etmek dedikleri bu olsa gerek.
Ancak biraz duyarlı olup,Eğitim alsak,Hem kendimizin,hem sevdiklerimizin,hemde yardıma ihtiyaç duyabilecek olanların hayatını kurtarmış oluruz.
Çok küçük bir ilkyardım bilgi ve becerisinin,hayat kurtarabileceğini ,bu hayatın kendimizin veya sevdiklerimizden birisininde olabileceğini unutmamak gerek.
Yaşam kutsaldır.Kıymetini bilmemiz gerek…

YILMAZ UĞURLUAKAN

📆 12 Kasım 2015 Perşembe 09:45   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR