MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Ermenistan’la anlaştık
M. Nazım TELLİ
Ermenistan’la anlaştık


Yazılı ve görsel basından edindiğimiz bilgiye göre Ermenistan’la anlaştık.

Türk ve Ermeni tarafı bir masaya oturdu. Problem olan konuları tek tek ele alıp, hak ve hakkaniyet terazisine koyarak, çözüp anlaştı. Basında yer aldığı şekliyle “Ermenistan´la ile ilgili hiçbir problem yok”

Anlaştık; ama nasıl ve hangi konularda henüz bilmiyoruz. Ne istiyordu Ermeniler? Ermeni soykırımının tanıması, 1915 olaylarında mağdur olan Ermenilere tazminat ödenmesi, soykırım anıtı dikilmesi, Ağrı dağı başta olmak üzere doğu illerimizden birkaçının Ermeni’lere verilmesi ve sınır kapılarının açılması…

Biz ne istiyorduk? 1915’te soykırım olmamıştır. Soykırım olmadığına göre tazminat da söz konusu değildir. Haritalarınızda yer alan doğu illerimizi ve Ağrı dağını haritalardan çıkarın. Soykırım anıtlarına son verin ve % 20 sini işgal ettiğiniz Azerbaycan’dan derhal çıkın.

Gelelim anlaşmaya: Ermenistan’la anlaştık diyorsunuz hangi konularda ve nasıl? Mesela Birinci dünya savaşında 1,5 milyon Ermeni’yi öldürdünüz diyorlardı. Bunu kabul ettik mi, yoksa Ermeniler, tüm bunlar birer hayal ürünü, öldürülen bir tek Ermeni bile yok, hatta biz Osmanlı’ya ihanet ederek onları arkadan vurup çoluk çocuk Türkleri öldürdük mü dediler?

1,5 milyonun Ermeni’nin akrabası, almayı düşündüğü tazminattan vaz mı geçti? Yoksa 1915’te tüm Ermeni nüfusu zaten bir milyondu. Öldürülense olsa olsa 750 bin deyip ortayı mı buldunuz?
Ermenistan, Misakı Milli Sınırlarımızı kabul edip, doğu illerimizi kendi sınırları içinde gösteren haritaları duvarlarından mı indirdi? Yoksa biz mi ilerimizi vermeyiz ama alın Ağrı dağı sizin olsun dedik? Söyleyin nerede anlaştık?

Ermenistan, Ermeni ASALA terör örgütünün 21 ülke ve 38 kentte yaptığı 110 eylem ve öldürdüğü 42 diplomatımızın hesabını verdi mi? Yoksa biz bu eylemleri ASALA yapmadı, ölenlerde kendi kendilerine öldü mü dedik? 19 ülkede dikilen soykırım anıtları söküldü mü? Yoksa Venezüella ve Şili’den sonra 20.ülke olarak biz de bir soykırım anıtı mı dikeceğiz?

Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ, Ermenistan’a mı kaldı, Azerbaycan’a mı? Ermeniler, %20 sini işgal ettikleri Azerbaycan’dan çıkıyorlar mı, yoksa biz karışmayız ne haliniz varsa görün mü dedik? Ermeni katliamından kaçıp iç bölgelere yerleşen 1 milyon Azeri yurtlarına geri mi dönüyor yoksa onlar yaylaya çıkmış birer turist mi dedik? Söyleyin nerede anlaştık?

Anlaştık dediğiniz anlaşma ile ne kazandık bilmiyoruz ama Azerbaycan’ı kaybediyoruz. Azerbaycan’ı kaybedersek tüm çıkarlarımızı kaybederiz. Zira anlaşma sonrası Azerbaycan, Rusya’ya gider. Türk Cumhuriyetlerindeki maddi ve manevi bağımız kopar. Türk birliği içinden çıkılmaz bir yara alır. Enerji hatlarındaki hâkimiyetimizse Ermenistan’a geçer.

Bu bir ABD projesidir. Bu proje Türkiye’nin elini kolunu bağlama projesidir. Oysa biz ne kavga ne de sorun istiyoruz. Problemlerse çözülsün. Ermenistan’da çözülsün. Hak, haklıya teslim edilsin. Ermenistan da teslim etmek istiyorsa o, önce sınırlarımızı tanısın.1915’in hesabını verip, soykırım yalanını itiraf etsin. Diktiği anıtları yıkıp, öldürdüğü diplomatlarımızdan özür dilesin. Sonra da duvarlarındaki haritaları çöpe atarak, Azerbaycan topraklarından çıksın. Bu anlaşma ABD Kafkaslara yerleşme anlaşmasıdır.

Bu anlaşma ile Türk birliği yıkılacak, Türkiye enerji hatlarındaki hâkimiyeti kaybedecekse niye anlaşıyoruz? Geleceğimize ipotek, boynumuza ilmek olan bu anlaşmayı kabul etmiyor, meclisin bu işi çözeceğine inanıyoruz.

M. Nazım Telli

📆 08 Eylül 2009 Salı 15:19   ·   💬 2 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Ermenistan’la anlaştık” için 2 cevap

  1. Hasan Kolsuz dedi ki:

    Ermenilere sınır kapısı açılması dahil birçok taviz verilmiş karşılığında somut hiçbirşey alınmamıştır düne kadar saadet partisinde ermeni başbakanla tokalaşmayı eleştiren büyüklerimiz şimdi tamamen zıt şeyler yapmaktadır.Bu millet asala tarafından katledilen elçilerini,hala bizi soykırımla suçlayan ermenileri ve azeri toprağı karabağı işgal edip soydaşlarımızı katleden ermenileri unutmadı unutmayacak bu böyle biline

  2. erman ayman dedi ki:

    Senelerdir duydugum, okudugum en iyi yazilardan biri. Sag olun Nazim bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR