MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » EHLİYETTE YENİ DÖNEM
Yılmaz Uğurluakan
EHLİYETTE YENİ DÖNEM


Hemen hemen hepimizin bir ehliyeti (sürücü belgesi) var.Bu ehliyetlerimizi ya araç           kullanırken veya Kimlik belgesi (hüviyet) olarak kullanırız,her iki durumdada bu kullanım
yasal haklarımızdandır.
Teknoloji geliştıkçe kullanımda olan birçok araç ve gereç,yeni Gelişmelere uyarlanır.insanların kullanımına sunulur.insanlarda daha rahat ve seri olarak bu yeniliklerden yararlanırlar.
İşte,yeni bir uygulama daha.olumlu ve yararlı olması hepimizin temennisidir.

Bu yıldan başlayarak sürücü belgelerimizin,Yeni çipli ehliyetler ile değiştirilmesi çalışmaları bitti.Yönetmelikte hazırlanıp,çıkartıldı ve resmi gazetede yayımlandı.Yani ,yeni ehliyetlerimiz ile buluşma zamanımız yakındır.
Peki bu yeni Değişiklikler ve Yönetmelik ne getiriyor derseniz,bunlarıda  şöyle sıralamak mümkün.
Ehliyet sınıfı 10 dan 17’ye çıkartıldı ve M.A1.A2.A.B1.B.BE.C1.CIE.C.CE.DI.DIE.D.DE.F ve G sınıflarından oluşturuldu.
M.A1.A2.A.B1.B.BE.F ve G Sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl ,C1.CIE.C.CE.D1.DIE.D.ve DE  Sınıfı sürücü belgeleride 5 yıl geçerliliklerini koruyacak.
10 yıl geçerli olacak ehliyetler Şuan kullanmakta olduğumuz,Bisiklet,motorbisiklet,otomobil,minübüs ve kamyonet ile Traktör ve özel tertibatlı sürücü belgelerinin karşılığı olacak,5 yıl geçerliliği olan ehliyetlerde Midübüs,Kamyon,otobüs,TIR,gibi ağır vasıtalar için Kullanılacak.
Trafik Cezaları 1 peşin 4 taksit halinde ödenebilecek.
Yeni çipli ehliyetlerin bedeli ise 15 TL olacak.

Ölümlü trafik kazalarına ASLİ kusurlu olarak karışmış olanların ehliyetleri Mahkeme Kararı ile 1 yıl süreyle geri alınabilecek.

Uyuşturucu ve Uyarıcı madde kullananların ehliyetlerine 5 yıl süre ile el konulacak.
Engellilere ve Gazilere talepleri halinde,Otopark.Park Kartı verilecek.
3. Kez 100 ceza puanını dolduran Sürücüler Sulh Ceza Hakimliğine sevkedilebilecek.

Uyuşturucu ve Uyarıcı madde ile alkol Alıp,Araç kullananlar, alkol testi yapılmasına karşı çıkmaları halinde,Adli para cezası yanında 20 de ceza puanı uygulanacak.
Kullanılmakta olan araçlar içinde bulunan,Otomatik vitesli Araçların kullanımı ve Sınavı ile ilgili değişiklik yapılarak Otomatik vites Kullanım ehliyeti verilecek.buda ayrı bir sınıf oluşturacak.
Evet şimdilik Yönetmelik ile belirlenmiş Değişiklikler bunlar.Uygulamalar sonrasında nasıl tepkilerin ortaya çıkacağını hepbirlikte göreceğiz.
Temennimiz,Herşeyin daha iyiye gitmesi,Trafik kazalarının asgariye indirilmesidir.Trafik Kazası deyipte UCUZ ölümleri kabullenmemiz olmamalıdır.Bu anlam çıkarılmamalıdır.Saygılarımla..

YILMAZ UĞURLUAKAN

📆 21 Nisan 2015 Salı 12:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR