MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » İstanbul Modern Sinema’da sergiye paralel film programı: Ressam ve Resim
İstanbul Modern Sinema’da sergiye paralel film programı: Ressam ve Resim


 İstanbul Modern Sinema, 23 Nisan- 3 Mayıs 2015 tarihleri arasında  “Ressam ve Resim: Mehmet Güleryüz Retrospektifi”ne paralel bir film programı sunuyor.
Ressam ve resim ilişkisini inceleyen, tarihte iz bırakmış ressamların iç dünyalarına, özel hayatlarına bakan, resmin sanatsal referanslarından satış pratiğine çeşitli unsurlarını ele alan filmler hem ressamların korku ve tutkularını hem de yaşadıkları dönemin sanatla ilişkisini yansıtıyor.

Seçkide öne çıkan filmler arasında, Mike Leigh’in empresyonizm akımının öncülerinden J.M.W. Turner’ın hayatından bir kesiti anlattığı,  Timothy Spall’un geçen yıl Cannes’da “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüyle değerlendirildiği “Bay Turner” (Mr. Turner), 1950’li yıllarda çizdiği kendine has iri gözlü çocuk tablolarıyla tanınan Amerikalı ressam Margaret Keane’in eşiyle yaşadığı güç mücadelesini konu edinen,  Amy Adams’a Altın Küre’de “En İyi Oyuncu”  ödülünü kazandıran Tim Burton’ın “Büyük Gözler” (Big Eyes), yarım kalmış bir tablonun dünyasında geçen Fransız animasyonu  “Mutluluğa Boya Beni” (Le Tableau) yer alıyor.

 

“Ressam ve Resim” başlıklı programda ayrıca, prömiyerini bu yıl 65. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yapan, Gustav  Klimt’in  “Adele Bloch-Bauer’in Portresi I” adlı yapıtından esinlenen “Altınlı Kadın”; Piere-Auguste Renoir’in hayatının son yıllarında, ona son kez modellik yapan Andrée Heuschling ile ilişkisinin anlatıldığı Gilles Bourdos’dan “Renoir”; Maurice Pialat’ın yönettiği, Van Gogh’un yaşamının son 67 gününü ele aldığı ve  Jacques Dutronc’un   17. César Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandığı “Van Gogh”, Andrei Tarkovsky’nin 15. yüzyıl orta çağ ressamlarından olan Andrei Rublev’in hayatını anlattığı “Andrei Rublev”; Rönesans ressamlarından Pieter Bruegel’in yapıtından esinlenen “Değirmen ve Haç”, yönetmen Fernando Colomo’nun sanat tarihinin en ünlü hırsızlık olayından esinlendiği “Picasso Çetesi”, “İran’ın Picasso’su” olarak tanınan ressam Bahman Mohasses’in son günlerini yansıtan “Fifi Mutluluktan Haykırıyor” başlıklı belgesel gösterime sunulacak.

 

📆 17 Nisan 2015 Cuma 09:45   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR