MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Belediye her sokakta aynı anda yapılabilecek inşaat sayısına sınırlama getirsin
Belediye her sokakta aynı anda yapılabilecek inşaat sayısına sınırlama getirsin


Kentsel dönüşüm maskesi altında rant uğruna Kadiköy ve özellikle Bağdat Caddesi civarının şantiyeye çevrilmesine hayır!

 

Bir semt hatta bir sokak içerisinde birçok apartman inşaatının aynı anda sürmesi büyük bir can güvenliği sorunu ortaya çıkarıyor.

 

Birincisi, zaten dar olan kaldırımlar inşaatlar nedeniyle yer yer iptal oluyor. Bağdat caddesine çıkan ara sokaklar çoğunlukla işyerleri değil, evlerden oluşuyor. Böylece aralarında pek çok çocuk ve yaşlı bulunan mahalle halkı yoğun trafiğin olduğu sokaklarda araba yolunu kullanarak hayatlarını tehlikeye atmak zorunda kalıyorlar.

 

İkincisi, yapılan inşaatlara yük taşıyan araçlar günün değişik saatlerinde dar ara sokakları kullanma özgürlüğüne sahipler. Yolların dar olması kimi zaman bir ağır yük aracının kaldırıma çıkarak bir sokaktan dönmesine neden oluyor. Bu da yine can güvenliği sorununu beraberinde getiriyor. Bu tip araçların mahalle aralarına girip çıkma saatleri sınırlanmalı.

 

Üçüncüsü, bir sokakta aynı anda birkaç apartmanın yıkılmasının uygun olup olmadığına uzmanlar karar vermeli. Bu kararı verirken yıkım yapılacak sokağın alt yapısına ve zeminine zarar verici yıkımlar engellenmeli.

 

Bir diğer önemli nokta da adım başı devam eden inşaatlara getirilen seyyar vinçler. Bu vinçlerin etrafına yeterli güvenlik şeridi örülmediğini anlamak için uzman olmaya gerek yok. Bu konuda da daha fazla denetim ve güvenlik gerek.

 

Son olarak pek çok inşaatın aynı anda yarattığı gürültü kirliliği, İstanbul’un pek çok diğer semtlerine nazaran sakinliğiyle bilinen bazı Kadiköy mahallelerinin organik yapısına zarar veriyor.

 

Kısacası, inşaatlara daha fazla denetim, kontrol istiyoruz ve bir sokak içerisinde aynı anda kaç inşaat olabileceğine uzmanlar tarafından mantıklı bir sınır getirilmesini istiyoruz.

 

Seçimlerde oy isteyenlerden kuru vaat değil, toplumun huzurunu sağlayacak icraat bekliyoruz!

 

📆 16 Nisan 2015 Perşembe 10:06   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR