MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Politika » Aydınlar Ocağı Demokratik Açılımı Şehitlik’te Protesto Etti
Aydınlar Ocağı Demokratik Açılımı Şehitlik’te Protesto Etti


30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Edirnekapı Şehitliği’nde bir araya gelen Türkiye Kamu- Sen, Aydınlar Ocağı ve Şehit aileleri, hükümetin demokratik açılım projesini protesto etti.

Şehitler için dualar okuyan grup, şehit mezarlarına da çiçek bıraktı. Eylemde şehit yakınlarının gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Bir ailenin, “Biz Kürt’üz. Bizim çocuğumuz da şehit. İşte burada yatıyor, Türkiye’de Kürt sorunu yok, terör sorunu var” şeklindeki ifadesi törene damgasını vurdu.

Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal, “Kürt açılımı” sürecinin terör örgütünü devre dışı bırakamayacağını savunarak, “Örgütün ve katil başının silahla gerçekleştirmek istediği taleplerin önemli bir bölümüne ‘silah bırakın kabul edelim’ diyorsanız, bu örgütü devre dışı bırakmak değildir. Bu yenik düşmüş bir örgütü adeta kurtarma çabalarıdır. Şehitlere tekrar kurşun sıkmaktır. Elinde hala silah olan, adalete teslim olmayan, parmağı mayında olanların ve onların temsilcilerinin muhatap alınması gafletin en büyüğüdür” dedi.

İstanbul Şehit Aileleri Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Şencan Bayramoğlu ise, Türkiye’nin ateşe sürüklendiğini belirterek, “Biz demokratik açılım gibi süslü laflara kanmayız. Bunun adı açılım değil, resmen saçılımdır. Kültürel zenginliklerimiz olan farklılıklarımız ayrılıklara dönüştürülmek istenmektedir. Aramıza nefret ve kin tohumları saçılıyor. Beni Kürt akrabamdan ayırmak kimin haddine, aramıza neden duvarlar örüyorlar. Hepimizin ailesinde Kürtler var. Bu bir terör sorunudur. Terörizmle mücadelede asker kazanmış ancak siyaset yenik düşmüştür” diye konuştu.

Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan da, demokratik açılım süreci ile Türkiye’nin üniter yapısına zarar verildiğini, halkın ayrıştırıldığını ve terörün cesaretlendirildiğini savunarak, bu açılımın oluşturduğu yeni zeminin ayrı bir devlet kurma hayalinde olanların iştahını kabarttığını ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti’nin vatanı ve milletiyle bölünmez bir bütün olduğunu vurgulayan Bostan, “30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladığımız bugünlerde sinsi planlar görülmelidir” dedi.

Anma törenine Aydınlar Ocağı, Türkiye Kamu Sen, Şehit Anneleri Dernekleri ile Muharip Gaziler ve şehit aileleri ile yakınları katıldı.

İlhan Gencer’in İstiklal marşını yönetmesi ile başlayan tören, Mustafa Başkan’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile sona erdi.

M. Nazım Telli

📆 31 Ağustos 2009 Pazartesi 16:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR