MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » ÜMRANİYE BELEDİYESİ DOÇ. DR. ÖMER BOLAT’I MİSAFİR ETTİ
ÜMRANİYE BELEDİYESİ DOÇ. DR. ÖMER BOLAT’I MİSAFİR ETTİ


Ümraniye Belediyesi dikkat çeken konularla önemli isimleri ağırlamaya devam ediyor. Kültür-sanat etkinlikleri kapsamında Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programın konuğu Doç. Dr. Ömer Bolat’tı.

 

 
Doç. Dr. Ömer Bolat Ümraniyeli’lere “Yeni Dünya Düzeninde Yeni Türkiye” konulu bir konferans verdi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 3. Dönem Genel Başkanı ve aynı zamanda Ak Parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu Üyesi olan Ömer Bolat, Ümraniyeli’lere dünya gündemi ve Türkiye’ye olan yansımalarını tarihi bakış açısıyla ele alarak aktardı.

 

 
Ömer Bolat konuşmasına, “1. Dünya Savaşı bittiğinde Osmanlı Devleti’nden yirmi iki ülke çıkmıştı. Daha sonra meydana gelen 2. Dünya Savaşı’ndan sonra sözde bağımsız ülkeler kendini göstermeye başladılar. İleriki dönemlerde ise Sovyetler Birliği’nin dağılmasına müteakip kimi ülkeler Sovyetler’e, kimi ülkelerse Batı’ya yaklaştı” diyerek başladı. Bugünkü dünyanın temel ayrışmasının müsebbibi olan Sovyetler Birliği’nin dağılması ve beraberinde ortaya çıkan Soğuk Savaş’ın günümüz dünyasının siyasal ve ekonomik anlamdaki yapılaşmasının temelini oluşturduğunu söyledi. Doç. Dr. Bolat, değişen ve gelişen konjonktürel şartlara bağlı olarak Batı’nın tehlike algısının artık değiştiğini, İslam Ülkeleri’nin Batı için tehdit oluşturduğunu sözlerine ekledi.

 

 
Batı’daki İslam karşıtlığı ve İslamofobiye de değinen Ömer Bolat: “Nijerya’da Boko Haram, Somali’de El Şebab, Pakistan ve Afganistan taraflarında El Kaide, Taliban, Irak’ta IŞİD diye DAEŞ diye örgütler çıkarılmaya başlandı. Batı ne için Sovyetler’den ve komünistlerden sonra İslam dünyasını hedef aldı? Çünkü İslam dünyasının bulunduğu coğrafya dünyanın petrol kaynaklarının en çok olduğu yerdir” şeklinde konuştu.

 
Doç. Dr. Ömer Bolat: “Türkiye’de son 12 yılda büyük değişimler yaşandı.”
Ak Parti İktidarı’nın 12 yıllık süreçteki çalışmalarına da değinen Ömer Bolat, gerek ekonomik, gerek sosyal, gerekse özgürlükler noktasında çok ciddi adımlar atıldığının altını çizdi. İstikrara kavuşan Türkiye’nin 2008 Krizi’nden yara almadan çıktığını, güven ve istikrarın hakim olmasıyla birlikte, ekonomimizin hızla gelişmeye ve büyümeye devam ettiğini kaydeden Bolat, “Aleviler’in rahatlıkla ben Alevi’yim dediği bir Türkiye’ye geçildi. Kürtler’in rahatlıkla Kürtçe konuştuğu, Kürdüm dediği bir Türkiye’ye geçildi” dedi.

 
Gezi Olayları, 17 ve 25 Aralık girişimleri hakkında da bilgi aktaran Ömer Bolat, salondan büyük alkış aldı. İstanbul Vali Yardımcısı Osman Ateş ve Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Karataş’ın da katıldığı program, Doç. Dr. Ömer Bolat’ın izleyenlerin sorularını yanıtlamasıyla son buldu.

📆 12 Şubat 2015 Perşembe 11:55   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR