MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » EMEKLILERIMIZI EMEKLETMEYELİM
Yılmaz Uğurluakan
EMEKLILERIMIZI EMEKLETMEYELİM


Emekli olmuş büyüklerimiz,emekliliklerini nasıl yaşıyorlar,rahat ve huzurlularmı.Geçinebiliyorlarmı,SAYGI görüyorlar mı yoksa kaderleriyle  baş başa mı bırakılmışlar şöyle bir bakalım.
Geçmişimizin mimarları olan emeklilerimiz,emekli olduklarında,çalışırken aldıkları maaşlarının ancak Yarısı ile emekliye ayrılabiliyorlar.
Ülkemizde emeklilerimiz 3 farklı kurumdan emekli oluyor.
Birinci gurupta SSK emeklileri var,burdan emekli olanların sayısı 6 milyonu aşmış durumda,ortalama olarakta aylık emekli maaşları 1000-1200 TL civarında,
Ikinci gurupta ise,2 milyon 600 bin Esnaf ve çiftçi emeklisi var,bunlarda yaklaşık olarak aylık  700-1000 TL civarında Maaş almaktalar.
Üçüncü ve son emekli gurubu,Emekli sandığı,memur emeklilerimiz.bunların da sayısı 2 milyon civarındadır.Ortalama aylık maaşları 1200-1600 TL civarındadır.
Bu kadar maaşla nasıl geçindiklerini,nasıl Yaşadıklarını anlatmak veya anlamak Hiçte zor olmasa gerek.çünkü hepimizin ailesinde, mutlaka bir emekli büyüğümüz
var. Sıkıntılarını da biliyoruz.
Yeterince ve istedikleri gibi sağlık hizmetinden yararlanmaları oldukça zor.Parası olanlar özel hastanelere,olmayanlar Devlet hastanelerinde,Günlerce bekleyip şifa aramakla uğraşıyor.
Gençliğini,Ülkesine ve insanlarına hizmete adamış zaman zaman Evini,eşini ve çocuklarını İHMAL ederek emekli olmuş büyüklerimizi,sevelim,SAYGI duyalım,sahiplenelim.Çünkü Yarının emeklilerinin bizlerin olacağı hatırlardan çıkartılmamalı.
Bakınız,Avrupalı bir emekli,Dünya turuna Çıkabilir,her yıl tatil yapabilir,emekli maaşı ile rahatça yaşayabilir.YA BIZDE ?
M.KEMAL ATATÜRK’ün şu güzel ve unutulmaz sözlerini,emeklilerimiz adına bir kere daha anmak anlamak ve anlatmak gerek..( Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve EMEKLILERINE karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa Hakkı yoktur )
Bu güzel sözden sonra daha bir şey söylemeye gerek OLDUĞUNU sanmıyorum.
Bizlere;;Yaşlılarımıza ve emeklilerimize sahip çıkmak,saygılı davranmak,yardımcı olmak Düşüyorsa,
Bizleri yönetenlere de , yaşlı ve emeklilere,haklarını vermek,insanca yaşamalarını  Sağlamak düşse gerek..çünkü yarın hepimiz, EMEKLI  olacağız.
Emeklilerimizi yüceltelim,ayakta tutalım. EMEKLETMEYELİM
Bu bizlerin görevidir.Onlarında HAKKIDIR..

YILMAZ UĞURLUAKAN

📆 16 Ocak 2015 Cuma 18:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR