MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » BİZ BU FİLMİ ÇOK SEYRETTİK…
Ahmet Berhan Yılmaz
BİZ BU FİLMİ ÇOK SEYRETTİK…


Ne sizler Hz. Ömer, ne de bizler sahabeler gibiyiz.
Görülüyor ki ne sizlerin Hz. Ömer gibi adaletli hükmetme gibi bir derdiniz var, ne de bizlerin bunu hak edecek yaşam tarzımız var.
Ne sizler hatalarınızı, eksikliklerinizi kabul edebilecek kadar dürüst, olgun ve eleştiriye açıksınız.
Ne de bizler yalansız, riyasız, hak ve hukuk çerçevesinde eleştirecek kadar insaflı ve dürüstüz.
Ne sizler bizlere Hz. Ömer’in kendi yönetiminde olanlara sorduğu gibi  
“Bende bir eğrilik görürseniz ne yaparsınız?”  Diye sorarsınız,
Ne de bizler, sorsanız bile; “O zaman seni kılıcımızla düzeltiriz” şeklinde dürüst, cesurca ve kıvırmadan cevap verebiliriz.
Sizler kendinizi hatasız, kusursuz görerek kibriniz ve kendinizi beğenme hastalığınız yüzünden kaybederken bizler de sizin bu halinize karşı gurur silahımızı kullanıp sizlerden pek de aşağı kalmıyoruz.
Mevlana; Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol derken, sizleri düşünerek mi bu sözü söylemişti? Yoksa bizleri mi?
Sizler olduğunuz gibi değilmişsiniz, bizler de göründüğümüz gibi değiliz aslında.
Bizler bunca yılın getirdiği manevi açlıkla olması gerekenden fazla güvendik, inandık ve fazla şeyler bekledik sizlerden.
Kendi yaşantımıza ve yaptıklarımıza bakmadan dürüst, cesur, yalansız, riyasız, adaletli bir yönetim bekledik.
Bizler önümüze konan her şeyi helal, haram ayırt etmeden silip süpürürken, bize sunulan en küçük makamda bile firavunlar gibi saltanat sürerken, sizlerin Hz. Ömer gibi önüne konan lokmayı ülkemin her ferdi bunu yiyebiliyor mu diye sorgulamanızı, mesai bitince devletin kandilini söndürmenizi bekledik hatta istedik.
Unuttuk, toplumların neye ve kime layık ise onunla yönetileceği gerçeğini.
Kendi yaşamımıza bakmadan adil, dürüst, hak ve hukuk tanıyan yöneticiler istedik ve yanıldık.
Kısaca haddimizi aştık, hak etmediğimizi istedik ve kendimizi düzeltmeden sizlerin düzelmesini arzu ettik.
Şimdi de çaresiz kaldık, çünkü siyaset şeytandandır aman uzak durun diye bizlere yıllarca öğüt verenlerin anlaşılamaz bir şekilde küçücük bir siyasi makam için düştüğü halleri, siyasete nasıl battığını hayretler içinde gördük.
Yıllarca kendi nefsini ve hatta bizim nefsimizi kurtarabilmemiz için uğraşanların dünya makamı için büyük hatalara, yalanlara imza attığını seyrettik.
Allah rızası ve milletin yararı için doğruları ortaya koymak yerine makamı, koltuğu, menfaati adına susanları, korkanları, yalanlara sarılanları midemiz bulanarak izledik.
Allah diyerek onun razı olmadığı işleri yapanları, Peygamber diyerek emaneti ehlinden alarak partilisine, eşine dostuna verenleri gördük.
Hepimiz biliriz ki, Allah zulmü de zalimleri de sevmez. Zalim olmak için de illa ki birilerinin boynunu vurdurmak, işkence etmek gerekmez. Ve hatta bizim en çok yanıldığımız; Zalim olmak için namaz kılmamak, Kuran okumamak da gerekmez.
Başkasının veya toplumun hakkına, hukukuna yönelik her türlü ihlal zulümdür ve ne yazık ki biz bu filmi çok seyrettik ve seyretmeye devam ediyoruz. Üstelik sonu her zaman bizim için hüsran oluyor, olan hep bize oluyor.
Burada bizi en çok üzen, kahreden bu filmin; ellerimizle, sırtımızla, dualarımızla yukarılara taşıdıklarımızın filmi olmasıdır. Yoksa alışmıştık her türlü haksızlığa, zulme ve en azından bunlardan başka ne beklenir ki diyor kendimizi avutuyorduk.
📆 07 Temmuz 2014 Pazartesi 12:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR