MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Yazarlar » Tuncay Vural “Herkes kendisinin yaşam koçu olabilir”
Nazan Şara Şatana
Tuncay Vural “Herkes kendisinin yaşam koçu olabilir”


 

 

 

Bilinçli Ritmik Yaşam uzmanı Tuncay Vural, kendi geliştirdiği eğitim programı ile alakalı “Herkes kendisinin yaşam koçu olabilir” diyerek önemli bir iddiada bulundu.

 

 

Tuncay Vural:

 

Öncelikle Bilinçli Yaşam, kişinin sahip olduğu potansiyeli tanıması ve doğru kullanmasına dair bir metottur. Bu metoda göre şöhretler dünyası bir insanın ulaşmak için hayalini kurduğu ve yaklaşık 100 kişiden 10 kişinin ulaşabildiği bir dünyadır” derken bu programa ne kadar ihtiyaçları olduğunu da dile getirdi.

 

Ayrıca:

 

Birçok ünlü, şöhretini kaybetme korkusuyaşarken bunun yanında yalnız kalma duygusu daoluşmaya başlar. Ve bununla bağlantılı birçok psikolojik travmalar yaşayabilirler.”

 

 

Geliştirdiği Bilinçli Ritmik Yaşam programına göre:

 

Şöhret yolculuğuna çıkanları önemli tehlikelerde bekliyor. Şöhret olan kişiyi bekleyen en büyük tehlike, sadece alkışları ve övgüleri duymaktan, yaşanan gerçekleri görememesidir.

 

Bilinçli yaşam tamamen gerçekleredayanan bir yaşam tarzıdır.

 

Kişinin önce insan olduğunu, birçok özelliklerinin bulunduğunu, bunları doğru kullanabilmesi için kendini tanıması gerektiğini, hayatın kuralları olduğunu ve bunları bilmesi gerektiğini ve bu bilgiler doğrultusunda bir bakış açısı oluşturarak yaşamına devam etmesini sağlar.

 

Gerçekleri göremeyen kişilerin yaşamı başkalarının elindedir.

 

Tıpkı yazılan senaryodaki rolünü oynamak gibi. Beğensen de beğenmesen de oynarsın” diyerek özetledi.

 

 

Türkiye’nin gündemindeki, zaman içinde agresif çıkışları olmasına rağmen sevilen kişileride Bilinçli Ritmik Yaşam penceresinden değerlendirdi. Tuncay Vural:

 

Okan Bayülgen, Bülent Ersoy, Fatih Terim ve Tayyip Erdoğanagresif yönleri olan ve sevilen kişiler. Aslında insanlara çekici gelen yönleri bu isimlerin başarılı olmaları, kendileri ile kıyasladıklarında kendilerinin düşünüp söyleyemedikleri ve yapamadıklarını bu kişilerin yapıyor ve söylüyor olmalarıdır. Bu nedenle agresif olmalarını da normal görüyorlar. Bu isimleri sevenler, aslında olmak istedikleri ama olamadıkları bu kişiliklere ilgi duyuyorlar. Çünkü sahip oldukları özelliklerin henüz farkında değiller” dedi.

 

 

Medyanın gündeminde olan ve inkârcı bir çok şöhret, bilinçsiz yaşıyor derken şu örnekle eleştirdi.

 

İlişkilerini inkâr edenler, daha önceki şöhretlerden olan ağabeyleri ve ablalarından böyle gördükleri için, onlar da bu yanlış bilgi ve davranış üzerinden hareket etmeye devam ediyorlar. Yalanı ortaya çıkaran medya mensubuna saldırı da doğal bir sonuç oluyor. Aslında bilinçsiz yaşam adına somut bir örnektir bu. Doğru bilgiye sahip değilsen yanlış bilgi üzerinden düşünür ve davranırsın. Bu tür davranan kişiler ne yazık ki yaşamlarının büyük bir bölümünü inkâr ederek yaşadıklarının farkında değiller. Ve bu kişiler genelde, önce birbirimizi tanımaya çalışıyoruz derler, sonra sevgiliyiz derler, sonra da ayrıldık derler. Tarihimiz ve bugünümüz buna benzer örneklerle doludur”

 

 

 

Nazan Şara Şatana

 

📆 21 Aralık 2013 Cumartesi 11:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR