MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Genel, Toplum » Ban: Aileler toplumları güçlendiriyor !
Ban: Aileler toplumları güçlendiriyor !


 Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ailelerin, özellikle de aile içinde kuşaklar arasındaki yakın ilişkilerin toplumları güçlendirdiğini söyledi.

 Ban, 15 Mayıs Aileler Uluslararası Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında, bu yıl hem ailelerin güçlendirilmesi hem de sosyal ve ekonomik gelişmelerin aileler üzerindeki etkilerinin araştırılması için bir fırsat yakalandığını belirtti.

 Ban, işsizlik nedeniyle bir çok gencin kendi hayatını çizme arzusunu erteleyerek, anne ve babaları ile birlikte yaşamak zorunda kaldığını belirtti. Hem anne hem de babanın çalışmak zorunda olduğu ailelerde ise çocuk bakımı hizmetlerine ulaşmada sorunlar yaşanabildiğini hatırlattı. Yetersiz emekli aylıkları ve yaşlı bakım hizmetlerinin de yaşlanan dünyamızda daha fazla üzerinde durulması gereken konular arasında yer aldığını belirtti.

 “Bu sorunlar aile içi dayanışmayı daha da önemli kılıyor” diyen Ban, gençlerin iş ararken aileleri ile birlikte kaldığını, barınak ve bakım ihtiyacı duyan yaşlıların çocuklarının yanında yaşayabildiğini, geniş ailelerde çocuk bakımı ihtiyaçlarının karşılanabildiğini belirtti.

 Ban, “Dünyanın dört bir yanında aile fertleri ellerinden geleni yapıyor. Karar alıcıların, kamu kurumlarının ve özel sektörün daha fazla desteğini hak ediyor” dedi.

 Dünya genelinde kuşaklar arası bağı ve dayanışmayı güçlendirecek politikaların, uygulamaların ve teşviklerin daha fazla destek görmeye başladığını ifade eden Ban, “Yeterli emekli maaşı ve yaşlı bakım hizmetlerinin sağlanmasının sadece yaşlıların yararına olmadığı, tüm aile için fayda sağladığı kanıtlanmıştır” dedi.

 Kuşaklar arası ilişkilerin güçlendirilmesini hedefleyen girişimlerin küresel kalkınma önceliklerine de katkı sağladığını belirten Ban, bu sayede eşitsizliklerin ve dışlamaların önüne geçilebildiğini söyledi.

 Ban, “Aileler Uluslararası Gününde tüm hükümetleri, sivil toplumu, aileleri ve bireyleri, kuşakları birbirine yakınlaştırarak daha sağlıklı bir dünya inşa edilmesine katkı sağlayacak girişimleri desteklemeye çağırıyorum” diyerek mesajına son verdi.

📆 15 Mayıs 2013 Çarşamba 10:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR