MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum, Yazarlar » Özgür Küçükşalvarcı, Lösemeli Çocuklar İçin 5000 Km Pedal Çevirecek!
Nazan Şara Şatana
Özgür Küçükşalvarcı, Lösemeli Çocuklar İçin 5000 Km Pedal Çevirecek!


Küçük, melek yüzler gülsün, anneler ağlamasın…

 

Sizlere büyük bir gönülden söz edeceğim. Yürekli bir cengâverden,

Özgür Küçükşalvarcı’dan söz edeceğim…

Çok önemli bir projeyi başlatıyor, üstelik tek başına yapıyor. Herhangi bir kurumun görevlisi olarak değil, mecbur olduğu içinde değil. Yüreği olduğu için, insan olduğu için böyle kutsal bir görevi kendine layık gördüğü için!

İnanın; insanın kendini ödüllendirmesi de böyle bir şey. Kendinize üstünlükler layık görüyorsunuz, bunun için değerli bir yüreğiniz, altın gibi bir kalbiniz olması gerekiyor bu doğru, işte bu genç adam bunu yapıyor…

 

Özgür Küçükşalvarcı’ büyük bir yola çıkıyor. Sizlerin onu tanıması için ona sorular yönettim…

Sizler bu satırları okuduktan sonra bana hak vereceksiniz, inanıyorum gerçekten yürekli bir kardeşiniz olduğunu bileceksiniz…

 

“Özgürcüğüm müthiş bir işe kalkışıyorsun. Bisikletinle, fotoğraf makinen ve yüce duygularınla; uzun bir yolculuğa çıkıyorsun. Ne zaman başlıyor serüvenin?”

 

“15.Mayıs.2013 de Hatay’dan başlayacak ve yaklaşık üç ay sürecek  zorlu bir yolculuk olacak.”

 

“Ben ne yaptığını, ne yapmak istediğini biliyorum. Fakat senden bir daha dinlemek istiyorum. Amacını anlatabilir misin?”

 

“Amacım tüm Lösemili ve kan hastalığı olan çocuklarımızın yaşadıkları zorluklara dikkat çekerek, toplumsal duyarlılığı artırmak. Hatay’dan Artvine uzanan Tüm kıyı şeritlerimizi 5000 km boyunca; çevirdiğim her pedal, çektiğim her fotoğraf karesi, kaydettiğim her görüntü ve yayınladığım her yazı Lösemili çocuklarımız için olacak.”

 

“Durdur Zamanı Nedir ve neler yapar?”

 

“Durdur Zamanı 3 yıl önce Kurulmuş Hiçbir kar amacı olmayan Fotoğrafçılık ve sosyal sorumluluk hareketidir.  Bu guruba Sosyal medya ağı üzerinden herkes katılabilir ve destek olabilir. Projeler kapsamında (Engelli Çocuklar, Kimsesiz Çocuklar, Kan Hastalığı olan çocuklar ve buna benzer tüm sosyal sorumluluk taşıyan projeler.) Kişi veya kişileri fotoğraf malzemesi olarak kullanmaz. Sadece destek amaçlı gezi, organizasyonlar düzenler, doğa fotoğrafları çeker ve sergiler açar.“

 

“Biraz daha detaylandırsak?”

 

Durdur Zamanı ‘nın kuruluş amacı Sosyal sorumluluk projeleri yürütmek. Biraz da empati demek daha iyi olur. Hep ya benim başıma gelseydi, ya benim çocuğum bu sorunu yaşasaydı düşüncesi asıl işin temeli. Sağlığım yerinde olduğu ve Ülkemin güzellilerini doyasıya yaşayabildiğim için yaratıcıya minnettarım. Çocukluğumdan bu yana Bisikletim ve fotoğraf makinem ve bisikletim ile Ülkemi gezmeyi hep hayal ettim. Artık bu hayallerimi gerçekleştirmenin zamanı geldi.”

 

“Peki, neden Engelli, Kimsesiz Ve lösemili çocuklar?”

 

Benim ikiz kardeşim Engelli ve hep bu durumun altında ezildim ailem zorluklar yaşadı. Bu durum erken yaşlarda bana sorumluluk oldu. Eğer insanların dikkatini çekmek isterseniz. Her insanın yapamayacağını düşündüğü işleri zorlamak benim yaşam tarzım oldu.

 

“Bu uzun yolda yalnız mısın, yoksa bir ekiple mi birliktesin?”

 

“Engin adında bir arkadaşım ile çıkıyoruz. Fakat ne kadarını benimle tamamlayabilir bilemiyorum.”

 

“Özgür’cüğüm bu kolay bir iş değil. 5000 km boyunca  yeme içme, konaklama ve benzeri tüm giderlerin olacak, bunu nasıl karşılayacaksın?”

 

“Kendi imkânlarımla zor olacak belki, fakat kan hastası olan çocuklarımız benden daha zorlu bir hayat yaşıyorlar. Sponsorlar tarafından bana ayrılan bütçenin de tamamını  direk olarak Lösev vakfı hesap numaralarına yansıtılmasını sağlayacağım. Gelecek gelir her nereden olursa olsun çocuklara akmalı. Ben nerede olursa olsun karnımı doyururum. Kendim için bir bütçe çıkardım. Bu parayı kazanıyorum zaten. En önemlisi Sağlığım yerinde…”

 

“Bir günde ne kadar yol alacaksın?”

 

Bir günde ortalama 70 km yol alacağım. Kimi zaman bu yüz kilometreye kadar da çıkabilir. Düşe de bilir.”

 

“Nerelerde kalacaksın?”

 

“Kalacağım yerler belli değil. Zaten Çadır da konaklayacağım heryerde. Kimi zaman gideceğim bir çok yerde arkadaşım var buralarda da kalabilirim.”

 

“Ne zaman yola çıkacaksın?”

 

“Yol programım ve tüm ekipmanlarım hazır. Bir aksilik olmazsa 15.Mayıs tarihin de Hatay’dan yola çıkıyorum. Yaklaşık üç ay sürecek  zorlu bir yolculuk olacak.”

 

“Bizlere Lösev’e ait bir hesap numarası verebilir misin? Yayınlayalım.”

 

“Geçtiğim her il, ilçe, köy ve kasaba da Lösemi hastalığnın ne olduğuna dair bilgiler vererek insanların Lösev vakfı hesap numaralarına direkt olarak ve Gsm operatörlerinin sms sistemi üzerinden Lösev vakfına yardımda bulunmalarını sağlayacağım. Sponsor olacak firmaların tüm sponsorluk gelirleri de dâhil olmak üzere bu çocuklara ulaşmasını sağlamak. Lösev Bu hafta bizim için hesap numarası hazırlayıp mail atacak. Bunu da alır almaz size mail atarım.”

 

“Senin telefon numaranı yazacağım, belki birileri; ‘benimde bir dirhemlik tuzum olsun bu kutsal savaşta’ diyebilir.”

 

“Tabi neden olmasın. GSM: 0546 202 70 94”

 

“Tur sonunda ne  olacak?”

 

“Tur sonunda Çektiğim en güzel fotoğraflardan oluşan Bir sergi açılacak. Bu sergi gelirleri de Lösev vakfına bağışlanacak. Yani Çocuklar için bir çok yerden gelir elde edilmiş olacak.”

 

“Bu sergiler hangi illerde açılacak?”

“Adana, Mersin, Antalya, İzmir, İstanbul, Trabzon…”

“Çektiğin resimlere bende bir satır bir şeyler yazabilir miyim?”

“Tabi yazarsın Nazan Ablacığım.”

“Senden ve yaptıklarından okurlarıma sıkça söz etmek istiyorum. Bu çok önemli bir konu… Lösev ve çocuklar için yapılacak her türlü olayın içinde seve seve olmak isterim. Bunun için elimden ne gelirse yapmak istiyorum. “

 

“Sağolun. Elbette ne kadar çok sesimizi duyurursak o kadar iyi olur.”

Bir küçük yüz gülsün bir anne mutlu olsun. Bundan güzel ne olabilir.

Çocuklar ağlamasın… Sana iyi yollar diliyorum, hep ışıklı olsun…

 

Nazan Şara Şatana

📆 07 Mayıs 2013 Salı 09:58   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR