MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Futbolumuzun ziyaretçileri!
Oğuz Akdeniz
Futbolumuzun ziyaretçileri!


Türkiye ligine şimdiye kadar pek çok yabancı antrenör geldi,gitti . Bazılarını çok sevdik,bizlerden biri gibi benimsedik,bazılarına ise bir türlü kanımız ısınmadı.Başta Alman ve Yugoslav olmak üzere bir çok milletten çalıştırıcılar kariyerinin ya sonlarında ya da başlarında ülkemizi tercih ettiler.

 

Elbette kariyerinin en verimli günlerinde Türkiye ye gelip takım çalıştıranlar da oldu.JuppDerwall ‘ in Mustafa Denizli ‘yi yetiştirmesi ve ülke futboluna armağan etmesi,Galatasaray’ın Derwall döneminde önemli bir futbol vizyonu yakalaması,sonrasında ise öğrencisi Denizli ile Şampiyon kulüpler kupasında yakaladığı yarı final gibi örnekler çok çok az..

 

Ancak Alman ekolü sarı kırmızılı takımda  Karl HeinzFeldkamp,RainerHollman,Michaelskibbe ile birlikte devam etti.Feldkamp döneminde yaşanan başarılı sonuçlar diğer anterenörler zamanında maalesef tutmadı.Fenerbahçe ise Veselinoviç dönemi ve sonrasında pek çok anterenördeğiştirsede Carlos AlbertoPerreira döneminde aldığı sonuçları ardından gelen SebastiaoLazaroni döneminde elde edemedi.

 

Öyleyse Antrenörlerin ekolünden çok sahip oldukları futbol mentalitesi ve kültürleri çok büyük önem arzediyor.BugünCarvalhal gittiğinde biraz bunları düşündüm.Deneyimli olduğu kadar hedefleri olan,takımına ve taraftarlarına bağlı,sempatik ve içten bir antrenördüCarvalhal.Beşiktaş ta kaldığı  dönemde bir anda tesadüfler sonucu takımın başına geçsede bu takımda daha çok kalmayı mutlaka hakkediyordu.Tıpkı Fenerbahçe dezamanında HolgerOsiec ve GuusHiddink ‘ in daha çok kalmayı haketmesigibi.

 

Oysaki biz WernerLorant,Hans Peter Briegel,NevioScala , FrankRijkaard , Louis Aragonesgibi teknik direktörlere  dünyanın şansını vermiş bir futbol ülkesiyiz. Tabiki bu antrenörlerin içerisinde Rijkaard ,Aragones gibi kariyerli isimler  de olsa almış oldukları sonuçlar açısından ortak yanları bir hayli fazla.

 

Çoğu bulunduğu ülkenin futbol dünyasına uyum sağlamada tam randıman verememiş isimler.Oysaki Daum, Gordon Milne, Mircea Lucescu gibi antrenörler hem ülkemize hem de ligimize tamamen alışmış ve katkı sağlamayı başarmış antrenörler olarak tarihe geçti.

 

Bu yüzden antrenör seçerken sadece kariyer ya da tecrübesi pek te önem arzetmemeli. En  önemli nokta futbolumuzun dinamiklerine sağlayacağı uyum ve başarı hedefleri olmalı.

Oğuz Akdeniz

 

📆 12 Nisan 2012 Perşembe 13:03   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR