MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Küçük Kulübe!
İmren Büyükkaya
Küçük Kulübe!


Güzel bir haftayı da geride bırakmak için geri sayıma başladık. Aslında hem güzel hem özel bir hafta desem daha doğru olur. Bu ayın 26’sından 1 Nisana kadar kütüphane haftası ve 26’sından itibaren birçok organizasyon 1 Nisana kadar devam edecek. Şehir hayatına sıkışmış ev iş, iş ev temposunda kendimizi de unutmuşken; kitaplara sarılmak en kolay yoldur çünkü biliriz kendimizi buluruz, yeni şeyler keşfederiz oturduğumuz yerden ve kitaplara ulaşmanın en kolay yolu da kütüphanelerdir.

 

Almanya’nın Köln şehirdeki parkta hayata geçirilen ve geçen yıl ‘fikir Ülkesi’ ödülünü ülkesine kazandıran bir projede tam bu noktaya değinmiş, insanların vakit geçirdiği parklara Mini Bibliothek (Mini Bib) yani küçük kulübe yerleştirilmiş. Kendi küçük olan bu kulübe içerisinde kocaman bir dünya taşımakta ve küçük kulübe bünyesinde çocuk, edebiyat ve uzmanlık kitapları barındırıyor. Okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak, okuyucuyu daha fazla kitapla buluşturmak ve imkânı olmayanlara imkân yaratmak için Köln parkında. Bu kadar sevimli olmasının yanı sıra işleyiş istemi insanı daha çok cezp ediyor.

Her şey iyi niyete dayalı yani siz parkta gezmeye çıktığınızda bu kulübeden istediğiniz kitabı alıyorsunuz ve sadece kitabın kategorisine bir çizik atıyorsunuz ve 2 hafta sonra aldığınız kitabı geri götürüyorsunuz işte sadece bu kadar..  İsim ve adres bilgilerinize gerek yok iyi niyetli olmanız yeterli. Bizim de ülkemizde böyle küçük iyi niyetli kulübelerimiz olsa; böyle imkânlarımız olsa belki daha iyi niyetli bir ülke haline geliriz. Açıkçası düşüncesi bile beni mutlu ediyor; mutlu etmesinin yanında umutlandırıyor, genci, yaşlısı kitaba daha fazla dokunma fırsatı bulacak, herkes belki biraz daha iyi niyetli olacak ne dersiniz?

 

Umarım en kısa zamanda parklarımız daha bir şölen haline gelir böyle projelerle.

Bize değer katan iyi niyetli günlere…

 

İmren Büyükkaya

📆 31 Mart 2012 Cumartesi 10:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR