MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Manşet » İstanbul’a 43 Yeni Okul Daha Kazandırıldı
İstanbul’a 43 Yeni Okul Daha Kazandırıldı


32’si İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan 43 yeni okul eğitime kazandırıldı

İstanbul’da 2009–2010 yılında faaliyete giren 43 okulun toplu açılışı, Sütlüce Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İBB Başkanı Kadir Topbaş, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İl Genel Meclisi Üyeleri, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, 7 yıl içerisinde eğitime yapılan yatırımları anlattı. Türkiye’yi eğitim, sağlık, adalet ve emniyetten oluşan 4 temel taş üzerinde yükselttiklerini belirten Başbakan Erdoğan, 2002’de 7,5 milyar lira olan bütçedeki eğitim payını, 2009 yılında 27,5 milyar liraya yükselttiklerini vurguladı.

Başbakan Erdoğan, “7 yılda Türkiye genelinde tam 133 bin yeni derslik açtık. 114 Anadolu Öğretmen Lisesi, 540 genel lise, 565 Anadolu Lisesi, 41 Fen Lisesi, 34 Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, 17 Sosyal Bilimler Lisesi, 43 Bilim ve Sanat Merkezi ve bin 367 muhtelif meslek lisesini hizmete açtık.” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da öğrencilere seslendiği törende İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi’nin eğitim yatırımları hakkında bilgi verdi.

Başkan Koçak, özellikle 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Yasası’na değinerek, bu yasa ile İl Özel İdareleri ve İl Genel Meclislerinin güçlü bir teşkilat yapısına kavuştuğuna değindi. İstanbul İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi’nin eğitime büyük önem verdiğini söyleyen Hasan Hüsamettin Koçak, şunları söyledi: “2003–2009 yılları arasında toplam 1.913.722.926, yaklaşık 2 milyar TL ödeneği eğitime ayırdık. Bu ayrılan bütçeyle toplam 875 okul, 21.493 dersliği İstanbul’a kazandırdık. İlköğretimde derslik başına düşen sayı 2002 yılında 64 iken bugün 53’e, şube başına düşen öğrenci sayısı 47 iken 37’e düşürülmüştür. Bu büyük bir başarıdır. Bilgi teknolojisi sınıf olmayan okul bırakmadık.

Hatta birçok okulumuzda ikinci bilgi teknolojisi sınıflarını kurduk. Her yıl en az 400 okulumuzun büyük ve küçük onarımını gerçekleştirdik. Okullarımızı en modern en çağdaş donatım malzemeleriyle donattık. İstanbul’da artık yazı tahtası olarak kara tahta dönemine son vererek sınıflarımızda çelik emaye yazı tahtalarına geçtik. Okullarımızın ısınma sistemlerini daha temiz, daha çevreci ve daha ekonomik olan doğalgazla ısınmalarını sağladık. Bu kazanımlar yalnız İstanbul’un değil, Türkiye’nin kazanımıdır. Cumhuriyetin kazanımıdır.”

Konuşmaların ardından temsili açılış gerçekleştirildi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açılışı yapılan okullara katkıda bulunan hayırsever vatandaşlara plaket verdi. Açılışı gerçekleşen 43 okulun 32’si İstanbul İl Özel İdaresi, 6’sı bağışçı, 3’ü Kiptaş, 2’si ise Emlak Konut Dairesi tarafından yaptırıldı.

📆 08 Ekim 2009 Perşembe 10:51   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR