MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Genel, Sağlık, Toplum » Kartallılara Dünya Kalp Sağlığı haftasında sağlık kontrolü yapıldı
Kartallılara Dünya Kalp Sağlığı haftasında sağlık kontrolü yapıldı


Kartal Belediyesi sağlık alanında geliştirdiği hizmetler kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

 

Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü 12-18 Nisan Dünya Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle vatandaşlara sağlık kontrolü yaptı. Kartal sahilinde yapılan sağlık kontrolüne Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Mermertaş ve Sağlık İşleri Müdürü Sevin Köker’de katıldı.

 

Kalp ve damar hastalıklarıyla mücadelede büyük önem taşıyan toplam kardiyovasküler riskin belirlenmesi ve kalp damar hastalıklarına yönelik risklere bütünüyle müdahale edilmesi yaklaşımı ile yapılan sağlık kontrollerinde kalp sağlığını korumanın önemi vurgulandı.

 

Kardiyovasküler risk faktörleri; yaş ve cinsiyet, birinci derecede akrabalarda erken yaşta kardiyovasküler hastalık öyküsü, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, aşırı kilo, hipertansiyon, dislipidemi ve diyabetin risk faktörleri içinde olduğu belirtildi. Değiştirilebilir risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile koroner kalp hastalıkları, inme ve Tip2 diyabetin %80 oranında önlenebileceği belirtildi. Sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın ölüme, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğu, yüksek düzeyde bağımlılık yapan tütün ürünlerinin farmakolojik olarak aktif, zehirli ve kanserojen oldukları bilimsel gerçekliğine değinildi.

 

Sigara kullanımının kalp atım hızını artırırken, kan basıncının da yükselmesine sebep olduğu; iyi kolesterolü düşürürken kan pıhtılaşmasını artırıp kalp krizine neden olabileceği belirtildi.

 

Ücretsiz olarak yapılan sağlık kontrolleri kapsamında solunum testi, kan şekeri ölçümü, tansiyon ölçümü,  kilo ve yağ oranı ölçümleri yapıldı. Kontrol sonrası çıkan testleri inceleyen Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Mermertaş vatandaşlara tavsiyelerde bulundu. Kontrol sonrası vatandaşlara sağlıklı bir yaşamın vurgusu yapılarak elma ikram edildi. Yapılan bu testler vatandaş tarafından da takdir ile karşılandı. Sabah spor ve yürüyüşe çıkan vatandaş sahilde kurulu olan satandı görerek kendilerine test yaptırdılar.

 

📆 15 Nisan 2015 Çarşamba 15:28   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR